Արցախի ԱԳ նախարարը ԵԱՀԿ գործող նախագահի հետ քննարկել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի հարցը
Մարտի 16-ին աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետությունում  գտնվող Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը Երևանում հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Շվեդիայի արտգործնախարար Ան Լինդեի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել են ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկը, ՀՀ-ում ԱՀ մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցեր։ Դավիթ Բաբայանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո բանակցային գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ և արդար կարգավորման նպատակով։
Դավիթ Բաբայանը ԵԱՀԿ գործող նախագահին ներկայացրել է նաև Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկիչների աջակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված մարդասիրական իրավիճակը։ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ վերադարձը հայրենիք անհետաձգելի խնդիր է։ Դավիթ Բաբայանն ընդգծել է քաղաքական առևտրում գերության մեջ գտնվող անձանց և նրանց հարազատների տառապանքների օգտագործման անթույլատրելիությունը։ Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը ԵԱՀԿ Գործող նախագահին կոչ է արել գործադրել անհրաժեշտ բոլոր ջանքերը՝ հասնելու Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած իր պարտավորությունների անշեղ իրականացմանը։
Դավիթ Բաբայանը հույս է հայտնել, որ միջազգային հանրությունը կաջակցի Արցախին այնպիսի կենսական խնդիրների լուծման հարցում, ինչպիսիք են աջակցության տրամադրումը պատերազմի արդյունքում տեղահանված մարդկանց և հայկական մշակութային ժառանգության պահպանումն Ադրբեջանի կողմից զավթված տարածքներում։

Foreign Minister of Artsakh David Babayan Met with the OSCE Chairperson-in-Office Ann Linde
On March 16, Foreign Minister of the Republic of Artsakh David Babayan, who is on a working visit to Armenia, met in Yerevan with the OSCE Chairperson-in-Office, Swedish Foreign Minister Ann Linde. Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk, Permanent Representative of the Republic of Artsakh in the Republic of Armenia Sergey Ghazaryan and other officials participated in the meeting.
During the meeting, issues related to the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict were discussed. David Babayan stressed the need to resume the negotiation process under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmen with the aim of finding a comprehensive and fair settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict.
David Babayan also briefed the OSCE Chairperson-in-Office on the humanitarian consequences of the 44-day war unleashed by Azerbaijan with the support of Turkey and international terrorists against Artsakh.  The Foreign Minister of the Republic of Artsakh called the immediate return of all Armenian prisoners of war and civilians held in Azerbaijan to their homeland an urgent task. David Babayan noted the inadmissibility of using the suffering of people, both those who are in captivity and their relatives, as a political bargaining chip. The Foreign Minister of Artsakh called on the OSCE Chairperson-in-Office to exert all necessary efforts to ensure that  Azerbaijan unquestioningly complies with its obligations under international humanitarian law.
David Babayan expressed hope that the international community would support Artsakh in solving such pressing problems as rendering assistance to those displaced as a result of the war and preserving the Armenian cultural heritage in the territories occupied by Azerbaijan.