ՀՀ Պաշտպանության նախարարն այցելել է ռուսական 102-րդ ռազմաբազա
Դեկտեմբերի 29-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարության զինվորական պատվիրակությունը՝ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի գլխավորությամբ այցելել է Հարավային ռազմական օկրուգի 102-րդ ռազմաբազա՝ ի պատիվ միավորման ստեղծման:
ՀՌՕ մամուլի ծառայությունից հայտնեւմ են, որ այցի շրջանակում հայ զինվորականները ծանոթացել են ռուսական ռազմաբազայի ենթակառուցվածքային օբյեկտների, սպառազինության նմուշների ևռազմական տեխնիկայի հետ, հրամանատարությանը ևանձնակազմին շնորհավորել են զորամասի ստեղծման օրվա ևԱմանորի կապակցությամբ:
Տեղեկատու՝
102-րդ ռազմաբազան 435-րդ դիվիզիայի 1415-րդ հրաձգային գնդի իրավահաջորդն է, որի կազմավորումը սկսվել էր 1941 թվականի դեկտեմբերի 29-ին Սվերդլովի մարզում:
Ռուսական ռազմաբազան Հայաստանում տեղակայված է 1995 թվականի միջպետական պայմանագրով: 2010 թվականի օգոստոսի 20-ին Ռուսաստանն ու Հայաստանը բազայի տեղակայման մասին պայմանագրի գործողության ժամկետը երկարացրին մինչև2044 թվականը:

Министр обороны Армении посетил 102-ую российскую базу
Военная делегация министерства обороны Республики Армения во главе с министром обороны Вагаршаком Арутюняном 29 декабря посетила 102-ую военную базу Южного военного округа в честь дня образования соединения.
Как сообщает пресс-служба ЮВО, в рамках визита армянские военные ознакомились с объектами инфраструктуры, образцами вооружения и военной техники российской военной базы, поздравили командование и личный состав с днем образования воинской части и наступающим Новым годом.
Справочно:
102-я военная база является правопреемницей 1415-го стрелкового полка 435-й стрелковой дивизии, формирование которого было начато 29 декабря 1941 года в Свердловской области.
Российская военная база дислоцируется в Армении согласно межгосударственному договору от 1995 года. 20 августа 2010 года Россия и Армения продлили срок действия договора о размещении базы до 2044 года.