Ամերիկայի «Հայ դատի» հանձնախումբը ողջունում է նոր օրինագիծը, որը Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնաժողովի ղեկավարները ներկայացնելու են Ներկայացուցիչների պալատին և որով Ադրբեջանին կոչ է արվում անմիջապես ազատ արձակել ավելի քան 200 հայ ռազմագերիներին և գերեվարված քաղաքացիներին, որոնք որպես պատանդ են պահվում նոյեմբերի 9-ին կնքված հրադադարի համաձայնագրից 100 օր անց, հաղորդում է Tert.am:
Երկկուսակցական բանաձևը, որը հեղինակել են կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆը, Գաս Բիլիրաքիսը, Ջեքի Սփիերը, Դևիդ Վալադոն և Ֆրանկ Փելոունը, փաստում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը վատ է վերաբերվում հայ գերիներին և նրանց ենթարկում է «ֆիզիկական խոշտանգումների և նվաստացման», այդ թվում՝ գլխատումներ անում և մահապատժի ենթարկում առանց դատավարության:
Հայկական հարցերով հանձնաժողովի առաջնորդները կոչ են արել իրենց գործընկերներին միանալ իրենց և հավանություն տալ օրինագծին, որը ներկայացվելու է հաջորդ շաբաթ:
Բանաձևը մասնավորապես ասում է.
«Հաշվի առնելով, որ չնայած Ժնևի կոնվենցիայով սահմանված Ադրբեջանի պարտավորվածություններին, նոյեմբերի 9-ին կնքված համաձայնագրին, հակամարտության ավարտից ավելի քան 100 օր անց Ադրբեջանի կառավարությունը, շարունակում է պատանդառության մեջ պահել մոտ 200 հայ գերիների,
Հաշվի առնելով, որ Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպությունը 2020 թվականի դեկտեմբերին պարզել է, որ Ադրբեջանի զինուժը «ֆիզիկական խոշտանգումների և նվաստացման է ենթարկել» հայ ռազմագերիներին,
Հաշվի առնելով, որ չափազանց քիչ հավաստի տեղեկություն կա գերիների և ձերբակալված քաղաքացիների վիճակի և նրանց հանդեպ վերաբերմունքի մասին,
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը կատարել է նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրով ստանձնած իր պարտավորվածությունները և միջազգային օրենքը՝ վերադարձնելով ադրբեջանցի ռազմագերիներին,
Հաշվի առնելով, որ ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի հետ միասին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներն են,
Հետևաբար Ներկայացուցիչների պալատը
Կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ վերադարձնել բոլոր հայ ռազմագերիներին և պատանդառված անձանց,
Կոչ է անում Պետքարտուղարությանը բոլոր մակարդակներով կապ հաստատել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացով՝ հստակեցնելու համար նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրով սահմանված իրենց պարտականությունները կատարելու կարևորությունը»:

Азербайджан должен немедленно освободить армянских пленных и заложников, которых удерживает после окончания военных действий в Карабахе. Как передает Sputnik Армения, об этом говорится в проекте резолюции, которую составили члены Палаты представителей Конгресса США, сообщает Армянский национальный комитет Америки.
Авторы резолюции представляют и Демократическую, и Республиканскую партии. Это Адам Шифф, Гас Билиракис, Джеки Шпайер, Дэвид Валадао и Фрэнк Паллоне. Он направили письмо коллегам-конгрессменам с предложением присоединиться к проекту резолюции на правах соавторов. Документ поступит на рассмотрение Конгресса на будущей неделе.
В проекте резолюции говорится:
"27 сентября 2020 года Азербайджан при поддержке Турции и зарубежных группировок осуществил нападение на Нагорный Крабах, также известный как Арцах, что привело к гибели тысяч и насильственному перемещению десятков тысяч армян.
9 ноября 2020 года Азербайджан, Армения и Россия подписали заявление о прекращении конфликта, где все стороны согласились на обмен пленными и другими удерживаемыми лицами. Армения выполнила свои обязательства, вернув азербайджанских пленных.
Несмотря на это, в нарушение Третьей Женевской конвенции, которую подписал и Азербайджан, хотя с окончания конфликта прошло более 100 дней, азербайджанское правительство продолжает удерживать армянских военнопленных, число которых оценивается в 200 человек. Баку также искажает их статус (выдавая их за "диверсантов" и "террористов". - ред), чтобы оправдать их удержание.
Организация Human Rights Watch в декабре 2020 года сообщила, что азербайджанские вооруженные силы подвергают армянских пленных жестокостям и унижению. Институт по изучению прав человека Колумбийского университета выпустил доклад о преступлениях против человечности, которые были совершены против армян азербайджанскими ВС и боевиками-исламистами, поддерживаемыми Турцией. Достоверная информация о состоянии пленных и заложников очень ограничена.
Палата представителей призывает Азербайджан немедленно вернуть пленных и гражданских лиц, а также призывает Госдепартамент США вступить в переговоры на всех уровнях с правительством Азербайджана, в том числе через Минскую группу ОБСЕ, и обозначить важность возвращения пленных".