Տեղի է ունեցել ՀՀ Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ: Նիստին, բացի ԱԽ անդամներից, մասնակցել են նաև Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ Արման Աբովյանը, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Էմիլ Տարասյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես նշել է.
«Ազգային ժողովի մեծարգո նախագահ,
Խորհրդարանական խմբակցությունների հարգելի ներկայացուցիչներ,
Երեկվանից մենք որոշակի լարվածություններ ունենք Արցախում և հայ-ադրբեջանական սահմանին: Ուզում եմ ձեզ տեղեկացնել իրադրության ու որոշակի որոշումների վերաբերյալ: Նախ Արցախի Խծաբերդ, Հին Թաղեր հատվածում երեկ մեր դիրքերը հարձակման են ենթարկվել ադրբեջանական ստորաբաժանումների կողմից, որոշ տեղեկությունների համաձայն՝ մասնակցություն են ունեցել նաև թուրքական հատուկ նշանակության ջոկատներ:
Հարձակումը տեղի է ունեցել այն պայմաններում, երբ ռուսաստանյան խաղաղապահները դեռևս չէին հասցրել տեղակայվել տվյալ հատվածում և գրոհ է տեղի ունեցել: Մեր Զինված ուժերի, Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները մարտի են բռնվել, դիմադրություն են ցույց տվել: Մենք ունենք առնվազն 6 վիրավոր, կան այլ տուժածներ, որոնց վերաբերյալ տեղեկությունը ճշտվում է:
Երեկ արդեն մարտական գործողությունների մեկնարկից որոշ ժամանակ անց ռուս խաղաղապահ փոքր ստորաբաժանում մոտեցել է մարտական գործողությունների գոտի, որի արդյունքում մարտերը դադարել են, բայց որոշակի հատված՝ Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերն անցել են Ադրբեջանի հատուկ նշանակության ջոկատների վերահսկողության ներքո: Այսօր առավոտվանից ռուսական խաղաղապահներն ավելի մեծ ուժերով մուտք են գործել տվյալ հատված և այս պահին իրավիճակը հարաբերականորեն կայուն է, առնվազն խաղաղապահների ներկայությունն այդտեղ որոշակի վստահություն է տալիս, որ հետագա էսկալացիայից խուսափելու շատ մեծ հավանականություն կա:
Մեր առաջ, բնականաբար, խնդիր է՝ այդ հատվածում իրավիճակը լիարժեք համապատասխանեցնել նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության դրույթներին, որտեղ հստակ արձանագրված է, որ հայտարարության ընդունման պահից զորքերը մնում են իրենց դիրքերում շփման գծի երկայնքով: Այսինքն, այստեղ նրբությունը նրանում է, որ Խծաբերդ, Հին Թաղեր հատվածը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ինքնավար մարզի վարչական սահմաններից ներս և հետևաբար լիարժեք այդ պայմանավորվածությունների տրամաբանությունից է բխում, որ պետք է գտնվի հայկական ուժերի վերահսկողության ներքո, որովհետև նոյեմբերի 9-ի դրությամբ այդ տարածքները եղել են հայկական, Պաշտպանության բանակի վերահսկողւթյան ներքո:
Անկախ ռուս խաղաղապահների ներկայությունից, ադրբեջանական ուժերի երեկվա գործողությունները միանշանակ նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության դրույթների խախտում են և այսօր Արտաքին գործերի նախարարությունն իր հայտարարությամբ հստակ արձանագրել է դա:
Ի՞նչն է հապաղման պատճառը, որ հարձակման պահին խաղաղապահները տեղակայված չեն եղել այնտեղ, դա առանձին քննարկման և վերլուծության նյութ է, բայց այս պահին ամենակարևորն այն է, որ խաղաղապահները բավական շոշափելի ուժերով մուտք են գործել տարածք, որը պիտի բացառի ադրբեջանական ուժերի հետագա առաջխաղացումը: Իհարկե, Պաշտպանության բանակի ուժերը նույնպես ներկա են այնտեղ, բայց խաղաղապահների ներկայությունը վստահություն է տալիս, որ այնտեղ հնարավոր կլինի որոշակի կայունություն պահպանել:
Հաջորդ խնդիրը, որի շուրջ առաջիկայում մեզ պետք է որոշումներ կայացնել, կապված է Կուբաթլու և Զանգելան շրջանների իրավիճակի հետ: Այդ շրջանների վերաբերյալ, իհարկե, համատեղ հայտարարության մեջ որևէ հիշատակում չկա, որովհետև հայտարարության ստորագրման պահին այդ տարածքերը, ցավոք, մեծ մասամբ գտնվել են ադրբեջանական ուժերի վերահսկողության ներքո, այսինքն ընդամենը փոքր հատվածներն են մնացել: Այդ բանակցությունների ընթացքում եղել է ըմբռնում, որ այս հատվածներում պետք է տեղի ունենա սահմանների ճշգրտում: Հաջորդ իրավիճակը, որի շուրջ կարող է տեղի ունենալ կամ առաջանալ որոշակի լարվածություն՝ հենց այս հատվածին է վերաբերվում: Այստեղ նրբությունն այն է, որ մենք այդ հատվածով ունենք անցնող մեզ համար ռազմավարական նշանակության ճանապարհ, սահմանների և կոորդինատների ճշգրտման հետ կապված կան որոշակի հարցեր: Երեկ մինչև կեսգիշերն անց Մոսկվայում Պաշտպանության նախարարի մասնակցությամբ տեղի են ունեցել քննարկումներ: Իրադրության լուծման մի քանի առաջարկներ և տարբերակներ կան և մենք առաջիկայում պետք է որոշում կայացնենք այդ տարբերակներից որևէ մեկի վերաբերյալ:
Շատ կարևոր է նաև գերիների փոխանակման գործընթացը և այստեղ էլ մենք որոշակի առաջընթաց կամ առաջընթացի լուրջ հնարավորություն ունենք ու այսօր, վաղը պետք է կայացնենք կոնկրետ որոշումներ: Կցանկանայի նաև Անվտանգության խորհրդին և մեր խորհրդարանական գործընկերներին տեղեկատվություն փոխանցել անհետ կորածների և զոհվածների մարմինների դուրսբերման գործընթացի վերաբերյալ, ներկայացնել, թե որտեղ է հասել գործընթացը և առաջիկայում ինչ պրոցեսներ պետք է տեղի ունենան, ինչ անելիքներ ունենք այս խնդիրները հնարավորինս արագ լուծելու համար և ինչպիսի վստահություն կա, որ մենք այդ խնդիրները կկարողանանք հնարավորինս արագ և էֆեկտիվ լուծել:
Սա է լինելու մեր այսօրվա քննարկումների շրջանակը: Իհարկե երեկվանից և ոչ միայն երեկվանից, արդեն բավականին երկար ժամանակ բնական լարվածությունների և որոշակի զարգացումների ֆոնին շատ մեծ ծավալներով ապատեղեկատվական հոսքեր են առաջանում և սա իրապես սպառնալիք է ազգային անվտանգությանը ու մենք պետք է հասկանանք, թե ինչպես ենք կառավարում այս իրավիճակը: Շատ կարևոր է, որ այս քննարկմանը ներկա են նաև մեր ընդդիմության հարգելի ներկայացուցիչները, որպեսզի մենք կարողանանք ձևակերպել, թե այս պրոցեսի մեջ ինչպիսի անելիքներ ունենք:
Ուզում եմ շեշտել, որ այդ ինֆորմացիոն ահաբեկչությունն անհանգստացրել է նաև մեր ընդդիմադիր գործընկերներին և ասեմ, որ վաղ առավոտից նաև ընդդիմոթյան ներկայացուցիչներից եմ ստացել զանգեր ու ահազանգեր և այս կապակցությամբ պետք է շատ կոնկրոտ քայլեր ձեռնարկվեն, ինչը նշանակում է, որ առնվազն որպես օրակարգ մենք սա կարող ենք ձևակերպել որպես ընդհանուր անելիք: Ինչպես ասում են՝ չկա չարիք առանց բարիքի, համենայն դեպս, այդ ինֆորմացիոն ահաբեկչությունը, որ երեկ երեկոյանից շատ մեծ ծավալներ ստացավ, կարող է դառնալ այն հենման կետը, որտեղ ընդդիմության և իշխանության ներկայացուցիչները կարող են ընդհանուր անելիքներ ձևակերպել և որոշումներ կայացնել, որոնք չեն ընկալվի որպես ընդդիմության կայացրած որոշում ընդդեմ իշխանության, կամ իշխանության կայացրած որոշում՝ ընդդեմ ընդդիմության: Սա մի հարց է, որի շուրջ մտքեր կփոխանակենք՝ տեսնելու, թե ինչպիսի անելիքներ ունենք այստեղ:
Ընդհանուր առմանբ, ուզում եմ ասել նաև, որ իրավիճակը, որի մասին ես խոսեցի, համարում եմ կառավարելի, խուճապի մատնվելու կարիք չկա, պարզապես պետք է մենք կայացնենք որոշումներ և իհարկե կկայացնենք այդ որոշումները: Դրանք կարող են լինել հարցեր առաջացնող և մենք իհարկե պատրաստակամ ենք բոլոր հարցերին պատասխանել: Ամբողջ խնդիրն այն է, որ պետք է ճիշտ ներկայացնենք հանրությանը, թե որ որոշումն ինչի համար է կայացվում, նաև իրավիճակներն ինչի համար են ծագել:
Կապված Հին Թաղեր, Խծաբերդ հատվածի հետ, ուզում եմ ասել նաև, որ ի սկզբանե եղել են որոշակի հակասություններ իրադրության գնահատման շուրջ այն առումով, թե նոյեմբերի 9-ի դրությամբ ով որտեղ է գտնվել: Սա, իհարկե, գուցե ոչ հետաքրքիր, բայց կարևոր նրբություն է, որովհետև նաև սա կապ ունի իրադրության հետ, որովհետև կան տարբեր վարկածներ, տարբեր մեղադրանքներ, թե ով ամսի 9-ի դրությամբ որտեղ է գտնվել և ամսի 9-ից հետո որտեղ է հայտնվել: Մենք, Պաշտպանության բանակը վստահ ենք մեր դիրքորոշումների և ճշմարտացիության վրա և իհարկե հետևողականորեն կաշխատենք նաև դա մեր միջազգային գործընկերներին ցույց տալու և իրադրությունը մեր ունեցած փաստարկների շրջանակում կառավարելու համար»:

В правительстве под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось внеочередное заседание Совета безопасности.
В заседании, кроме членов СБ, приняли участие также председатель Национального Собрания Арарат Мирзоян, министр территориального развития и инфраструктур Сурен Папикян, руководитель парламентской фракции "Мой шаг" Лилит Макунц, руководитель парламентской фракции "Просвещенная Армения" Эдмон Марукян, представитель парламентской фракции "Процветающая Армения" Арман Абовян, руководитель аппарата президента Эмиль Тарасян.
"Уважаемый председатель Национального Собрания,
Уважаемые представители парламентских фракций,
Со вчерашнего дня у нас была некоторая напряженность в Арцахе и на армяно-азербайджанской границе. Хочу проинформировать вас о ситуации и некоторых решениях. Во-первых, наши позиции в районе Хцаберд и Старый Тахер в Арцахе вчера подверглись нападению азербайджанских подразделений, по некоторым данным, в операции также принял участие турецкий спецназ.
Нападение произошло в таких условиях, когда российские миротворцы еще не успели дислоцироваться в этом районе. Подразделения наших Вооруженных сил и Армии обороны Арцаха приняли атаку и оказали сопротивление. У нас как минимум 6 раненых, есть и другие пострадавшие, информация о которых уточняется.
Спустя некоторое время после начала вчерашних боевых действий небольшое подразделение российских миротворческих сил подошло к зоне боевых действий, в результате чего боевые действия прекратились, но определенная часть - села Старый Тахер и Хцаберд, перешли под контроль азербайджанского спецназа. С сегодняшнего утра большое подразделение российских миротворцев вошло в этот район, и ситуация на данный момент относительно стабильна, по крайней мере, присутствие там миротворцев дает некоторую уверенность в том, что существует высокая вероятность избежать дальнейшей эскалации.
Перед нами, конечно же, стоит задача полностью привести ситуацию в этом участке в соответствие с положениями совместного Заявления от 9 ноября, в котором четко указано, что с момента принятия Заявления войска остаются на своих позициях вдоль линии соприкосновения. Т.е. нюанс здесь в том, что участок Хцаберд, Старый Тахер находится в рамках административных границ бывшей Нагорно-Карабахской автономной области, и следовательно, из логики этих соглашений следует, что он должен находиться под контролем армянских сил, поскольку по состоянию на 9 ноября эти территории находились под контролем Армии обороны.
Независимо от присутствия российских миротворцев, вчерашние действия азербайджанских сил однозначно нарушают положения совместного Заявления от 9 ноября, и это четко зафиксировано в сегодняшнем заявлении МИД.
В чем причина задержки того, что миротворцы не были дислоцированы там во время атаки? Это вопрос отдельного обсуждения и анализа, но самое главное на данный момент то, что миротворцы вошли в этот район значительными силами, что должно исключить дальнейшее продвижение азербайджанских войск. Конечно, там есть и силы Армии обороны, но присутствие миротворцев вселяет уверенность, что там удастся сохранить определенную стабильность.
Следующий вопрос, по которому нам необходимо принять решение в ближайшее время, связано с ситуацией в районах Кубатлы и Зангелан. Конечно, в совместном Заявлении эти районы не упоминаются, потому что на момент подписания Заявления, к сожалению, эти районы в основном находились под контролем азербайджанских сил, то есть остались лишь небольшие участки. В ходе этих переговоров было понимание, что на этих территориях должно быть проведено уточнение границ.
Следующая ситуация, вокруг которой может возникнуть некоторая напряженность, относится именно к этому участку. Нюанс здесь в том, что у нас есть стратегически важная для нас дорога, проходящая через этот участок, есть определенные вопросы, связанные с корректировкой границ и координат. Вчера до полуночи в Москве проходили обсуждения с участием министра обороны. Есть несколько предложений и вариантов выхода из ситуации, и мы должны в ближайшее время принять решение по одному из них.
Очень важен также процесс обмена пленными, и здесь у нас есть определенный прогресс или серьезная возможность для прогресса, и на днях мы должны принять конкретные решения. Хотел бы проинформировать Совет безопасности и наших коллег по парламенту о процессе поиска пропавших без вести и тел погибших, а также рассказать, на какой стадии находится этот процесс, какие процессы должны произойти в ближайшем будущем, что мы должны сделать, чтобы решить эти проблемы как можно скорее, и какие у нас есть предпосылки того, что мы сможем решить эти проблемы максимально быстро и эффективно.
Такими будут рамки нашего обсуждения. Конечно, со вчерашнего дня - и не только со вчерашнего дня, уже длительное время - на фоне естественной напряженности и определенных событий возникает большое количество дезинформации, и это реальная угроза национальной безопасности, и мы должны понимать, как управлять этой ситуацией. Очень важно, что наши уважаемые представители оппозиции также присутствуют на этом обсуждении, чтобы мы могли сформулировать то, что мы должны делать в этом процессе.
Я хочу подчеркнуть, что этот информационный террор обеспокоил и наших оппозиционных деятелей, и должен сказать, что с раннего утра я получил звонки и сигналы тревоги также от оппозиции, и в этой связи должны быть предприняты очень конкретные шаги, что означает, что по крайней мере в качестве повестки дня мы можем сформулировать это как общую задачу. Как говорится, нет худа без добра, по крайней мере, тот информационный террор, который со вчерашнего вечера получил очень большой объем, может стать той точкой опоры, где представители оппозиции и власти могут сформировать общие задачи и принять решения, которые не будут восприниматься как решение оппозиции против правительства или решение правительства против оппозиции. Это вопрос, по которому мы должны обменяться идеями, посмотреть, что нам здесь нужно делать.
В целом, хочу сказать также, что ситуацию, о которой я говорил, я считаю управляемой, не нужно паниковать, нам просто нужно принять решения, и конечно, мы примем эти решения. В результате могут возникнуть вопросы, и конечно, мы готовы ответить на все вопросы. Вся проблема в том, что мы должны правильно представить обществу, для чего принимается решение и почему возникли такие ситуации.
По поводу участка Старый Тахер и Хцаберд, хочу сказать также, что изначально были некоторые противоречия в оценке ситуации с точки зрения того, кто и где находился по состоянию на 9 ноября. Это, конечно, может быть неинтересный, но тонкий нюанс, потому что он связан с ситуацией, потому что есть разные гипотезы, разные обвинения, кто и где находился по состоянию 9-е число и где оказался после 9-го числа. Мы, Армия обороны уверены в правдивости наших позиций, и, конечно, мы будем последовательно работать над тем, чтобы представить это нашим международным партнерам и вывести эту ситуацию в рамках наших аргументов".