ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում ԵՄ-ն աջակցում է Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին. Տոյվո Կլաար
Փետրվարի 22-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակութան ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիտորինը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը հյուրերին ներկայացրել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը և նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության կետերի դրույթների իրականացման ընթացքը: Վաղարշակ Հարությունյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանը չի կատարում հայտարարության` ռազմագերիներին և այլ պահվող անձանց վերադարձնելու վերաբերյալ 8-րդ կետի դրույթները, նշված գործընթացն օգտագործում է քաղաքական նպատակներով` Հայաստանի դեմ հավելյալ ճնշումներ իրականացնելու համար:
Տոյվո Կլաարն իր հերթին նշել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում Եվրամիությունն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին և պատրաստ է ներդրում կատարել այդ ձևաչափով բանակցությունների ակտիվացմանը:

В урегулировании карабахского конфликта ЕС содействует усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ
22 февраля министр обороны Республики Армения Вагаршак Арутюнян принял делегацию во главе со спецпредставителем ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клааром. Об этом ''Арменпресс'' сообщили в Управлении информации и общественных связей Министерства обороны.
Во встрече участие приняла и глава представительства ЕС в Армении, посол Андреа Викторин.
Министр обороны проинформировал гостей о ситуации, создавшейся в регионе после войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, о процессе реализации положений совместного заявления от 9 ноября. Вагаршак Арутюнян подчеркнул, что Азербайджан не выполняет положения статьи 8 заявления о возвращении военнопленных и других задержанных лиц, и использует указанный процесс в политических целях для оказания дополнительного давления на Армению.
Тойво Клаар, в свою очередь, отметил, что в вопросе урегулирования карабахского конфликта Евросоюз поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ и готов внести свой вклад в активизацию переговоров в этом формате.