Վրաստանում ցուցարարները պահաջում են չեղարկել թուրքական ընկերության կողմից ՀԷԿ-ի շինարարությունը
Վրաստանի Քութաիսի քաղաքում տեղի է ունեցել բազմահազարանոց ցույց, որի մասնակիցները պահանջել են էկոնոմիկայի նախարար Նատիա Տուրնավայի հրաժարականը և դադարեցնել ՀԷԿ-ի շինարարությունըհաղորդում է Region Monitor կայքը:
«Մեր գլխավոր պահանջն է չեղարկել կառավարության որոշումը, որով նախատեսվում է Ռիոնի հովիտը հանձնել օտարերկրյա ներդրողի: Երկրորդ պահանջն է չեղարկել պայմանագիրը «Էնկա» ընկերության հետ: Երրորդ, բոլոր փաստաթղթերը՝ տրված 2015թ., պետք է զրոյացվեն, և վերջապես, էկոնոմիկայի նախարար Նատիա Տուրնավան պետք է հրաժական տա»,-ասել է ակցիայի կազմակերպիչ Վարլամ Գոլետիանին:
Նշենք, որ արդեն 4 ամիս է, ինչ ցուցարարները պահանջում են չեղարկել Ռիոնի գետի վրա ՀԷԿ-ի շինարարությունը, որը պատկանում է թուրքական «Էնկա» ընկերությանը:

Демонстранты в Грузии требуют отменить строительство ГЭС турецкой компанией
Тысячи людей вышли на митинг в грузинском городе Кутаиси, Грузии, с требованием отставки министра экономики Натии Турнава и прекращения строительства гидроэлектростанции. Об этом пишет regionmonitor.
"Наше основное требование - отменить решение правительства, которое предусматривает передачу долины Риони иностранному инвестору. Второе требование - расторгнуть контракт с компанией "Энка". В-третьих - все документы, выданные в 2015 году, должны быть аннулированы, и, наконец, министр экономики Натия Турнава должна подать в отставку", - сказал организатор акции Варлам Голетиани.
Отметим, что уже четыре месяца демонстрант требуют отмены строительства ГЭС на реке Риони, принадлежащей турецкой компании "Энка".