Ամերիկայի «Հայ դատի» հանձնախումբը ողջունում է նոր օրինագիծը, որը Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնաժողովի ղեկավարները ներկայացնելու են Ներկայացուցիչների պալատին և որով Ադրբեջանին կոչ է արվում անմիջապես ազատ արձակել ավելի քան 200 հայ ռազմագերիներին և գերեվարված քաղաքացիներին, որոնք որպես պատանդ են պահվում նոյեմբերի 9-ին կնքված հրադադարի համաձայնագրից 100 օր անց, հաղորդում է Tert.am:
Երկկուսակցական բանաձևը, որը հեղինակել են կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆը, Գաս Բիլիրաքիսը, Ջեքի Սփիերը, Դևիդ Վալադոն և Ֆրանկ Փելոունը, փաստում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը վատ է վերաբերվում հայ գերիներին և նրանց ենթարկում է «ֆիզիկական խոշտանգումների և նվաստացման», այդ թվում՝ գլխատումներ անում և մահապատժի ենթարկում առանց դատավարության:
Հայկական հարցերով հանձնաժողովի առաջնորդները կոչ են արել իրենց գործընկերներին միանալ իրենց և հավանություն տալ օրինագծին, որը ներկայացվելու է հաջորդ շաբաթ:
Բանաձևը մասնավորապես ասում է.
«Հաշվի առնելով, որ չնայած Ժնևի կոնվենցիայով սահմանված Ադրբեջանի պարտավորվածություններին, նոյեմբերի 9-ին կնքված համաձայնագրին, հակամարտության ավարտից ավելի քան 100 օր անց Ադրբեջանի կառավարությունը, շարունակում է պատանդառության մեջ պահել մոտ 200 հայ գերիների,
Հաշվի առնելով, որ Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպությունը 2020 թվականի դեկտեմբերին պարզել է, որ Ադրբեջանի զինուժը «ֆիզիկական խոշտանգումների և նվաստացման է ենթարկել» հայ ռազմագերիներին,
Հաշվի առնելով, որ չափազանց քիչ հավաստի տեղեկություն կա գերիների և ձերբակալված քաղաքացիների վիճակի և նրանց հանդեպ վերաբերմունքի մասին,
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը կատարել է նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրով ստանձնած իր պարտավորվածությունները և միջազգային օրենքը՝ վերադարձնելով ադրբեջանցի ռազմագերիներին,
Հաշվի առնելով, որ ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի հետ միասին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներն են,
Հետևաբար Ներկայացուցիչների պալատը
Կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ վերադարձնել բոլոր հայ ռազմագերիներին և պատանդառված անձանց,
Կոչ է անում Պետքարտուղարությանը բոլոր մակարդակներով կապ հաստատել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացով՝ հստակեցնելու համար նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրով սահմանված իրենց պարտականությունները կատարելու կարևորությունը»:

The Armenian National Committee of America on Friday, March 5 welcomed new legislation to be introduced by Congressional Armenian Caucus leaders calling on Azerbaijan to immediately release more than 200 Armenian prisoners of war and captured civilians, illegally kept hostage over 100 days after the November 9 ceasefire statement between Azerbaijan, Armenia and Russia, PanARMENIAN.Net reports.
The bipartisan U.S. House resolution, spearheaded by Representatives Adam Schiff (D-CA), Gus Bilirakis (R-FL), Jackie Speier (D-CA), David Valadao (R-CA), and Frank Pallone Jr.(D-NJ), cites findings that Azerbaijani military forces have mistreated ethnic Armenian prisoners of war and subjected them to “physical abuse and humiliation,” including beheadings, summary executions, and the desecration of human remains.
The measure specifically highlights “significant concern that female detainees in particular could be subject to sexual assaults and other mistreatment,” and asks the State Department to “to engage at all levels with Azerbaijani authorities including through the OSCE Minsk Group process to make clear the importance of adhering to their obligations under the November 9 statement & international law to immediately release all prisoners of war and captured civilians.”
Armenian Caucus leaders circulated a letter to their U.S. House colleagues asking them to join as original cosponsors of the measure, set to be introduced in the next week.