Հունվարի 19-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը նամակներ է հղել ՄԱԿ-ի և Եվրոպայի խորհրդի մասնագիտացված մարմիններին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին՝ Ադրբեջանի կողմից ապօրինի պահվող հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ:
Նամակներում, մասնավորապես, նշվում է, որ Ադրբեջանը, խախտելով Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, նույն տարվա դեկտեմբերին հարձակվել և օկուպացրել է Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերը և գերեվարել Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի 64 զինծառայողների: Այնուհետև Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարել են ռազմագերիների նկատմամբ քրեական գործեր հարուցելու իրենց մտադրության մասին, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է:
Նամակներում ընդգծվում է, որ միջազգային մարդասիրական իրավունքը, մասնավորապես՝ Ժնևյան կոնվենցիաները, չեն դադարում կիրառվել հրադադարի մասին հայտարարության ստորագրումից հետո, հետևաբար՝ գերեվարված զինծառայողները ռազմագերիներ են՝ համաձայն Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին Ժնևյան կոնվենցիայի (III) 4-րդ հոդվածի, և ռազմական գործողությունների ավարտից հետո պետք է հայրենադարձվեն: Ադրբեջանի կողմից ռազմագերիների քրեական հետապնդումը միայն նրա համար, որ նրանք մասնակցել են ռազմական գործողություններին, Ժնևյան երրորդ կոնվենցիայի կոպիտ խախտում է:
Նամակներում նշվում է, որ Ադրբեջանը ձգձգում է իր մոտ պահվող այլ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց վերադարձը, ովքեր գերեվարվել էին Ադրբեջանի կողմից 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ զինված ագրեսիայի ընթացքում և դրանից հետո: Ընդգծվում է, որ Ադրբեջանի նման դիրքորոշումը հակասում է եռակողմ հայտարարությունն իր տառին և ոգուն համապատասխան լիակատար իրականացնելու իր իսկ ստանձնած պարտավորություններին՝ արյունալի հակամարտության թողած վերքերը բուժելու նպատակով:
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը կոչ է անում հրատապ միջոցներ ձեռնարկել՝ ապահովելու Ադրբեջանի կողմից Ժնևյան կոնվենցիաների իրագործումը և նշված պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների կատարումը՝ նրա կողմից պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց բոլոր իրավունքները պաշտպանելու նպատակով:

On January 19, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh David Babayan sent letters to specialized bodies within United Nations and Council of Europe as well as to the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group and Personal Representative of the Chairperson in Office in connection with the situation with the Armenian prisoners of war and civilians illegally held in detention by Azerbaijan.
The letters in particular state, that in violation of the trilateral statement on complete ceasefire and cessation of all hostilities, signed by the leaders of Armenia, the Russian Federation and Azerbaijan on November 9, 2020 in December of the same year Azerbaijan launched an attack and occupied the villages of Khtsaberd and Hin Tagher in the Hadrut Region of the Republic of Artsakh. As a result of these offensive actions, 64 servicemen of the Defence army of the Republic of Artsakh were captured by the Azerbaijani forces. Later, the Azerbaijani authorities have announced their intention to prosecute them, which is a violation of international humanitarian law.
It is underscored, that international humanitarian law, and Geneva Conventions, in particular, continue to apply after the signing of the Statement on secession of hostilities, hence the captured servicemen are Prisoners of War according to the Article 4 of the Geneva Convention III Relative to the Treatment of Prisoners of War and shall be repatriated after the secession of hostilities. Prosecution of the Prisoners of War by Azerbaijan for the mere fact that they participated in hostilities is a grave breach to the Third Geneva Convention.
It is emphasized that Azerbaijan also delays the repatriation of the rest of the prisoners of war and civilians who fell into Azerbaijan’s hands during and after the armed aggression launched against the Republic of Artsakh on 27 September, 2020.
The letters underscore that this position of Azerbaijan contradicts its own commitments to fully implement the trilateral Statement, both in letter and in spirit, which would help heal the wounds of the bloody conflict.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh invites to undertake urgent measures to ensure Azerbaijan’s implementation of the Geneva Conventions and to require official Baku to fulfill its obligations to guarantee all of the rights afforded to both prisoners of war and civilians, being kept in detention by Azerbaijan.