Մոսկվայում կայացած բանակցությունները ևս մեկ անգամ հստակ ցույց տվեցին, որ Նիկոլ Փաշինյանն ունակ չէ Հայաստանի և Արցախի շահերը պաշտպանելու: Գործող իշխանությունն այսօր նույնիսկ մարդասիրական օրակարգ չի կարողանում առաջ մղել:
Մոսկովյան հանդիպումից առաջ իշխանությունը հայտարարում էր, որ տնտեսական օրակարգի արդյունավետ քննարկումը պայմանավորված է լինելու գերիներին և պատանդներին վերադարձնելու հարցի լուծումով կամ գոնե այդ հարցում էական առաջընթացով: Հանդիպման արդյունքում մեզ համար այս անչափ կարևոր հարցում որևէ առաջընթաց չունենք, փոխարենը կա ժամանակացույցով ամրագրված հստակ պայմանավորվածություն տնտեսական խնդիրների վերաբերյալ:
Այս պահին Հայաստանի և Արցախի առաջ ծառացած մարտահրավերներից և խնդիրներից գերիների և պատանդների վերադանձելու հարցն, ըստ էության, ամենաբարդ խնդիրներից չպետք է լիներ՝ հաշվի առնելով հարցի մարդասիրական բնույթը, նոյեմբերի 9-10-ի հայտարարության մեջ այս հարցի ամրագրումը և հետագայում «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով գերիներին և պատանդներին փոխանակելու մասին կողմերի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունը:
Սակայն իշխանության անհեռատես գործողությունների արդյունքում մենք այսօր Ադրբեջանում ունենք տասնյակ գերիներ, որոնց Բաքուն հրաժարվում է վերադաձնել՝ մի մասին արդեն իսկ ներկայացնելով որպես ռազմական հանցագործ, իսկ Արցախում դատապարված իրական հանցագործներին Հայաստանը շտապել է վերադարձնել Ադրբեջանին հետագա բանակցությունների համար չթողնելով իր համար որևէ խաղաթուղթ:
Հարցը կրկին օրակարգ բերելու, լուծում տալու համար այսօր կարևոր է նաև, որ միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրվի, սակայն դրա համար անհրաժեշտ է, որ Հայաստանի իշխանությունն սկսի աշխատել միջազգային հանրության հետ:
Այս հարցում մենք այսօր արդյունավետ համագործակցություն չունենք նույնիսկ մեր ռազմավարական գործընկերոջ և դաշնակցի՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ, որը հանդիսանում է նաև նոյեմբերի 9-10-ի պայմանավորվածությունների միջնորդը: Սա նաև Ռուսաստանի հետ այս իշխանության համագործակցության ցուցիչ է:

Действующие власти Армении сегодня не способны продвигать даже гуманитарную повестку
Переговоры в Москве еще раз четко показали, что Никол Пашинян не способен защищать интересы Армении и Арцаха. Действующие власти сегодня не способны продвигать даже гуманитарную повестку.
Перед встречей в Москве власти РА заявили, что эффективное обсуждение экономической повестки будет зависеть от решения вопроса возвращения пленных и заложников или, по крайней мере, значительного прогресса в этом вопросе. По итогам состоявшейся в Москве 11 января встречи Пашинян-Алиев-Путин у нас нет прогресса по этому наиболее важному для нас вопросу, однако вместо этого есть четкая договоренность по экономическим темам, вдобавок - с зафиксированным графиком реализации.
Вопрос возвращения заложников и пленных не должен был быть одним из самых сложных вызовов, стоящих перед Арменией и Арцахом на данный момент, учитывая гуманитарный характер проблемы, наличие отдельного пункта по данному вопросу в Заявлении от 10 ноября и достигнутую между сторонами договоренность обмена пленными по принципу "всех на всех".
Однако в результате недальновидных действий армянских властей мы имеем теперь десятки пленных в Азербайджане, которых Баку отказывается возвращать; на некоторых из них уже повесили ярлык "военных преступников". Сама Армения поспешила вернуть официальному Баку реальных преступников, осужденных в Арцахе, не оставив себе козырей для дальнейших переговоров.
Чтобы вернуть вопрос пленных и других удерживаемых лиц в повестку дня, найти решение по этому болезненному вопросу, сейчас важно, чтобы международное сообщество оказало давление на Азербайджан. Но для этого необходимо, чтобы правительство Армении начало работать с международным сообществом.
У нас сегодня нет эффективного взаимодействия по данному вопросу даже с нашим стратегическим партнером и союзником - Российской Федерацией, которая выступает посредником Заявления от 10 ноября. Этот факт также является одним из показателей "результативности" работы нынешнего правительства РА и "продвижения" его сотрудничества с Россией.