Այսօր՝ մարտի 18-ին, ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում հրապարակվեցին ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդեի՝ տարածաշրջան կատարած այցի արդյունքներն ամփոփող հաղորդագրությունները:
Այցն, ինչպես արդեն նշել էինք, աչքի չընկավ հարուստ բովանդակությամբ: Ավելին, այն չլուծեց անգամ ԵԱՀԿ-ի՝ որպես արցախյան  հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում անմիջականորեն ներգրավված կառույցի իմիջի վերականգնման խնդիրները: Չտեսանք հստակ քաղաքական ու իրավական գնահատական ադրբեջանական ագրեսիային, վարձականների ներգրավմանը, պատերազմական հանցագործություններին: Եվրոպացի պաշտոնյայի կողմից չհնչեցին հակամարտության այս փուլում ամենաէական խնդիրների վերաբերյալ կոնկրետ առաջարկներ ու լուծման տարբերակներ: Իսկ արդեն այսօր հրապարակված ամփոփիչ հաղորդագրության մեջ առանձնացված չէր անգամ գերիների խնդիրը՝ որպես հումանիտար կարևորագույն խնդիր: Փոխարենը այն ներառված էր նոյեմբերի 9-ի հայտարարության բոլոր կետերն ու ստանձնած պարտավորությունները կատարելու անհրաժեշտության ներքո:
Հատկանշական է, որ ամփոփիչ հաղորդագրության մեջ անդրադարձ չկար նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի՝ Երևանում տեղի ունեցած հանդիպմանը Արցախի արտաքին գործերի նախարարի հետ: Հիշեցնեմ, որ Անն Լինդեն Բաքվում էլ հանդիպում էր ունեցել միլի մեջլիսի պատգամավոր, Ղարաբաղի այսպես կոչված ադրբեջանական համայնքի ղեկավար Թուրալ Գյանջալիևի հետ՝ այդպիսով հավասարության նշան դնելով երկու հանդիպումների միջև: Եվ այնուամենայնիվ, այդ հանդիպումների մասին պաշտոնական հաղորդագրության մեջ այդպես էլ ոչինչ չնշվեց:
Ամփոփելով՝ նշենք, որ հետպատերազմական այս նոր իրողության պայմաններում ԵԱՀԿ գործող նախագահի այցը Հայաստան և Ադրբեջան պիտի առնվազն արտացոլեր հակամարտության վերաբերյալ այս կառույցի վերաբերմունքը, պիտի ընդգծեր ապագա աշխատանքի հիմնական ուղղությունները և առաջնահերթությունները: Այն, որ չունեցանք նման պատկեր, միայն և առաջին հերթին ԵԱՀԿ-ի խնդիրը չէ: Այս ուղղությամբ անհրաժեշտ էր հետևողական աշխատանք ու ջանք ներդնել՝ գիտակցելով, որ հակամարտությունը ոչ միայն կարգավորված չէ, այլև ապագայում մեզ սպասվում են բարդ ու երկարատև բանակցություններ՝ հումանիտար, քաղաքական ու իրավական տարբեր հարցերի շուրջ:

Региональный визит Действующего председателя ОБСЕ не отличился насыщенным содержанием
Сегодня, 18 марта, на официальном сайте ОБСЕ было опубликовано заявление по итогам визита в регион действующего председателя ОБСЕ, министра иностранных дел Швеции Анны Линде.
Визит, как мы уже упоминали, не отличился насыщенным содержанием. Более того, это даже не решило проблемы восстановления имиджа ОБСЕ как структуры, непосредственно вовлеченной в мирное урегулирование карабахского конфликта. Мы не увидели четкой политико-правовой оценки азербайджанской агрессии, вовлечения наемников, военных преступлений. Европейский чиновник не сделал никаких конкретных предложений или решений по наиболее острым вопросам данного этапа конфликта. Более того, в опубликованном сегодня итоговом заявлении даже вопрос военнопленных не выделен как ключевой гуманитарный вопрос, а включен лишь в абзац о необходимости выполнения всех пунктов и обязательств, изложенных в Заявлении от 10 ноября.
Примечательно, что в итоговом заявлении не упоминалась встреча Действующего председателя ОБСЕ с главой МИД Арцаха в Ереване. Напомню, что Анн Линде также встретилась в Баку с членом Милли Меджлиса, главой так называемой азербайджанской общины Карабаха Туралом Гянджалиевом, тем самым приравняв эти две встречи. Тем не менее, в официальном заявлении об этих двух встречах нет упоминаний.
В заключении отметим, что в контексте этой новой послевоенной реальности визит действующего председателя ОБСЕ в Армению и Азербайджан должен был хотя бы отразить отношение этой структуры к конфликту, должен был подчеркнуть основные направления и приоритеты будущей работы. То, что состоявшийся визит не содержал все эти минимальные пункты, - это проблема не только и не в первую очередь ОБСЕ. В этом направлении нужно было вести последовательную работу и властям Армении, понимая, что конфликт не только не урегулирован, но и в будущем нас ждут сложные и длительные переговоры по различным гуманитарным, политическим и правовым вопросам.