ԱՀԿ-ն կորոնավիրուսի առաջացման նոր պատճառի մասին է նշել
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության մասնագետները նշել են կորոնավիրուսի առաջացման նոր պատճառ, հաղորդում է Gazeta-ն՝ հղվելով Bloomberg-ին:
Գործակալության տվյալներով՝ հաջորդ շաբաթ սպասվում է զեկույցի հրապարակումը, որի վրա աշխատել են նաև կազմակերպության փորձագետներ, որոնք մասնակցել են Չինաստանի Ուհան արշավին: Այնուամենայնիվ, պատրաստված փաստաթղթերը կարող են իրենց եզրակացություններում «վերջնականից հեռու» լինել:
ԱՀԿ նյութերի համաձայն՝ COVID-19-ի առաջացմանը կարող էր նպաստել Չինաստանում կենդանիների առևտուրը։ Ենթադրվում է, որ մասնագետները մեջբերում են կորոնավիրուսի և սուր շնչառական համախտանիշ (SARS) առաջացնող վիրուսի նմանությունների մի տարբերակ: Այն սկզբում տեղափոխում էին չղջիկները, իսկ փոքր կաթնասուները դառնում էին միջնորդ մարդկանց միջև:
«Աշխատանքի հիմնական փուլը, որն, իհարկե, դեռ չի ավարտվել, այն է, որ SARS-ի ի հայտ եկած նույն ուղին գոյություն է ունեցել նաև նոր կորոնավիրուսի դեպքում», - ասել է բրիտանացի կենդանաբան Փիթեր Դասզական, որն Ուհան էր այցելել ԱՀԿ-ի ղեկավարության հետ:

В ВОЗ связали появление коронавируса с новой причиной
Специалисты Всемирной организации здравоохранения назвали новую причину, с которой может быть связано появление коронавируса нового типа. Об этом сообщает Bloomberg, передает Газета.
По данным агентства, на новой неделе ожидается публикация доклада, над которым также работали эксперты организации, участвовавшие в экспедиции в китайский Ухань. Однако подготовленные документы могут быть "далеко не окончательными" в своих выводах.
Согласно материалам ВОЗ, на появление COVID-19 могла повлиять торговля животными в Китае. Специалисты якобы приводят версию о сходствах коронавируса с вирусом, вызывающим тяжелый острый респираторный синдром (ТОРС). Первоначальным его носителем были летучие мыши, а посредником между человеком стали небольшие млекопитающие.
"Ключевой вывод на данном этапе работы, которая, конечно, еще не завершена, состоит в том, что тот же путь, каким возник ТОРС, существовал и для нового коронавируса", — отмечает британский зоолог Питер Дасзака, который посещал Ухань под руководством ВОЗ.