Երեկ, հունվարի 23-ին ԱԻ պետական ծառայության փրկարարական ջոկատները որոնողական աշխատանքներ էին իրականացրել Վարանդայի(Ֆիզուլի), Քաշաթաղի հարավային թևում և Մատաղիս շրջաններում: Այս մասին հայտնում են Արցախի ԱԻՊԾ-ից:
Աշխատանքների արդյունքում վերադարձրել են ևս 30 զինծառայողի աճյուն, որն ադրբեջանական կողմն է փոխանցել հայկական կողմին՝ չնշելով նրանց գտնվելու վայրը: Մարմիններն անճանաչելի են: Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն նրանց ինքնությունը պարզելու նպատակով:
2021 թվականի նախորդ օրերի համեմատ, երեկ ամենաշատ աճյուններն են հայտնաբերվել:
Որոնողական աշխատանքներին մասնակցում են նաև զոհված կամ անհայտ կորած զինծառայողների հարազատները, ինչպես նաև ռազմագործողություններին մասնակցած կամ տարածքին ծանոթ ուղեկցող-կամավորները:
Նշենք, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից մինչև 2021 թվականի հունվարի 23-ը հայտնաբերվել է 1281 աճյուն:
Փրկարար-որոնողական աշխատանքներն այսօր շարունակվում են Ջրականի (Ջաբրայիլ) և Վարանդայի (Ֆիզուլի) շրջաններում:

Спасательные отряды Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха накануне, 23 января, провели поисковые работы на южном направлении территорий, прилегающих к Варанде (Физули), Кашатаху и в Матахисском районе. Как передает News.am, об этом сообщили в ГСЧС Арцаха.
В результате работ были возвращены тела еще 30 военнослужащих, которых азербайджанская сторона передала армянской стороне, не отметив место, в котором они были обнаружены. Тела неузнаваемы. Назначена судебно-медицинская экспертиза для установления их личности.
По сравнению с предыдущими днями 2021 года вчера было обнаружено самое большое количество тел.
В поисковых работах участвовали также родные погибших или пропавших без вести военнослужащих, а также сопровождавшие их добровольцы, участвовавшие в военных действиях.