Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր ուժ համարվող «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցության (CHP-ԺՀԿ) անդամ, Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն պոլսահայ նշանավոր գործիչ, «Ակօս» թերթի հիմնադիր-խմբագրապետ Հրանտ Դինքի սպանության 14-րդ տարելիցի կապակցությամբ գրառում է արել Twitter-ում։
Ընդդիմադիր գործիչը ոգեկոչել է Հրանտ Դինքի հիշատակը։
Իմամօղլուն հայտնել է, որ Թուզլայի հայկական որբանոցը, որտեղ անցել է Դինքի մանկությունը, կվերածվի «Քամփ Արմեն» ճամբարի երիտասարդական կենտրոնի։ Նա նշել է, որ այդ որոշումը միաձայն ընդունվել է Ստամբուլի ավագանու նիստում։
Իմամօղլուի տեղեկացմամբ՝ այժմ սկսվել են ճամբարի վերականգնման ճարտարապետական նախագծի աշխատանքները։
Հիշեցնենք, որ «Քամփ Արմեն» հայկական ճամբարը Ստամբուլի Թուզլա շրջանում գտնվող լքյալ ու կիսաքանդ մի շինություն է: 8.552քմ տարածք զբաղեցնող «Քամփ Արմենը» 1961թ. գնվել է Հայ բողոքական եկեղեցու հիմնադրամի կողմից և ծառայել է  որպես ամառային ճամբար` հայկական դպրոցի չքավոր ու որբ սաների համար: Այնտեղ են մեծացել Հրանտ Դինքը և նրա կինը՝ Ռաքել Դինքը: Հետագայում ճամբարը թուրքական իշխանությունների կողմից ապօրինաբար խլվել է հայ համայնքից:

Мэр Стамбула, член основной оппозиционной Народно-республиканской партии (НРП) Турции Экрем Имамоглу сделал запись в Twitter по случаю 14-й годовщины убийства Гранта Динка – видного стамбульского деятеля армянского происхождения, основателя-редактора газеты "Акос", сообщает ermenihaber.am.
Оппозиционер воззвал к памяти Гранта Динка.
Имамоглу сообщил, что армянский детский дом в Тузле, где прошло детство Динка, будет превращен в молодежный центр лагеря "Кэмп Армен". Он добавил, что решение единогласно принято Стамбульским советом старейшин.
По словам Имамоглу, уже начались работы над архитектурным проектом восстановления лагеря.
Справка: армянский лагерь "Кэмп Армен" - заброшенное полуразрушенное здание в районе Тузла в Стамбуле. "Кэмп Армен", занимающий площадь 8,552 квадратных метра, был построен в 1961 году. Он был приобретен Фондом Армянской протестантской церкви и служил летним лагерем для сирот и бедных учащихся армянской школы. Грант Динк и его жена Ракель Динк провели там детство. Позже лагерь был незаконно отнят у армянской общины турецкими властями.