ՀՀ իշխանությունը չի բացառում Ամուլսարի հանքի շահագործումը. նախարար
ՀՀ իշխանությունը չի բացառում Ամուլսարի հանքի շահագործումը: Այս մասին ԱԺ նիստում ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, փոխանցում է News.am-ը:
Նրա խոսքով՝ իշխանության ներկայիս նպատակն է հավելյալ ներդրումների համար պայմանների ստեղծումը, մասնավորապես՝ լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտում:
«Անհրաժեշտ է վերանայել առկա խնդիրների հաղթահարման հնարավորությունները և անհրաժեշտ որոշումներ ընդունել: Եթե այդ որոշումները բխեն ՀՀ շահերից, ապա դրանք Ամուլսարի դեպքում էլ կենթադրեն դրա շահագործման հնարավորություն»,-պարզաբանեց Պապիկյանը:
Անդրադառնալով էկոլոգիայի մասին հարցին՝ նախարարը նշեց, որ կձեռնարկվեն միայն բալանսավորված որոշումներ, որոնք բխում են ՀՀ շահերից:

Власти Армении не исключают разработку рудника Амулсар
Власти Армении не исключают разработку рудника Амулсар. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил 10 февраля министр территориального управления и инфраструктур республики Сурен Папикян, отвечая на вопросы депутатов, передает News.am.
Так, по его словам, нынешняя цель властей – создать условия для дополнительных инвестиций, в частности, в сфере горнорудной промышленности.
''Нужно рассмотреть возможности преодоления существующих проблем и принять необходимые решения. Если эти решения будут исходить из интересов Армении, то они и в плане Амулсара будут предполагать возможность его разработки'', - пояснил Папикян.
Касаясь же вопроса экологии, министр отметил, что будут приниматься только сбалансированные решения, исходящие из интересов Республики Армения.