Տիգրան Ավինյանն ու Ժոնաթան Լաքոտը քննարկել են Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը դեկտեմբերի 9-ին  ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին:
Հանդիպման ընթացքում մանրամասն քննարկվել են Արցախին վերաբերող մի շարք հարցեր: Կողմերը համակարծիք էին, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման միակ ձևաչափն է:
Տիգրան Ավինյանը կարևորել է Ֆրանսիայի Սենատում և Ազգային ժողովում Արցախի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին բանաձևերի ընդունումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, ինչպես նաև հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրներին: Այս համատեքստում հայկական կողմը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդի, ինչպես նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի անձնական ներգրավվածությունը տեղահանված անձանց մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու հարցում: Ընդգծվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի դերը մշակութային ժառանգության կոթողների պահպանման հարցում:
Խոսելով գերիների փոխանակման գործընթացի մասին՝ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ հայկական կողմն առաջարկել է կիրառել «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքը, ինչպես նաև ստեղծել մեխանիզմ, ըստ որի նոր գերիների հայտնաբերման պարագայում կողմերից յուրաքանչյուրը պարտավորվում է առանց նախապայմանների վերադարձնել նրանց:
Փոխվարչապետը նշել է, որ այժմ կառավարությունն աշխատանք է տանում հակաճգնաժամային տնտեսական ծրագրի կազմման ուղղությամբ, որը պետք է նպաստի երկրի տնտեսական ակտիվության վերականգնմանը: Անդրադառնալով երկկողմ տնտեսական հարաբերություններին, դեսպան Ժոնաթան Լաքոտն ասել է, որ հայ-ֆրանսիական օրակարգը բավականին հագեցած է և պետք է ակտիվ աշխատանքներ տանել նոր նախագծեր կյանքի կոչելու ուղղությամբ: Այս համատեքստում քննարկվել են գյուղատնտեսության, առողջապահության, էլեկտրաէներգիայի, ջրային ոլորտի, ենթակառուցվածքների ուղղություններով համագործակցության խորացման ու ներդրումների ներգրավման հնարավորությունները:

Тигран Авинян и Джонатан Лакотт обсудили гуманитарную ситуацию в Арцахе
9 декабря вице-премьер Тигран Авинян принял посла Франции в Армении Джонатана Лакотта. Об этом Арменпресс сообщили в офисе вице-премьера Республики Армения Тиграна Авиняна.
В ходе встречи подробно обсуждался ряд вопросов, связанных с Арцахом. Стороны сошлись во мнении, что сопредседательство Минской групые ОБСЕ является единственной мерой всеобъемлющего урегулирования вопроса.
Тигран Авинян высказался о значении принятия резолюций о необходимости признания Республики Арцах в Сенате и в Парламенте Франции.
Собеседники затронули и гуманитарную ситуацию в Арцахе, также и вопросы сохранения армянского культурного наследия. В этом контексте Авинян высоко оценил усилия  народа Франции, а также личное участие президента Франции Эммануэля Макрона в оказании гуманитарной помощи перемещенным лицам. Была подчеркнута и роль ЮНЕСКО в сохранении памятников культурного наследия.
Говоря о процессе обмена пленными, Тигран Авинян отметил, что армянская сторона предложила применить принцип "все на всех", а также создать механизм, согласно которому в случае появления других пленных каждая сторона обязуется вернуть их без предварительных условий.
Вице-премьер отметил, что в настоящее время правительство работает над антикризисной экономической программой, которая должна способствовать восстановлению экономической активности в стране. Касаясь двусторонних экономических отношений, посол Джонатан Лакотт сказал, что армяно-французская повестка дня достаточно насыщена, необходимо активно работать над реализацией новых проектов. В этом контексте обсуждались возможности углубления сотрудничества в сферах сельского хозяйства, здравоохранения, электроэнергетики, водного хозяйства, инфраструктуры и привлечения инвестиций.