Երասխում բացվել է Ադրբեջանի կողմից խոցված ռուսական ուղղաթիռի զոհերի հիշատակի հուշատախտակ
Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքում խոցված ռուսական ուղղաթիռի զոհերի հիշատակի հուշատախտակ բացվեց Երասխում: Նոյեմբերի 9-ին զոհված ռուս զինծառայողներին նվիրված հուշատախտակը տեղադրվել է «Խաղաղություն» հիմնադրամի կողմից, փոխանցում է Արմենպրեսը:
«Հայ հազարավոր զինվորներին միացան նաև ռուս սպաները, որոնք նոյեմբերի 9-ին իրենց առաքելությամբ Հայաստանի օդային տարածքում էին: Ուզում եմ դատապարտել Ադրբեջանի այդ ահաբեկչական ակտը, որի ընթացքում Հայաստանի տարածքում խոցվեց ռուս խաղաղապահների ուղղաթիռը»,- հուշատախտակի բացման արարողության ընթացքում ասաց Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Տեղադրված հուշատախտակի փոխարեն հետագայում ուղղաթիռի ընկնելու վայրում հուշակոթող կկանգնեցվի:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 9-ին` ժամը 18:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքից դյուրակիր շարժական զենիթահրթիռային համալիրից արձակված կրակից Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքում խոցվել է ռուսական Մի-24 ուղղաթիռ: Հարձակման արդյունքում անձնակազմի անդամներից երկուսը զոհվել են, մեկը` վիրավորվել:

В Ерасхе открыта мемориальная доска памяти жертв сбитого Азербайджаном российского вертолета
В Ерасхе открыта мемориальная доска памяти жертв сбитого Азербайджаном в Армении российского вертолета.
"К тысячам армянских солдат присоединились российские офицеры, которые 9 ноября находились с заданием в воздушном пространстве Армении. Хочу осудить этот террористический акт Азербайджана, в ходе которого в Армении был сбит вертолет российских миротворцев", - сказал на церемонии открытия лидер фракции "Просвещенная Армения" Национального собрания Эдмон Марукян.
Вместо мемориальной доски на месте крушения в дальнейшем будет установлен памятник.
9 ноября около 18:00 часов российский вертолет Ми-24 был поражен в воздушном пространстве Республики Армения огнем из мобильного зенитно-ракетного комплекса с территории Азербайджанской Республики. В результате нападения два члена экипажа погибли и один получил ранения.