Արա Սաղաթելյանին և Կարեն Բեքարյանին առաջադրված մեղադրանքի իրավական կողմն աբսուրդի ժանրից է. սահմանադրագետ
Արա Սաղաթելյանի և Կարեն Բեքարյանի նկատմամբ իրականացվող ծայրահեղ ապօրինի քրեական հետապնդման մասով դեռ բազմաթիվ անգամներ կխոսեն թե՛ նրանց փաստաբանները, թե՛ իրավապաշտպանները և թե՛ իրավաբանական համայնքի բազմաթիվ հարգարժան ներկայացուցիչներ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը:
«Մի կողմ թողնելով այն հանգամանքը, որ նշված մեղադրանքի փաստական կողմը հիմնազուրկ է, որևէ կապ չունի իրականության հետ և տարբեր անձանց հիվանդ երևակայության արդյունք է, հնարավոր չէ չանդրադառնալ առաջադրված մեղադրանքների իրավական կողմին։
Ըստ տարածված հաղորդագրությունների՝ Արա Սաղաթելյանի և Կարեն Բեքարյանին մեղադրանքը է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի երեք հոդվածներով, այն է՝
1.      ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226-րդ հոդվածը՝ ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելը,
2.      ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226.2-րդ հոդվածը՝ բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը,
3.       ՀՀ քրեական օրենսգրքի 307.4-րդ հոդվածը` ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում տեղեկությունների հրապարակման կամ տարածման կանոնները խախտելը։
Այն դեպքում, երբ ՀՀ քրեական օրենսգիրքն իմպերատիվ արգելք է սահմանում, նույն գործողության կատարման համար անձին միաժամանակ մեղադրանք առաջադրելու կապակցությամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226-րդ և 226.2-րդ հոդվածներով։
Մասնավորապես, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226.2-րդ հոդվածը սահմանում է, որ որևէ արարք կարող է որակվել 226.2-րդ հոդվածով, եթե բացակայում են 226-րդ հոդվածի հատկանիշները։
Ինչ վերաբերում է 307.4-րդ հոդվածին, ապա ռազմական դրության պայմաններում տեղեկությունների տարածումը արգելող կանոնների գործողությունը կասեցվել է Սահմանադրական դատարանի կողմից։
Այսինքն, Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ այդ նորմերը ժամանակավորապես դադարել են լինել ՀՀ իրավական համակարգի մաս։
Հետևաբար, այդ նորմերի ենթադրյալ խախտման համար որևէ անձ չի կարող ենթարկվել պատասխանատվության կամ քրեական հետապնդման։
Այսինքն, առաջադրված մեղադրանքի իրավական կողմն աբսուրդի ժանրից է և հավաստում է Արա Սաղաթելյանի և Կարեն Բեքարյանի նկատմամբ իրականացվող հետապնդման քաղաքական բնույթը»,- գրել է Մելոյանը։

Правовая сторона предъявленного Ара Сагателяну и Карену Бекаряну обвинения из жанра абсурда: эксперт
По поводу крайне незаконного уголовного преследования, осуществляемого в отношении Ара Сагателяна и Карена Бекаряна, еще много раз скажут как их адвокаты, так и правозащитники, многочленные достойные представители юридического сообщества. Об этом написала на своей странице в Facebook эксперт по конституционному праву Гоар Мелоян, передает News.am.
''Оставим в стороне тот факт, что фактическая сторона указанного обвинения необоснованная, не имеющая ничего общего с действительностью, что все это является результатом больной фантазии разных людей, но невозможно не коснуться правовой стороны предъявленных обвинений.
Согласно распространенным сообщениям, Сагателяну и Бекаряну предъявлены обвинения по трем статьям:
1.статья 226 УК РА - разжигание национальной, расовой или религиозной вражды,
2. статья 226.2 УК РА - публичные призывы к насилию,
3. статья 307.4 УК Армении - нарушение правил публикации или распространения информации во время правового режима военного положения.
В случае, когда Уголовный кодекс РА устанавливает императивный запрет в связи с одновременным предъявлением обвинения лицу за совершение того же действия по статьям 226 и 226.2 УК Армении. В частности, статья 226.2 УК республики предусматривает, что любое деяние может быть квалифицировано статьей 226.2, если отсутствуют признаки статьи 226. Что касается статьи 307.4, то Конституционный суд приостановил действие правил, запрещающих распространение информации в условиях военного положения.
То есть решением Конституционного суда эти нормы временно перестали быть частью правовой системы РА. Следовательно, никто не может быть привлечен к ответственности или подвергнут уголовному преследованию за предполагаемое нарушение этих норм. То есть правовая сторона предъявленного обвинения из жанра абсурда и подтверждает политический характер преследования, осуществляемого в отношении Ара Сагателяна и Карена Бекаряна''.