ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է անհայտ կորած զինծառայողների ծնողների և հարազատների հետ
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը փետրվարի 8-ին հանդիպել է սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմում անհայտ կորած զինծառայողների ծնողների և հարազատների հետ, տեղեկացնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վաղարշակ Հարությունյանը ներկայացրել է մարտական գործողությունների տարածքներում կատարվող որոնողական աշխատանքների ընթացքը, նշել, որ իրականացված աշխատանքների արդյունքների մասին տեղեկատվությունը պարբերաբար հրապարակվում է, շարունակվում է նաև նույնականացման գործընթացը։
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին, արձագանքել առաջարկություններին և հանձնարարականներ տվել ՊՆ ռազմական ոստիկանության պետին ու պատասխանատու այլ ստորաբաժանումների ղեկավարներին։
Պաշտպանության նախարարը տեղեկացրել է, որ պաշտպանական համակարգում իրականացվում են անհրաժեշտ բոլոր գործողություններն՝ անհայտ կորածների գտնվելու հնարավոր վայրերի մասին տեղեկությունները հավաքելու, համադրելու, քարտեզագրելու և գործընթացն առավել արդյունավետ կազմակերպելու ուղղությամբ։
Ի պատասխան ներկայացված հարցադրումների՝ Վաղարշակ Հարությունյանը հավաստիացրել է նաև, որ քննություն է ընթանում մի շարք գործերով։ Նախարարը վստահեցրել է, որ հանցավոր գործողությունների կամ անգործության համար հարուցված քրեական գործերի շրջանակում բոլոր մեղավորները կպատժվեն։ Վաղարշակ Հարությունյանն ընդգծել է, որ գործընթացն իրավական դաշտում է և անհրաժեշտ է սպասել քննության ավարտին։

Armenia’s Defense Minister Met With Relatives of Missing Servicemen
Armenia’s Minister of Defense Vagharshak Harutyunyan today met with the relatives of missing servicemen, NEWS.am reports.
Harutyunyan presented the course of search operations being conducted in the territories in which military operations were carried out and mentioned that the Ministry of Defense regularly publishes information on the results of the activities and that the process of identifying servicemen is in progress.
The defense minister answered the relatives’ questions and gave assignments to the chief of the Military Police and the heads of other relevant subdivisions.
Harutyunyan also informed that the Ministry of Defense is taking all the necessary actions to collect, combine and map the information about the possible locations of the missing servicemen.
In response to the questions, Harutyunyan assured that the Ministry of Defense is conducting investigations of several criminal cases and emphasized that it is necessary to wait for the investigations to end.