«Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի». պայքար իրավական հարթությունում
Ադրբեջանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) Հայաստանի դեմ միջպետական գանգատ է ներկայացրել՝ պատերազմի արդյունքում տուժած իր քաղաքացիների իրավունքների ու ազատությունների խախտումների վերաբերյալ։ Այս մասին մի քանի օր է գրում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները՝ նշելով, որ դիմումը ներկայացվել է հունվարի 15-ին, և որ այն պատրաստելու գործում ներգրավվել են միջազգային իրավունքի ոլորտում հայտնի փորձագետներ ու իրավաբաններ։
Վերոնշյալ գանգատի շրջանակներում բարձրացվել են հարցեր՝ կապված «Հայաստանի կողմից օկուպացված ԼՂ-ում և 7 հարակից շրջաններում» Ադրբեջանի քաղաքացիների «կյանքի իրավունքի, անձնական և ընտանեկան կյանքի, դավանանքի, գույքի և ազատ տեղաշարժման» խախտումների վերաբերյալ, ինչպես նաև «խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի» կապակցությամբ:
Պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո Ադրբեջանում ամենաբարձր մակարդակով սկսվեցին խոսակցություններ «Հայաստանի կողմից պատճառված վնասների փոխհատուցման վերաբերյալ»՝ այն ներկայացնելով 50 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի տեսքով: Ի դեպ, կարճ ժամանակ անց թուրք-ադրբեջանական քարոզչամեքենան սկսեց ակտիվորեն տարածել նաև 50 միլիարդ դոլարը տարածքով փոխհատուցելու թեզը՝ հերթական անգամ շեշտելով իրենց նկրտումներն հատկապես ՀՀ Սյունիքի մարզի նկատմամբ:
Վերադառնալով դատական գործընթացին՝ կարևոր է նշել, որ ՄԻԵԴ ընթացակարգերից ելնելով միջպետական գանգատի դեպքում առաջին փուլով Դատարանը պիտի ճանաչի գանգատում ներկայացված իրավունքների խախտման փաստը, այնուհետ ներկայացվի փոխհատուցման խնդիրը: Այսինքն Ադրբեջանի կողմից ՀՀ դեմ ներկայացված այս գանգատի քննության որոշակի փուլից, ամենայն հավանականությամբ, արդեն իսկ քարոզչական նպատակներով շրջանառության մեջ դրված 50 միլիարդ դոլարի խնդիրը կներառվի նաև Բաքվի պաշտոնական պահանջի մեջ: Ի դեպ, որպես օրինակ կարող ենք հիշել «Կիպրոսն ընդդեմ Թուրքիայի» գործը, որի պարագայում դեռ 2001թ-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ճանաչել էր Անկարայի կողմից Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի բազմաթիվ դրույթների խախտումները, բայց ֆինանսական փոխհատուցման հարցում իր դիրքորոշումը հայտնեց միայն 2014-ին՝ Թուրքիային պարտավորեցնելով 90 միլիոն եվրո փոխհատուցում վճարել Կիպրոսին՝ 1974 թվականի ռազմական ներխուժման և իրականացրած իրավախախտումների դիմաց:
Նորից վերադառնալով մեր խնդրին՝ նշենք, որ ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, դեռ մինչև Ադրբեջանի կողմից գանգատ ներկայացնելը, մի քանի անգամ անդրադարձել էր նման զարգացումների հնարավորությանը՝ նշելով, որ մենք չպետք է նստենք ու սպասենք Բաքվի քայլերին, այլ ինքներս պետք է աշխատենք, գնահատենք վնասներն ու նման գանգատով դիմենք ՄԻԵԴ: Կիրակոսյանի պդնմամբ՝ այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են և արդեն փետրվարին ՀՀ-ն միջպետական գանգատի շրջանակներում կդիմի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Եվ չնայած ՀՀ կառավարության ներկայացուցչի հավաստիացումներին, որ այս ուղղությամբ մենք շարունակում ենք ակտիվ աշխատել, ստիպված ենք փաստել, որ այսօր ՀՀ կառավարությունը չի կարողանում ներկայացնել անգամ գերիների և անհետ կորածների ցուցակներ, և թերևս, անիրատեսական է մոտ ապագայում խոսել կրած վնասների թվային պատկեր ներկայացնելու մասին (թեև, ինչպես արդեն նշել ենք՝ առաջին փուլում չի նախատեսվում փոխհատուցման չափ ներկայացնելը): Ի դեպ, չմոռանանք, որ գերիների հարցը, ի թիվս այլնի, առաջին հերթին հումանիտար կարևորություն ունեցող խնդիր է, որի հարցում հապաղելը կամ թերանալը անդառնալի հետևանքներ կարող է ունենալ:
Ցավով պիտի արձանագրենք, որ ինչպես ռազմական գործողությունների ընթացքում, այնպես էլ այսօր՝ հետպատերազմյան գործընթացներում (այս դեպքում՝ իրավական), մենք նորից դանդաղում ենք ու էապես զիջում թշնամուն՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով:
Իսկ որպես ամփոփում՝ վերհիշենք, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան հնարավոր է դիմել Ա) անհատական գանգատներով, որոնք ներկայացվում են անձի, անձանց խմբի, առևտրային կամ ոչ կառավարական կազմակերպության կողմից իրենց իրավունքների խախտման վերաբերյալ, Բ) միջպետական գանգատներով` ներկայացված մեկ պետության կողմից մեկ այլ պետության դեմ (ի դեպ, միջպետական գանգատները քանակապես էապես զիջում են անհատական գանգատներին):
Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 33-րդ հոդվածի բովանդակությունից ակնհայտ է, որ Դատարան կարող են դիմել միայն Կոնվենցիայի մասնակից պետությունները, իսկ վեճի առարկա կարող են լինել միայն Կոնվենցիայով և դրան կից արձանագրություններով նախատեսված իրավունքների և հիմնարար ազատությունների խախտումները: Հարկ է նաև նշել, որ ցանկացած մասնակից պետություն կարող է միջպետական գանգատ ներկայացնել միայն Կոնվենցիան և դրան կից արձանագրությունները վավերացրած մասնակից պետության (պատասխանող պետության) դեմ:
Ըստ Եվրոպական դատարանում ձևավորված պրակտիկայի` Դատարան դիմելու դեպքում դիմող պետությունը պարտավոր չէ այդ մասին տեղեկացնել այն պետությանը, որի դեմ ներկայացվում է գանգատը:
Եվ վերջում, որպես միջպետական գանգատի ամենաթարմ օրինակ՝ նշենք «Վրաստանն ընդդեմ ՌԴ-ի» գործով ՄԻԵԴ վճիռը, որն հրապարակվեց այսօր՝ հունվարի 21-ին: 2008 թվականի օգոստոսյան իրադարձություններին առնչվող գործով ՄԻԵԴ Մեծ Պալատը չհիմնավորված համարեց Վրաստանի մեղադրանքները ՌԴ նկատմամբ, այն է՝ Կոնվենցիայի մի շարք հոդվածներով սահմանված իրավունքների խախտումները (կյանքի իրավունք, խոշտանգումների, անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի կամ պատժի արգելում, ազատության և անվտանգության իրավունք, անձնական և ընտանեկան կյանքի պաշտպանության իրավունք, սեփականության իրավունքներ և այլն): Բայց միաժամանակ Դատարանը ճանաչեց ռուսական կողմի պատասխանատվությունն այն գործողությունների համար, որոնք տեղի էին ունեցել Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի տարածքում օգոստոսի 12-ից հետո: Դրամական փոխհատուցման հարցերը Դատարանը թողեց հետագա քննարկման:

Азербайджан подал межгосударственную жалобу на Армению в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в связи с нарушениями прав и свобод своих граждан, пострадавших в результате войны. Об этом уже несколько дней пишут азербайджанские СМИ, отмечая, что заявление было подано 15 января и к его подготовке были привлечены известные специалисты и юристы в области международного права.
В рамках вышеупомянутой жалобы были подняты вопросы о "нарушениях права на жизнь, личную и семейную жизнь, религию, собственность и свободное передвижение" в результате "оккупации Арменией Нагорного Карабаха и 7 прилегающих районов".
Сразу после окончания войны в Азербайджане на самом высоком уровне заговорили о "возмещении ущерба, нанесенного Арменией", представив его в виде 50 миллиардов долларов. Кстати, спустя некоторое время турецко-азербайджанская пропагандистская машина начала активно распространять тезис о компенсации 50 миллиардов долларов в территориальном эквиваленте - в очередной раз подчеркнув свои стремления, особенно в отношении Сюникской области Армении.
Возвращаясь к судебному разбирательству, следует отметить, что в случае межгосударственной жалобы, поданной в ЕСПЧ, в рамках разбирательства суд должен сначала признать нарушение прав, изложенных в жалобе, а затем поднять вопрос о компенсации. Другими словами, с определенного этапа расследования этой жалобы, поданной Азербайджаном против Армении, по всей вероятности, в официальное требование Баку будет включен и вопрос о компенсации в размере 50 миллиардов долларов.
Кстати, в качестве такого примера можно вспомнить дело "Кипр против Турции", по которому в 2001 году Европейский суд по правам человека признал многочисленные нарушения Анкарой Европейской конвенции о правах человека, но выразил свою позицию по поводу финансовой компенсации только в 2014 году. Тогда суд обязал Турцию выплатить Кипру 90 миллионов евро в качестве компенсации за нарушения, совершенные во время военного вторжения 1974 года.
Что касается нашей проблемы, отметим, что представитель правительства Армении в ЕСПЧ Егише Киракосян неоднократно, еще до того, как Азербайджан обратился в Европейский суд, заявлял о том, что мы не должны сидеть и ждать шагов Баку, а должны работать сами, оценить наш ущерб и обратиться с межгосударственной жалобой в ЕСПЧ. По словам Киракосяна, работа в этом направлении продолжается, и в феврале Армения обратится в ЕСПЧ с межгосударственной жалобой против Азербайджана.
И, несмотря на заверения представителя правительства РА в том, что мы продолжаем активно работать в этом направлении, мы должны констатировать, что сегодня правительство Пашиняна еще не сумело представить даже списки пленных и пропавших без вести, обобщить цифровую картину ущерба. Кстати, не будем забывать, что проблема пленных - это в том числе проблема гуманитарного значения, отсрочка которой может иметь необратимые последствия.
С сожалением отметим, что как во время боевых действий, так и сегодня, в послевоенный период (в данном случае, в правовых процессах), мы снова тормозим и значительно уступаем противнику - со всеми вытекающими отсюда последствиями.
В заключение напомним, что в Европейский суд по правам человека можно обращаться:
А) с индивидуальными жалобами, поданными лицом, группой лиц, коммерческой или неправительственной организацией в отношении нарушения их прав;
Б) с межгосударственными жалобами, поданными одним государством против другого (кстати, межгосударственные жалобы по количеству значительно уступают индивидуальным).
Из содержания статьи 33 Европейской конвенции о правах человека следует, что только государства-участники Европейской конвенции о правах человека могут обращаться в Суд, и только нарушения основных прав и свобод, предусмотренных Конвенцией и протоколами к ней, могут быть оспорены. Следует отметить, что любое государство-участник может подать межгосударственную жалобу только против государства-участника (государства-ответчика), которое ратифицировало Конвенцию и протоколы к ним.
Согласно сформированной практике Европейского суда, в случае обращения в Суд государство-заявитель не обязано информировать государство, против которого подана жалоба.
В качестве самого последнего примера межгосударственной жалобы упомянем решение Европейского суда по правам человека по делу "Грузия против России", которое было опубликовано 21 января, 2021 года. В деле, предметом которого представлены события августа 2008 года, Большая палата ЕСПЧ установила, что обвинения Грузии в адрес России, включая нарушения ею прав по ряду статей Конвенции (право на жизнь, запрещение пыток, бесчеловечного или унижающего достоинство обращения или наказания, право на свободу, безопасность, неприкосновенность частной жизни, семейная жизнь) были необоснованными. Но при этом суд признал ответственность российской стороны за действия, имевшие место на территории Абхазии и Южной Осетии после 12 августа. Вопрос о денежной компенсации оставлен для дальнейшего рассмотрения Судом.