Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը 2021 թվականի մարտին կայցելի Իրաք
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը 2021 թվականի մարտին կայցելի Իրաք: Այս մասին դեկտեմբերի 7-ին հայտարարել է Սուրբ աթոռի մամուլի ծառայության ղեկավար Մատեո Բրունին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ընդունելով Իրաքի Հանրապետության եւ տեղի կաթոլիկ եկեղեցու հրավերը՝ Ֆրանցիսկոս պապը վերոհիշյալ երկիր առաքելական այցը կկատարի 2021 թվականի մարտի 5-ից մինչեւ 8-ը»,-հայտնել է Վատիկանի պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Պապի այցի ծրագիրը կհրապարակվի ավելի ուշ՝ հաշվի առնելով «համաշխարհային արտակարգ բժշկա-սանիտարական իրադրությունը», -նշել է Բրունին:
Նրա խոսքով, Ֆրանցիսկոս պապը կայցելի Իրաքի մայրաքաղաք Բաղդադ, Ուր հարթավայր, որը կապված է Աբրահամի մասին հիշատակման հետ, ինչպես նաեւ էբրիլ, Մոսուլ եւ Քարաքոշ քաղաքներ:

Папа Римский Франциск в марте 2021 года посетит Ирак
Папа Римский Франциск посетит Ирак в марте 2021 года, объявил в понедельник глава службы печати Святого престола Маттео Бруни.
"Принимая приглашение Республики Ирак и местной католической церкви, папа Франциск совершит апостольскую поездку в вышеуказанную страну с 5 по 8 марта 2021 года", - сообщил официальный представитель Ватикана, передает РИА Новости
Программа папского визита будет обнародована позднее с учетом "развития мировой чрезвычайной медико-санитарной ситуации", отметил Бруни. Тем не менее, по его словам, понтифик посетит иракскую столицу Багдад, равнину Ур, связанную с памятью об Аврааме, а также города Эбриль, Мосул и Каракош.