ՀՀ պետական սահմանի ռեժիմի հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողով. Ի՞նչ է այն և ի՞նչ խնդիրներ է ի հայտ բերում
Մարտի 22-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ պետական սահմանի ռեժիմի հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողով ստեղծելու մասին որոշում ստորագրեց: Հանձնաժողովի կազմում, համաձայն որոշմանը կից հավելվածի, ընդգրկված են վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը, ով նաև հանձնաժողովի նախագահն է, ինչպես նաև պաշտպանության նախարարի տեղակալը, արտաքին գործերի նախարարի տեղակալը, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալը, շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալը, ոստիկանության պետի տեղակալը, բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարը, սահմանապահ զորքերի հրամանատարը և Հայաստանում ՌԴ Դաշնային անվտանգության ծառայության սահմանապահ վարչության պետի առաջին տեղակալը:
Թե՛ հանձնաժողով ստեղծելու փաստը և թե՛ այդ հանձնաժողովի կազմը մի շարք հարցեր են առաջացնում: Նախ, կառավարության կայքում որոշման հրապարակումից հետո որևէ պաշտոնական մեկնաբանություն չեղավ ստեղծվող հանձնաժողովի գործառույթների, խնդիրների, նպատակների մասով: Սա կարևոր հարց է՝ հաշվի առնելով այն, որ բոլորիս ընկալումներում հանձնաժողովի ձևավորումն ասոցացվում է սահմանների դեմարկացիայի ու դելիմիտացիայի խնդիրների հետ: Արդյո՞ք սա հենց դելիմիտացիոն հանձնաժողով է, որն այսքան ամիս ձգձգելուց և սահմանների որոշ հատվածներում արդեն GPS-ով տեղորոշումն անելուց ու թշնամուն հանձնելուց հետո, վերջապես ձևավորվում է: Առնվազն չի բացառվում՝ հաշվի առնելով և հանձնաժողովի կազմը:
Ես հիշեցնեմ, որ նորմալ պետությունների պարագայում պետական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքներն իրակացնելու նպատակով նախ և առաջ ձևավորվում են համապատասխան միջգերատեսչական հանձնաժողովներ, որոնց առաջնային խնդիրն է լինում իրավական, քաղաքական, տնտեսական և տեխնիկական իրավիճակի հետ կապված զեկույցի ներկայացումը: Ի դեպ, նման հանձնաժողովների ձևավորումը, որպես կանոն, զուգահեռ գործընթաց է լինում սահմանակից երկու պետություններում (այսօր Ադրբեջանում նման հանձնաժողովի ձևավորման մասի տեղեկատվություն, առնվազն, չունենք):
Հանձնաժողովի կազմում, ըստ անհրաժեշտության, ստեղծվում են նաև առանձին աշխատանքային խմբեր՝ մասնագիտական ուղղվածությամբ: Այնուհետև արդեն գործընթացը հասնում է սահմանակից երկրի հետ բանակցություններին ու խառը հանձնաժողովի ձևավորմանը: Բայց մինչ այդ փորձենք հասկանալ, թե ինչ էր ի վերջո Փաշինյանի որոշմամբ վերջերս ստեղծված հանձնաժողովը:
Եթե, այնուամենայնիվ, այն սահմանների դելիմիտացիայի նպատակով ստեղծված հանձնաժողով էր, ապա  այստեղ անհասկանալի է դրա կազմում ՌԴ Դաշնային անվտանգության ծառայության սահմանապահ վարչության պաշտոնյայի ընդգրկումը: Սովորաբար, միջազգային պրակտիկայի համաձայն, նման միջգերատեսչական հանձնաժողովում ընդգրկվում են պետական շահագրգիռ կառույցների ներկայացուցիչները: Երրորդ պետության միջնորդական աջակցության դիմելը ևս ընդունված պրակտիկա է, միայն թե արդեն հաջորդ փուլում՝ դեմարկացիայի և խառը հանձնաժողով ձևավորելու ընթացքում՝ երկու կողմերի համաձայնությամբ: Ինչով է պայմանավորված ռուս պաշտոնյայի ընդգրկումը՝ ևս հարց է, որի պատսխանները, սակայն, ոչ մի դրական եզրահանգման չեն բերում:
Եվ որպես ամփոփում՝ նշենք, որ պատերազմի ավարտից ավելի քան 4 ամիս անց Հայաստանի Հանրապետությունում նոր միայն ձևավորվում է պետական սահմանի ռեժիմի հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողով՝ անորոշ գործառույթներով, անհասկանալի նպատակներով և մտահոգիչ կազմով:

What Is the Aim of Interagency Commission Created for Armenia's State Border Regime?
On March 22, Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan signed a decision on creating an interagency commission tasked with the management of the state border regime.
According to the annex to the document, the commission comprises the head of the Prime Minister's office, who is also the chairman of the commission, as well as the Deputy Ministers of Defense, Foreign Affairs, Territorial Administration and Infrastructure, Environmental Protection, the Deputy Head of Police, Head of Nature Protection and Subsoil Inspectorate, Commander of the Border Guard Troops, as well as the First Deputy Director of Russia's Federal Security Service in Armenia.
Either the fact of the commission's creation and the composition of the commission raise a number of questions. First of all, after the decision was published on the government's website, no official statements were made on the functions, tasks and goals of the commission. This is an important issue, especially if we take into consideration the fact that, in our views, the formation of such a commission is associated with the problems of demarcation and delimitation of borders. And the fact that this could be a delimitation commission, at least, is not excluded, given the composition of the commission.
It should be just reminded that in normal states for the demarcation and delimitation of the state border, first of all, appropriate interagency commissions are formed, the primary task of which is the submission of a report on the legal, political, economic and technical situation of the state border. By the way, the formation of such commissions, as a rule, is a parallel process in two neighboring countries (today, at least, we have no information about the creation of such a commission in Azerbaijan).
If necessary, separate working groups with vocational guidance are created as part of the commission. Afterwards the process of negotiations with the neighboring country and the formation of a joint commission take place. But before that, let's try to figure out what the commission, created recently by Pashinyan's decision, is.
If we are still dealing with a border delimitation commission, the inclusion of First Deputy Director of Russia's Federal Security Service in its composition is incomprehensible. Usually, according to international practice, such an interagency commission includes representatives of interested government agencies. Seeking assistance in the mediation of a third country is also a generally accepted practice, but only with the consent of both parties and at the next stage - at the stage of demarcation. What is the meaning and reason for the participation of a Russian official - is a question, the answer to which does not lead to any positive conclusion.
Thus, it should be noted that only more than 4 months after the end of the war, an interagency commission on the state border regime with vague functions, incomprehensible goals and an alarming composition was formed in Armenia.