Գոհունակությամբ ենք նշում Եվրոպական խորհրդարանի դիրքորոշումը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ, որն արտահայտված է հունվարի 20-ին ընդունված «Ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականության» և «Ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության» բանաձևերում-ամենամյա հաշվետվություններում։ Այս մասին ասված է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մեկնաբանության մեջ:
«Կիսում ենք Եվրախորհրդարանի գնահատականները՝ Ադրբեջանի կողմից ռազմական ուժի կիրառման հետևանքով տեղի ունեցած իրադարձությունների, ինչպես նաև ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ուղիների վերաբերյալ: Մասնավորապես՝ հարկ ենք համարում հատուկ ընդգծել Եվրախորհրդարանի տեսակետը՝ Լեռնային Ղարաբաղում հայ բնակչության անվտանգության ապահովման, հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման, իրենց նախկին բնակության վայրեր տեղահանված անձանց և փախստականների անվտանգ վերադարձի, ռազմագերիների և զոհվածների մարմինների՝ առանց հապաղելու փոխանակման անհրաժեշտության վերաբերյալ:
Կարևորում ենք բոլոր ենթադրյալ պատերազմական հանցագործությունները պատշաճ կերպով հետաքննելու և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը: Հատկանշական է, որ Եվրոպական խորհրդարանը նաև առանձին կոչ է արել միջազգային հետաքննություն անցկացնել օտարերկրյա զինյալների, ահաբեկիչների ենթադրյալ ներկայության և կասետային զինամթերքի ու ֆոսֆորային ռումբերի օգտագործման վերաբերյալ:
Ողջունում ենք Եվրախորհրդարանի աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին` միջազգային միջնորդների առաջարկած հիմնարար սկզբունքների հիման վրա հակամարտության համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ:
Միանում ենք Եվրախորհրդարանի կողմից Թուրքիայի ապակայունացնող դերի դատապարտմանը, որը փորձում է խափանել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը` հանուն հակամարտության կարգավորման գործընթացում առավել որոշիչ դեր խաղալու իր ձգտումների:
Կիսում ենք Եվրախորհրդարանի տեսակետն առ այն, որ տևական կարգավորում դեռևս չի գտնվել: Համոզված ենք, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ և արդարացի կարգավորման կարելի է հասնել Արցախի ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման և Արցախի Հանրապետության տարածքների դեօկուպացիայի հիման վրա»,- ասված է հայտարարության մեջ:

С удовлетворением отмечаем позицию Европейского парламента относительно азербайджано-карабахского конфликта, выраженную в принятых 20 января резолюциях -ежегодных отчетах об "Общей внешней политике и политике безопасности" и "Общей политике безопасности и обороны". Об этом говорится в комментарии МИД Республики Арцах.
"Разделяем оценки Европейского парламента относительно событий, вызванных применением Азербайджаном военной силы, а также путей выхода из сложившейся ситуации. В частности, считаем важным особо отметить точку зрения Европарламента о необходимости обеспечения безопасности армянского населения в Нагорном Карабахе, сохранения армянского культурного наследия, безопасного возвращения вынужденных переселенцев и беженцев в места прежнего проживания, осуществления без промедления обмена военнопленными и телами погибших.
Признаем важность проведения должного расследования всех предполагаемых военных преступлений и привлечения к ответственности виновных. Примечательно, что Европейский парламент также отдельно призвал к международному расследованию предполагаемого присутствия иностранных боевиков, террористов и использования кассетных боеприпасов и фосфорных бомб.
Приветствуем поддержку Европейским парламентом усилий сопредседательства Минской группы ОБСЕ по всеобъемлющему урегулированию конфликта на основе предложенных международными посредниками базовых принципов.
Присоединяемся к осуждению Европейским парламентом дестабилизирующей роли Турции, стремящейся подорвать усилия Минской группы ОБСЕ ради своих амбициозных планов играть более значимую роль в процессе урегулирования конфликта.
Разделяем точку зрения Европейского парламента о том, что прочное урегулирование еще не найдено. Убеждены, что всеобъемлющее и справедливое урегулирование азербайджано-карабахского конфликта может быть достигнуто на основе признания реализованного народом Арцаха права на самоопределение и деоккупации территорий Республики Арцах", - отмечается в комментарии.