Թրամփը խոստացել է ապահովել իշխանության կանոնավոր փոխանցումը հունվարի 20-ին
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոստացել է ապահովել իշխանության կանոնավոր փոխանցումը հունվարի 20-ին, հայտնում է CNN-ը:
«Չնայած այն հանգամանքին, որ ես բացարձակ համաձայն չեմ ընտրությունների արդյունքների հետ և փաստերն իմ կողմից են, հունվարի 20-ին տեղի է ունենալու իշխանության կարգավորված փոխանցում», - նշել է նա իր տարածած հայտարարությունում:
«Ես միշտ ասել եմ, որ մենք շարունակելու ենք մեր պայքարը, որպեսզի հաշվի առնվեն միայն օրինական ձայները: Չնայած սա պատմության մեջ ամենամեծ առաջին նախագահական ժամկետի ավարտ է նշանակում, այն Ամերիկան կրկին մեծ դարձնելու մեր պայքարի միայն սկիզբն է»,- հավելել է Թրամփը:

Trump Pledges an "Orderly" Transfer of Power to Biden
Following a formal affirmation of President-elect Joe Biden's Electoral College victory, President Trump said the decision "represents the end of the greatest first term in presidential history."
"Even though I totally disagree with the outcome of the election, and the facts bear me out, nevertheless there will be an orderly transition on January 20th," Trump said in a statement, CNN reports.
"I have always said we would continue our fight to ensure that only legal votes were counted. While this represents the end of the greatest first term in presidential history, it’s only the beginning of our fight to Make America Great Again," Trump said while repeating false claims about the election that incited a mob to storm the Capitol.