Իրաքում շիաների համար սուրբ համարվող Նաջաֆ քաղաքում փակ դռների հետևում կայացել է Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի և Մեծ այաթոլլահ Ալի Սիստանիի հանդիպումը, հաղորդում է Associated Press-ը:
Հռոմի պապը ժամանել է Իրաք, որպեսզի մուսուլմաններին կոչ անի ընդունել Իրաքի քրիստոնեական փոքրամասնությունն ու խաղաղ համագոյակցության մասին ուղերձ փոխանցի:
84-ամյա պոնտիֆիկոսի փամփուշտադիմացկուն մեքենան մոտեցել է Նաջաֆում Ռասուլ նեղ փողոցին: Ապա պոնտիֆիկոսը ոտքով անցել է մի քանի մետր դեպի Ալի Սիստանիի համեստ տուն, որը քահան վարձակալում է արդեն մի քանի տասնամյակ:
Ավանդական հագուստով մի խումբ իրաքցիներ ողջունել են պոնտիֆիկոսին փողոցում: Երբ Ֆրանցիսկոսը դիմակով մոտեցել է Ալի Սիստանիի տանը, մի քանի սպիտակ աղավնի են բաց թողել ՝ ի նշան խաղաղության:
Փակ դռների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է կատարվել Իրաքում հետապնդման ենթարկվող քրիստոնեական փոքրամասնությանն առնչվող հարցերին:
Ալի Սիստանին պատվավոր ֆիգուր է Իրաքի շիա փոքրամասնության շրջանում, և նրա կրոնական ու այլ հարցերի շուրջ նրա կարծիքը հետաքրքրում է ամբողջ աշխարհի շիաներին:

Папа Римский Франциск Первый  в субботу встретился с Великим аятоллой Али Систани, одним из самых высокопоставленных священнослужителей шиитского ислама, в священном городе Наджаф в Ираке, чтобы передать послание о мирном сосуществовании, призывающее мусульман принять христианское меньшинство Ирака, сообщает Associated Press.
Историческая встреча в скромном доме Аль-Систани организовывалась несколько месяцев, при этом все детали тщательно обсуждались и согласовывались между офисом аятоллы и Ватиканом.
Группа иракцев, одетых в традиционную одежду, приветствовала его на улице. Когда Франциск в маске вошел в дверной проем, несколько белых голубей были выпущены в знак мира.
В ходе встречи за закрытыми дверями затронуты вопросы, касающиеся  подвергающегося преследованиям христианского меньшинства Ирака.
Али Систани является глубоко почитаемой фигурой среди шиитского меньшинства Ирака, и его мнение по религиозным и другим вопросам интересует шиитов во всем мире.
Для сокращающегося христианского меньшинства Ирака демонстрация солидарности со стороны  Али Систани может помочь обеспечить им место в Ираке после многих лет перемещений.