Քննարկվել է Հայաստանի և Վրաստանի առևտրատնտեսական համագործակցությունը
Փետրվարի 8-ին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է ՀՀ-ում Վրաստանի դեսպան Գիորգի Սագանելիձեին, տեղեցնում է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Փոխվարչապետը նշել է, որ Հայաստանի և Վրաստանի հարաբերությունների ամրապնդումը ՀՀ արտաքին քաղաքական հիմնական ուղղություններից է: Հանդիսանալով միջկառավարական հանձնաժողովի նախագահ՝ Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է հայ-վրացական բարեկամական փոխգործակցության հետևողական ամրապնդման կարևորությունը:
Դեսպան Սագանելիձեն նշել է, որ երկկողմ օրակարգի ուղղություններով համատեղ ու արդյունավետ աշխատանքի միջոցով հավակնոտ առաջընթաց կարելի է գրանցել:
Փոխվարչապետը հայ-վրացական հարաբերությունների առանցքային բաղադրիչներից է համարել առևտրատնտեսական համագործակցությունը, որի փոխշահավետ ընդլայնման համար բոլոր անհրաժեշտ պայմաններն առկա են: Այս համատեքստում կարևորվել է 2019թ.-ին հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության վերսկսումը:
Զրույցի ընթացքում Տիգրան Ավինյանը ներկայացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի հարցը, որը հանդիսանում է ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունը:
Անդրադարձ է կատարվել «Պարսից ծոց – Սև ծով» միջազգային տրանսպորտային միջանցքին վերաբերող հարցերին և դրա շրջանակում նոր հնարավորություններին: Երկու երկրների միջև տրանսպորտային հաղորդակցության բարելավման համատեքստում քննարկվել է Բավրայի և Գոգավանի անցակետերից դեպի Վրաստանի խորք գնացող ճանապարհների վերանորոգման աշխատանքների ընթացքը:
Երկկողմ շփումներն ակտիվացնելու և զբոսաշրջությունը զարգացնելու նպատակով անդրադարձ է կատարվել նույնականացման քարտերով սահմանների հատման հնարավորությանը:
Կողմերը քննարկել են «Հյուսիս-հարավ» էներգետիկ միջանցքի ծրագիրը, դրա ուղղությամբ արդեն իսկ կատարված աշխատանքները, ինչպես նաև նախատեսվող քայլերը:

Посол Грузии в Армении и вице-премьер обсудили вопросы, связанные с транспортным коридором "Персидский залив - Черное море"
Вице-премьер Республики Армения Тигран Авинян 8 февраля принял посла Грузии в Армении Георгия Саганелидзе, сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-службу офиса Авиняна.
Вице-премьер отметил, что укрепление отношений Армения-Грузия является одним из основных направлений внешней политики Армении. Как председатель межправительственной комиссии Тигран Авинян подчеркнул важность последовательного укрепления армяно-грузинского дружественного сотрудничества.
Посол Саганелидзе отметил, что посредством совместной и эффективной работы над двусторонней повесткой дня можно добиться амбициозного прогресса.
Вице-премьер назвал торгово-экономическое сотрудничество одной из ключевых компонентов армяно-грузинских отношений, подчеркнув, что имеются все необходимые условия для его взаимовыгодного расширения. В этом контексте была подчеркнута важность возобновления работы армяно-грузинской межправительственной комиссии в 2019 году.
В ходе беседы Тигран Авинян представил вопрос возвращения  из Азербайджана армянских пленных, что является приоритетной для правительства Армении задачей.
Были затронуты вопросы, связанные с международным транспортным коридором "Персидский залив - Черное море" и новыми возможностями в его рамках. В контексте улучшения транспортного сообщения между двумя странами был обсужден процесс ремонта дорог от контрольно-пропускных пунктов Бавра и Гогаван до глубин Грузии.
В целях активизации двусторонних контактов и развития туризма была затронута возможность пересечения границы по идентификационным картам.
Стороны обсудили программу создания энергетического коридора "Север-Юг", уже проделанную работу в этом направлении, а также запланированные шаги.