Գոհունակությամբ ենք նշում Եվրոպական խորհրդարանի դիրքորոշումը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ, որն արտահայտված է հունվարի 20-ին ընդունված «Ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականության» և «Ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության» բանաձևերում-ամենամյա հաշվետվություններում։ Այս մասին ասված է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մեկնաբանության մեջ:
«Կիսում ենք Եվրախորհրդարանի գնահատականները՝ Ադրբեջանի կողմից ռազմական ուժի կիրառման հետևանքով տեղի ունեցած իրադարձությունների, ինչպես նաև ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ուղիների վերաբերյալ: Մասնավորապես՝ հարկ ենք համարում հատուկ ընդգծել Եվրախորհրդարանի տեսակետը՝ Լեռնային Ղարաբաղում հայ բնակչության անվտանգության ապահովման, հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման, իրենց նախկին բնակության վայրեր տեղահանված անձանց և փախստականների անվտանգ վերադարձի, ռազմագերիների և զոհվածների մարմինների՝ առանց հապաղելու փոխանակման անհրաժեշտության վերաբերյալ:
Կարևորում ենք բոլոր ենթադրյալ պատերազմական հանցագործությունները պատշաճ կերպով հետաքննելու և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը: Հատկանշական է, որ Եվրոպական խորհրդարանը նաև առանձին կոչ է արել միջազգային հետաքննություն անցկացնել օտարերկրյա զինյալների, ահաբեկիչների ենթադրյալ ներկայության և կասետային զինամթերքի ու ֆոսֆորային ռումբերի օգտագործման վերաբերյալ:
Ողջունում ենք Եվրախորհրդարանի աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին` միջազգային միջնորդների առաջարկած հիմնարար սկզբունքների հիման վրա հակամարտության համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ:
Միանում ենք Եվրախորհրդարանի կողմից Թուրքիայի ապակայունացնող դերի դատապարտմանը, որը փորձում է խափանել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը` հանուն հակամարտության կարգավորման գործընթացում առավել որոշիչ դեր խաղալու իր ձգտումների:
Կիսում ենք Եվրախորհրդարանի տեսակետն առ այն, որ տևական կարգավորում դեռևս չի գտնվել: Համոզված ենք, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ և արդարացի կարգավորման կարելի է հասնել Արցախի ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման և Արցախի Հանրապետության տարածքների դեօկուպացիայի հիման վրա»,- ասված է հայտարարության մեջ:

We note with satisfaction the position of the European Parliament on the Azerbaijan-Karabakh conflict, expressed in the resolutions on the Implementation of Common Foreign and Security Policy as well as on Common Security and Defense Policy of January 20, 2021 - the annual reports 2020.
We share the assessments of the European Parliament related to the events caused by the use of military force by Azerbaijan, as well as the ways out of this situation. In particular, it's important to stress the viewpoint of the European Parliament on the need to ensure the security of the Armenian population in Nagorno Karabakh, to preserve the Armenian cultural heritage, to ensure the safe return of internally displaced persons and refugees to their former places of residence, and to exchange the prisoners of war and the bodies of the deceased without delay.
We acknowledge the importance of duly investigating all the alleged war crimes and bringing those responsible to justice. It is noteworthy that the European Parliament also specifically called for an international investigation into the alleged presence of foreign fighters, terrorists and the use of cluster munitions and phosphorus bombs.
We welcome the European Parliament's support for the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairmen for a comprehensive settlement of the conflict founded on the Basic Principles proposed by the international mediators.
We join the European Parliament's condemnation of the destabilizing role of Turkey, which seeks to undermine the efforts of the OSCE Minsk Group for the sake of its ambitions of playing a more decisive role in the conflict settlement process.
We share the view of the European Parliament that a lasting settlement has not been found yet. We are convinced that a comprehensive and just settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict can be achieved on the basis of the recognition of the right to self-determination realized by the people of Artsakh and the de-occupation of the territories of the Republic of Artsakh.