Ալիևի և Էրդողանի հայտարարություններին չարձագանքելը կարող է ողբերգական հետևանք թողնել տարածաշրջանի համար. Նալբանդյան
Սխալ է ասել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, դուրս են հանել Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին հարցը բանակցային գործընթացից: Դա բացարձակ չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ ամբողջ բանակցային գործընթացի ընթացքում այդ հարցը եղել է բոլոր աշխատանքային փաստաթղթերում ե՛ւ նախքան Կազանը, ե՛ւ Կազանում, ե՛ւ Կազանից հետո: Այդ մասին դեկտեմբերի 11-ին ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ քննարկման ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի նախկին ԱԳՆ Էդվարդ Նալբանդյանը, փոխանցում է News.am-ը:
Նրա խոսքով՝ Կազանում պայմանավորվածություններից հրաժարվել է Ադրբեջանը, իսկ Կազանից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների նախագահների մակարդակով եւս մեկ անգամ շեշտադրվել է հիմնական սկզբունքների եւ չափորոշիչների շուրջ աշխատանքը, եւ առանցքային էր կարգավիճակը:
«Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի Լեռնային Ղարաբաղն ազատ կամարտահայտման միջոցով բնակեցնելու արդյունքում, որը կունենա միջազգային իրավական ուժ, այսինքն՝ պարտադիր կլինի բոլորի, այդ թվում՝ Ադրբեջանի համար: Հստակ նշվում էր, որ քվեարկության դրվող բոլոր հարցերը ոչնչով չեն սահմանափակվի: Այսինքն՝ դա ենթադրում է Լեռնային Ղարաբաղի ցանկացած կարգավիճակը: Նշվում էր ազատ կամարտահայտման հարցում մասնակցության տոկոսային հարաբերակցությունն ու էթնիկ համամասնությունը ԽՍՀՄ-ում անցկացված վերջին մարդահամարի հիման վրա: Նախքան ազատ կամարտահայտման կազմակերպումը կար միջանկյալ կարգավիճակ: Այս պատերազմն ամբողջովին փոխել է կոնֆիգուրացիան տեղում: Տվյալ պահին վերջնական կարգավիճակի մասին հարցը բաց է՝ չնայած Բաքվից հնչում են հայտարարություններ, որ որեւէ կարգավիճակ չի քննարկվի: Բոլոր այս տարիներին համանախագահները խոսել են երեք սկզբունքների մասին. տարածքային ամբողջականություն, ինքնորոշում, ուժ գործադրելու եւ ուժի սպառնալիքի բացակայություն: Վերջին հայտարարության մեջ համանախագահները նույնպես ասում են, որ չպետք է ուժ գործադրվի: Ադրբեջանը, իբրեւ, լուծել է տարածքային ամբողջականության հարցը, իսկ ո՞ւր է անհետացել ինքնորոշումը: Ի՞նչ են նրանք պատրաստվում քննարկել: Ես կցանկանայի հիշեցնել Լավրովի խոսքերը 2017 թվականին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցն Ադրբեջանի բացարձակ ներքին գործը չէ: Բացի այդ, հաստատվել են բազմաթիվ փաստաթղթեր ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորելու մասին, եւ դրանցում ասվում է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տարածքը վերադարձնելու մասին, որն Ադրբեջանի հսկողության տակ չէ, սակայն ոչ ուժի կիրառման եղանակով, այլ խաղաղ բանակցությունների եւ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հարցը համատեղ լուծելու միջոցով: Եւս մեկ հանգամանք. բոլոր փաստաթղթերում, որոնք քննարկվել են մինչեւ 2018 թվականը, ասվել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչները պետք է մասնակցեն խաղաղ համաձայնագրի նախագիծը կազմելու աշխատանքում: Ինչ վերաբերում է ուժ գործադրելուն, մենք երեկ լսել ենք հայտարարություններ, որոնք հնչել են Ադրբեջանում շքերթի ժամանակ ե՛ւ Ալիեւի կողմից, որը տարածքային պահանջներ է ներկայացրել՝ Հայաստանին ուղղված, ե՛ւ Էրդողանի կողմից, որը հայտարարել է, որ այդ օրը հիշում է գործիչներին, ըստ էության, ցեղասպանության կազմակերպիչներին»,-ընդգծել է Նալբանդյանը:
Հայաստանի նախկին ԱԳՆ-ն նշել է, որ դա խոսում է այն մասին, որ, ըստ ամենայնի, ե՛ւ Թուրքիայի, ե՛ւ Ադրբեջանի հավակնություններն ամբողջությամբ չեն բավարարվել:
«Դա սպառնալիք է նրանց կողմից: Այդ իրավիճակում չի կարելի լռել այն մասին, թե ով է խախտել հրադադարը: Բոլոր փաստաթղթերում համանախագահներն ընդգծել են հրադադարի համաձայնության անկամկետ իրականացման պարտավորությունը: Ակնհայտ է, որ ռեժիմը խախտել է Ադրբեջանը: Տարօրինակ է, որ պետք է «աչք փակել դրա վրա»: Դա կարող է հանգեցնել այնպիսի հայտարարությունների, որոնք հնչել են երեկ՝ շքերթի ժամանակ, եւ ունենալ ողբերգական հետեւանքներ տարածաշրջանի համար, որոնք դուրս կգան դրա սահմաններից: Ալիեւն ասում է, որ այդ պատերազմն ապացուցել է, որ այսօր միջազգային իրավունքը չի գործում, այսինքն՝ ասում է, որ այսօր կարեւոր է ուժի իրավունքը, ոչ թե իրավունքի ուժը: Դրան պետք է վերջ տալ»,-ամփոփել է նա:

Отсутствие ответа на заявления Алиева и Эрдогана может иметь плачевные последствия для региона: Налбандян
Совершенно неправильно говорить, что МГ ОБСЕ, а вместе с ним и Россия, вывели вопрос о статусе Карабаха из переговорного процесса. Это абсолютно не соответствует действительности, поскольку на протяжении всего переговорного процесса этот вопрос присутствовал во всех рабочих документах и до Казани, и в Казани, и после Казани. Об этом в ходе обсуждения, посвященного карабахскому конфликту, 11 декабря заявил бывший министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, передает News.am.
По его словам, от того, что было в Казани отказался Азербайджан, а после Казани на уровне президентов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ еще раз отмечалась важность работы над основными принципами и параметрами, и ключевым в них был статус.
''Окончательный статус Нагорного Карабаха должен быть определен населением Нагорного Карабаха посредством свободного волеизъявления, который будет иметь международно-правовую силу, то есть будет обязательным для всех, в том числе и для Азербайджана. Четко определялось, что все вопросы, которые будут поставлены на голосование, не будут ничем ограничены. То есть это предполагает любой статус Нагорного Карабаха. Определялось процентное соотношение и этническая пропорция участия в свободном волеизъявлении на основе данных последней переписи, проведенных в СССР. До организации свободного волеизъявления определялся промежуточный статус. Эта война совершенно изменила конфигурацию на месте. На данный момент говорить об окончательном статусе не приходится, но этот вопрос существует, несмотря на то, что из Баку звучат заявления, что никакой статус обсуждаться не будет. Сопредседатели на протяжении всех этих лет говорили о трех принципах: территориальной целостности, самоопределении, неприменении силы и угрозы силы. В последнем заявлении сопредседатели также говорят, что не должна применяться сила. Вопрос территориальной целостности Азербайджан якобы решил, а куда пропало самоопределение? Что же они тогда собираются обсуждать? Я хотел бы напомнить слова Лаврова во время пресс-конференции в 2017 году о том, что вопрос Нагорного Карабаха не является исключительно внутренним делом Азербайджана. Кроме того, принято очень много документов по поводу урегулирования нагорно-карабахского конфликта, и там говорится о возвращении территории вокруг Нагорного Карабаха, которые не находятся под контролем Азербайджана, но не путем использования силы, а путем мирных переговоров и совместно с решением вопроса об окончательном статусе Нагорного Карабаха. Еще один момент - во всех рабочих документах, которые обсуждались до 2018 года сказано, что представители Нагорного Карабаха должны участвовать в работе над составлением проекта мирного соглашения.
Что касается неприменения силы, мы слышали вчера заявления, прозвучавшие на параде в Азербайджане и со стороны Алиева, который выразил территориальные претензии к Армении, и со стороны Эродогана, который заявил, это этот день освещает память деятелей, по сути, организаторов геноцида'',- подчеркнул Налбандян.
Экс-глава МИД Армении заметил, что это говорит о том, что, видимо, амбиции и Турции, и Азербайджана не до конца удовлетворены.
''Это угроза с их стороны. В этой ситуации совершенно нельзя было молчать о том, кто же нарушил режим прекращения огня. Во всех документах сопредседатели подчеркивали обязательность беспрекословного выполнения соглашения о прекращении огня без временных ограничений. Совершенно очевидно, что режим нарушил Азербайджан. Странно, что нужно закрывать на это глаза. Это может привести к таким заявлениям, которые прозвучали вчера на параде, иметь плачевные последствия для региона и выйти за его пределы. Алиев говорит, что эта война доказала, что сегодня международное право не действует, то есть он говорит, что сегодня важно право силы, а не сила права. Это нужно остановить'',- заключил он.