Հայտնի բժիշկ Բեռնարդ Քուշները Հայաստան է ժամանել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հրավերով, որը շարունակում է Հայաստան և Արցախ հրավիրել աշխարհի մարդասիրության ոլորտի առաջատարներին՝ ուսումնասիրելու տեղի բնակչությանն օգնելու և Արցախի միջազգային կարգավիճակին նպաստելու նոր հնարավորություններ, հաղորդում է IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժինը:
«Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության հիմնադիր, Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար և «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Բեռնարդ Քուշներին ուղեկցում են մարդասիրության ոլորտի գործիչներ՝ «Միջազգային համերաշխություն» (Solidarités International) կազմակերպության հիմնադիր Ալան Բուանեն և Ֆրանսիացի հետազոտողների միության (Société des Explorateurs Français) նախկին նախագահ Պատրիս Ֆրանսեսկին: Միասին նրանք հնարավորություն կունենան առավել հանգամանալից ծանոթանալու «Ավրորայի» աջակցությամբ իրականացվող տարածաշրջանային մարդասիրական նախագծերին, որոնք նպաստում են ձեռներեցության զարգացմանը,  վերականգնում են ենթակառուցվածքները և խթանում տնտեսությունը:
«Ես երախտապարտ եմ Հայաստան և Արցախ այցելելու հնարավորության համար և արտահայտելու իմ համերաշխությունը պատերազմից տուժածներին»,- ասաց բժիշկ Քուշներն:
Բեռնարդ Քուշները համահիմնադրել է Նոբելյան մրցանակի արժանացած «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը 1971-ին, իսկ 1980-ին համահիմնադրել է «Աշխարհի բժիշկներ» կազմակերպությունը: Նա մարդասիրական աշխատանքներ է կազմակերպել Սոմալիում, Սալվադորում, Լիբանանում և Վիետնամում: 2018 թ. պարոն Քուշները միացավ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովին, որի կազմում են Նոբելյան դափնեկիրներ, նախկին նախագահներ, հայտնի քաղաքական գործիչներ, ականավոր մարդասերներ և մեծահամբավ իրավապաշտպան ակտիվիստներ: Նրանք մեծարանքի են արժանացնում մերօրյա հերոսներին այն բացառիկ ազդեցության համար, որ նրանք իրենց գործողություններով ունեցել են մարդկային կյանքի պահպանման և մարդասիրությունն առաջ մղելու գործում։
Հայաստան ժամանելուց հետո պարոն Քուշներն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակին: Հաջորդ օրը պատվիրակությունն ուղևորվեց Արցախ՝ հայտնելու  իրենց համերաշխությունը և աջակցելու տեղի մարդասիրական ջանքերին, այդ թվում՝ նրանց, որոնք իրականացվում են «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության աջակցությամբ:
Ստեփանակերտում պարոն Քուշները և մյուս հյուրերն այցելեցին Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոն՝ հանդիպելու բուժում ստացող վիրավոր զինվորներին: «Ավրորան» աջակցում է կենտրոնի ենթակառուցվածքային բարելավմանն «Ավրորան՝ Արցախին» ծրագրով: Այն ուղղված է այնպիսի նախագծերի աջակցությանը, որոնք օժանդակում են և խթանում սոցիալական երկարաժամկետ զարգացումը տարածաշրջանում: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն արդեն 581.740 ԱՄՆ դոլար (300.660.500 դրամ) է տրամադրել տեղական և միջազգային 57 նախագծի, որոնք իրականացվում են բազմաթիվ գործընկերների հետ:
«Ես տպավորված էի Լեդի Քոքսի անվան կենտրոնի փիլիսոփայությամբ՝ ամբողջ ընտանիքն ու միջավայրը ներգրավելու բուժական պրոցեսում: Մթնոլորտն այնտեղ հանգիստ էր և դրական: Ես ուրախ եմ, որ «Ավրորան» աջակցում է այս կառույցին, որի կարիքն Արցախն այնքան շատ ունի»,- ասաց բժիշկ Քուշներն Արցախ կատարած այցից հետո:
Փետրվարի 24-ին Քուշների գլխավորած պատվիրակությունը շրջեց Ստեփանակերտի այն շրջաններում, որոնք ամենաշատն էին տուժել պատերազմից: Նրանք զրուցեցին «Ավրորայի» աջակցությամբ իրականացվող նախագծերի ներկայացուցիչների հետ, այդ թվում HALO Trust-ի, որը քաղաքացիական տարածքները մաքրում է կլաստերային ռումբերից և այլ պայթուցիկներից՝ ստեղծելով անվտանգ տարածք տեղահանված արցախցիների վերադարձի համար:
«Մարդիկ այստեղ շատ լավ գիտեն, որ իրենց գոյությունն, առաջին հերթին, կախված է անվտանգ միջավայրից: Եվ մենք հիմա հասկանում ենք, թե որքան կարևոր է ստեղծել այնպիսի առողջապահական ենթակառուցվածք, որը կհամապատասխանի այս ուժեղ ու քաջ մարդկանց կարիքներին»,- Ստեփանակերտի հանրապետական հիվանդանոցից դուրս գալիս ասաց պարոն Բուանեն:
Երևան վերադարձի ճանապարհին հյուրերը կայցելեն Դիլիջանի միջազգային դպրոց և կշրջեն քաղաքում: Մինչև այցն ամփոփելը՝ ուրբաթ օրը պարոն Քուշները ծրագրում է մասնակցել քննարկման Երևանի պետական բժշկական համալսարանում և այցելել Մատենադարան:

Internationally renowned humanitarian and physician Bernard Kouchner has arrived to Armenia at the invitation of the Aurora Humanitarian Initiative that continues to bring the world humanitarian leaders to Armenia and Artsakh, exploring new opportunities to help the local population and to support Artsakh’s international standing, IDeA Foundation reports.
Mr. Kouchner, co-founder of Médecins Sans Frontières, former French Foreign Minister and member of the Aurora Prize Selection Committee, is accompanied by humanitarians Alain Boinet, Founder of Solidarités International, and Patrice Franceschi, former Chairman of the Société des Explorateurs Français. Together, they will have a chance to take a closer look at the regional humanitarian projects supported by Aurora and focused on promoting micro and small enterprises, restoring infrastructure, and boosting economy.
Bernard Kouchner co-founded the Nobel Peace Prize-winning Médecins Sans Frontières (Doctors Without Borders) in 1971 and co-founded Médecins du Monde in 1980. He organized humanitarian operations to Somalia, El Salvador, Lebanon and Vietnam. In 2018, Mr. Kouchner joined the Aurora Prize Selection Committee comprised of Nobel Laureates, former presidents, prominent political figures, highly respected humanitarians and well-known human rights activists dedicated to recognizing modern-day heroes and the exceptional impact their actions have made on preserving human life and advancing humanitarian causes in the face of adversity.
After arriving to Armenia, Mr. Kouchner went to the Genocide Memorial Complex to honor the victims of the Armenian Genocide and had an opportunity to pay respect to the doctors who volunteered in Artsakh during the war. The next day, the delegation went to Artsakh to show their solidarity and support local humanitarian efforts, including those assisted by the Aurora Humanitarian Initiative. In Stepanakert, Mr. Kouchner and others visited the Lady Cox Rehabilitation Center to meet with wounded soldiers in treatment.
Aurora supports the infrastructure improvement of the Center within the framework of the Initiative’s aid program for Artsakh, focused on assisting projects that facilitate the region’s long-term social development. The Aurora Humanitarian Initiative has already allocated a total of $581,740 (300,660,500֏) to aid fifty-seven local and international projects implemented by its numerous partners.
"I’m grateful for the opportunity to come to Armenia and Artsakh and show my solidarity to those affected by the war. I was impressed by the philosophy of the Lady Cox Center to integrate the whole family and environment in the therapeutic process. The whole place had a quiet and positive atmosphere, and I am happy that Aurora supports this institution that is so much needed in Artsakh," Dr. Kouchner said after the visit.
On February 24, Mr. Kouchner’s delegation toured the areas of Stepanakert that had been most affected by the war and talked to the representatives of the projects assisted by Aurora, including The HALO Trust’s operation to clear cluster munitions and other explosives in civilian areas to allow the safe return of displaced people to Artsakh.
"People [here] know very well that their existence depends, first of all, on a secured environment, and we understand now how important it is to create the proper structure for their health to respond to the needs of this strong and courageous population," Mr. Boinet remarked upon leaving the Stepanakert Republican Hospital.
On their way to Yerevan, Mr. Kouchner and his group will travel to Dilijan to tour the UWC Dilijan school and town. On Friday, before concluding his visit, Bernard Kouchner plans to take part in a moderated discussion at the Yerevan State Medical University and to go to the Matenadaran, Armenia’s national repository of ancient manuscripts supported by Aurora Grants.