ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում ԵՄ-ն աջակցում է Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին. Տոյվո Կլաար
Փետրվարի 22-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակութան ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիտորինը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը հյուրերին ներկայացրել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը և նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության կետերի դրույթների իրականացման ընթացքը: Վաղարշակ Հարությունյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանը չի կատարում հայտարարության` ռազմագերիներին և այլ պահվող անձանց վերադարձնելու վերաբերյալ 8-րդ կետի դրույթները, նշված գործընթացն օգտագործում է քաղաքական նպատակներով` Հայաստանի դեմ հավելյալ ճնշումներ իրականացնելու համար:
Տոյվո Կլաարն իր հերթին նշել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում Եվրամիությունն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին և պատրաստ է ներդրում կատարել այդ ձևաչափով բանակցությունների ակտիվացմանը:

EU Expresses Support to OSCE Minsk Group Co-Chairs’ Efforts on Nagorno Karabakh
The European Union supports the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs for the resolution of the Nagorno Karabakh conflict and is ready to contribute to activating the negotiations in this format, the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar told the Armenian Defense Minister Vagharshak Harutyunyan during a meeting in Yerevan on February 22.
Defense Minister Harutyunyan briefed the EU delegation on the post-war situation in the region and the process of implementation of the 2020 November 9 armistice terms, the ministry of defense said in a news release, Armenpress reports.
Harutyunyan stressed that Azerbaijan is not implementing Clause 8 which stipulates the return of POWs and other captives, and is exploiting the process for its political goals to exert additional pressures upon Armenia.