Արցախի օկուպացված տարածքներում Ադրբեջանն իրականացնում է պատմա-մշակութային ցեղասպանություն. Արցախի ԱԳ նախարար
Ադրբեջանը Թուրքիայի հետ միասին սկսել է վարել չափազանց վտանգավոր եկեղեցական աշխարհաքաղաքականություն: Այս մասին ասաց Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը՝ NEWS.am-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Արցախի օկուպացված տարածքներում Ադրբեջանի ղեկավարության հռչակած հայկական ժառանգության ոչնչացման քաղաքականությունը:
«Ընդ որում՝ դա արվում է մի քանի ճակատով: Ե՛վ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, ե՛ւ հատկապես պատերազմից հետո Ղարաբաղի հայկական մշակութային ժառանգությունը սաստիկ տուժել է: Հիմա Արցախի Հանրապետության օկուպացված տարածքներում Ադրբեջանն իրականացնում է պատմա-մշակութային ցեղասպանություն: Անողոք կերպով ոչնչացվում են ճարտարապետության եւ մշակույթի հուշարձանները, եկեղեցիներն ու վանքերը, գերեզմանները՝ ինչպես հին, այնպես էլ նոր: Նպատակն է հայկական ժառանգության ոչնչացումը, հայկական բոլոր հետքերը վերացնելը, ընդ որում՝ հրամանը տալիս է անձամբ Ալիեւը իր կնոջ՝ Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահի հետ, որն, ի դեպ, բարի կամքի դեսպան է:
Բայց այստեղ երկու միտում կա: Այն բանից հետո, երբ ամբողջ աշխարհն իմացավ Շուշիի Հովհաննես Մկրտիչի հայկական եկեղեցու (Կանաչ ժամի) ոչնչացման մասին, սկսվեցին շահարկումները: Ադրբեջանական կողմը դա ներկայացնում է որպես ռուսական եկեղեցի եւ պնդում, որ այնտեղ շինարարական աշխատանքներ են ընթանում: Առաջին՝ ռուսական եկեղեցին ավերվել է 20-ական թվականներին: Այն գտնվում էր Շուշիի կենտրոնում՝ ոչ հեռու այն վայրից, որտեղ մեր օրերում տեղադրվել էր Վազգեն Սարգսյանի հուշարձանը, որը ներկայումս նույնպես ոչնչացվել է ադրբեջանցի օկուպանտների կողմից: Կանաչ ժամն այսօր Շուշիի ամենահին պաշտամունքային կառույցն է: Այն առաջին հայկական եկեղեցին է, կոչվում է նաեւ «Ղարաբաղցոց», այսինքն՝ Ղարաբայան:
Շուշիի հայկական հատվածը կազմված էր թաղամասերից, եւ այնտեղ կառուցվող եկեղեցիները համապատասխանում էին դրանք բնակեցնող մարդկանց ծագման աշխարհագրությանը: Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցին այսպես է կոչվել Նախիջեւանում Ղազանչի գյուղի անունով: «Մեղրոցոց» եկեղեցին հիմնել են Մեղրիից եկածները: «Ագուլեցոց» եկեղեցին՝ Նախիջեւանի Ագուլիսից եկածները: Իսկ Ղարաբաղցոցը հիմնել են ղարաբաղի տարբեր շրջանների բնակիչները: Հիմա Շուշիում չկա ռուսական եկեղեցի, այն բացարձակապես այլ վայրում էր եւ կործանվել է 100 տարի առաջ: Իսկ ինչո՞ւ են նրանք այդպես անում: Առաջին հերթին, որպեսզի, իրենց կարծիքով, վատթարացնեն Ռուս ուղղափառ եւ Հայ առաքելական եկեղեցիների հարաբերությունները: Միանգամայն հնարավոր է, որ այս խորամանկ «նախագծով» նրանք փորձում են օգտագործել Ադրբեջանի ռուսական համայնքին՝ հեռուն գնացող նպատակներով:
Բայց սա էլ դեռ ամենը չէ: Ինչպես հայտնի է, ադրբեջանա-թուրքական դաշինքը բանակցություններ է վարում Վատիկանի հետ: Հեյդար Ալիեւի հիմնադրամը ֆինանսավորում է նախագծեր, Կոմոդիլի անձավների վերականգնողական աշխատանքները: Ադրբեջանական կողմը միաժամանակ խորհուրդներով եւ գործնականում Վատիկանի մասնագետներին կոչ է արել ավանդ ունենալ Արցախի օկուպացված տարածքներում պատմամշակութային ժառանգության վերականգնման գործում: Այսպիսով, նրանք փորձում են խափանել Հայ առաքելական եկեղեցու եւ Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու հարաբերությունները: Ավելին՝ այդ օկուպացված տարածքներում կան նաեւ ռուսական ուղղափառ եկեղեցիներ: Արդեն ոչնչացվածների թվում է Մարտունիի շրջանում ռուսական ուղղափառ եկեղեցին (ոչնչացվել է առաջին ադրբեջանա-ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ): Ինչպես տեսնում ենք, Ռուս ուղղափառ եւ Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցիների հարաբերությունների վատթարացման շատ հեռու գնացող նպատակներ են:
Ադրբեջանը մտադիր է նաեւ վերստեղծել, այսպես կոչված, Ալբանական եկեղեցին: Թուրքիայի կողմից վերահսկվող Կոստանդնուպոլսի պատրիարքության միջոցով հասնել այս եկեղեցու ավտոկեֆալիային: Նախատեսվում է մշակութային կենտրոն հռչակել Դադիվանքը: Այս եկեղեցուն կտան Արցախի մի շարք հայտնի հայկական եկեղեցիներ: Նրանք դրանք չեն կարող ոչնչացնել իրենց հայտնի լինելու պատճառով, ուստի կփորձեն ոչնչացնել ոչ թե ֆիզիկապես, այլ պատմա-մշակութային առումով, ինչ նպատակով էլ ներկայացված են «վերականգնողական աշխատանքները»:
Ընդհանուր առմամբ, հստակ դիտվում է քրիստոնեական աշխարհը պառակտելու հետագիծը: Սա սպառնալիք է ներկայացնում ամբողջ քաղաքակիրթ հանրույթին»,- ամփոփեց Դավիթ Բաբայանը:

Глава МИД Арцаха: "Азербайджан осуществляет историко-культурный геноцид на оккупированных территориях Арцаха"
Азербайджан вместе с Турцией начали проведение весьма опасной церковной геополитики. Об этом заявил министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян, комментируя по просьбе NEWS.am провозглашенную руководством Азербайджана политику уничтожения армянского наследия на оккупированных территориях Арцаха.
"Причем делается это на несколько фронтов. И во время, и особенно после 44-дневной войны, армянское культурное наследие Карабаха сильно пострадало. Сейчас Азербайджан осуществляет историко-культурный геноцид на оккупированных территориях Республики Арцах. Нещадно уничтожаются памятники архитектуры и культуры, церкви и монастыри, кладбища, как древние, так и новые. Цель – уничтожить армянское наследие, стереть все армянские следы, причем приказ отдает сам Алиев вместе со своей женой, первым вице-президентом Азербайджана, кстати, послом доброй воли.
Но здесь есть две тенденции. После того, как весь мир узнал о разрушении армянской церкви Иоанна Крестителя в Шуши (Канач жам – Зеленая церковь), начались спекуляции. Азербайджанская сторона представляет это как русскую церковь и утверждает, что там ведутся строительные работы. Во-первых, русская церковь была разрушена в 20-ые годы. Она располагалась в центре Шуши, недалеко от того места, где в наши дни был установлен памятник Вазгену Саркисяну – ныне тоже уничтоженный азербайджанскими оккупантами. Канач жам – на сегодня самое древнее культовое сооружение города Шуши. Это первая армянская церковь, она также называется "Карабахцоц" - то есть, Карабахская. Армянская часть Шуши состояла из кварталов, и построенные там церкви соответствовали географии происхождения людей, их населявших. Собор Казанчецоц, Христа Спасителя, назван так по имени села Казанчи в Нахиджеване. Церковь "Мегрецоц" - основали выходцы из Мегри. "Агулицоц" - из Агулиса, Нахиджеван. А Карабахцоц основан жителями разных районов Карабаха. Нет в Шуши сейчас русской церкви, она была в совершенно ином месте,  и разрушена более ста лет назад. Почему же они так делают? В первую очередь, чтобы, по их мнению, ухудшить отношения Русской Православной и Армянской Апостольской церкви. Вполне возможно, что в этом хитроумном "проекте" они попытаются использовать русскую общину Азербайджана, с далеко идущими целями.
Но и это не все. Как известно, азербайджано-турецкий альянс ведет переговоры с Ватиканом. Фонд Гейдара Алиева финансирует проекты, реставрационные работы в катакомбах Коммодиллы. Одновременно азербайджанская сторона призвала Ватиканских  специалистов, советами и на практике, внести вклад в восстановление историко-культурного наследия на оккупированных территориях Арцаха. Таким образом, они пытаются расстроить отношения ААЦ и Римско-Католической церкви. Более того, на этих оккупированных территориях есть и русские православные церкви. В числе уже уничтоженных – русский православный храм в Мартунинском районе (уничтожен в первую азербайджано-карабахскую войну). Как видим, очень далеко идущие цели по ухудшению отношений Русской православной и Римско-Католической церквей.
Азербайджан также намерен воссоздать так называемую Албанскую церковь. Опять-таки с помощью подконтрольного Турции Константинопольского патриархата добиться автокефалии этой церкви. Культурным центром планируется провозгласить Дадиванк. Этой церкви передадут ряд известных армянских храмов Арцаха. Уничтожить их они не могут ввиду их известности, и потому попытаются уничтожить не физически, а в культурно-историческом плане, с каковой целью и анонсированы "реставрационные работы".
В целом четко прослеживается вектор на раскол христианского мира. Это представляет угрозу всему цивилизованному сообществу", - заключил Давид Бабаян.