ՀՀ պետական սահմանի ռեժիմի հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողով. Ի՞նչ է այն և ի՞նչ խնդիրներ է ի հայտ բերում
Մարտի 22-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ պետական սահմանի ռեժիմի հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողով ստեղծելու մասին որոշում ստորագրեց: Հանձնաժողովի կազմում, համաձայն որոշմանը կից հավելվածի, ընդգրկված են վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը, ով նաև հանձնաժողովի նախագահն է, ինչպես նաև պաշտպանության նախարարի տեղակալը, արտաքին գործերի նախարարի տեղակալը, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալը, շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալը, ոստիկանության պետի տեղակալը, բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարը, սահմանապահ զորքերի հրամանատարը և Հայաստանում ՌԴ Դաշնային անվտանգության ծառայության սահմանապահ վարչության պետի առաջին տեղակալը:
Թե՛ հանձնաժողով ստեղծելու փաստը և թե՛ այդ հանձնաժողովի կազմը մի շարք հարցեր են առաջացնում: Նախ, կառավարության կայքում որոշման հրապարակումից հետո որևէ պաշտոնական մեկնաբանություն չեղավ ստեղծվող հանձնաժողովի գործառույթների, խնդիրների, նպատակների մասով: Սա կարևոր հարց է՝ հաշվի առնելով այն, որ բոլորիս ընկալումներում հանձնաժողովի ձևավորումն ասոցացվում է սահմանների դեմարկացիայի ու դելիմիտացիայի խնդիրների հետ: Արդյո՞ք սա հենց դելիմիտացիոն հանձնաժողով է, որն այսքան ամիս ձգձգելուց և սահմանների որոշ հատվածներում արդեն GPS-ով տեղորոշումն անելուց ու թշնամուն հանձնելուց հետո, վերջապես ձևավորվում է: Առնվազն չի բացառվում՝ հաշվի առնելով և հանձնաժողովի կազմը:
Ես հիշեցնեմ, որ նորմալ պետությունների պարագայում պետական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքներն իրակացնելու նպատակով նախ և առաջ ձևավորվում են համապատասխան միջգերատեսչական հանձնաժողովներ, որոնց առաջնային խնդիրն է լինում իրավական, քաղաքական, տնտեսական և տեխնիկական իրավիճակի հետ կապված զեկույցի ներկայացումը: Ի դեպ, նման հանձնաժողովների ձևավորումը, որպես կանոն, զուգահեռ գործընթաց է լինում սահմանակից երկու պետություններում (այսօր Ադրբեջանում նման հանձնաժողովի ձևավորման մասի տեղեկատվություն, առնվազն, չունենք):
Հանձնաժողովի կազմում, ըստ անհրաժեշտության, ստեղծվում են նաև առանձին աշխատանքային խմբեր՝ մասնագիտական ուղղվածությամբ: Այնուհետև արդեն գործընթացը հասնում է սահմանակից երկրի հետ բանակցություններին ու խառը հանձնաժողովի ձևավորմանը: Բայց մինչ այդ փորձենք հասկանալ, թե ինչ էր ի վերջո Փաշինյանի որոշմամբ վերջերս ստեղծված հանձնաժողովը:
Եթե, այնուամենայնիվ, այն սահմանների դելիմիտացիայի նպատակով ստեղծված հանձնաժողով էր, ապա  այստեղ անհասկանալի է դրա կազմում ՌԴ Դաշնային անվտանգության ծառայության սահմանապահ վարչության պաշտոնյայի ընդգրկումը: Սովորաբար, միջազգային պրակտիկայի համաձայն, նման միջգերատեսչական հանձնաժողովում ընդգրկվում են պետական շահագրգիռ կառույցների ներկայացուցիչները: Երրորդ պետության միջնորդական աջակցության դիմելը ևս ընդունված պրակտիկա է, միայն թե արդեն հաջորդ փուլում՝ դեմարկացիայի և խառը հանձնաժողով ձևավորելու ընթացքում՝ երկու կողմերի համաձայնությամբ: Ինչով է պայմանավորված ռուս պաշտոնյայի ընդգրկումը՝ ևս հարց է, որի պատսխանները, սակայն, ոչ մի դրական եզրահանգման չեն բերում:
Եվ որպես ամփոփում՝ նշենք, որ պատերազմի ավարտից ավելի քան 4 ամիս անց Հայաստանի Հանրապետությունում նոր միայն ձևավորվում է պետական սահմանի ռեժիմի հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողով՝ անորոշ գործառույթներով, անհասկանալի նպատակներով և մտահոգիչ կազմով:

Премьер-министр РА Никол Пашинян 22 марта подписал решение о создании межведомственной комиссии по вопросам режима государственной границы Республики Армения. Согласно приложению к документу, в состав комиссии входят руководитель аппарата премьер-министра, который одновременно является председателем комиссии, а также заместитель министра обороны, заместитель министра иностранных дел, заместитель министра территориального управления и инфраструктуры, заместитель министра охраны окружающей среды, заместитель начальника полиции, начальник инспекционного органа по охране природы и недрам, командующий пограничными войсками, а также первый заместитель начальника пограничного управления Федеральной службы безопасности Российской Федерации в Армении.
И сам факт создания комиссии, и состав комиссии вызывает ряд вопросов. Во-первых, после того, как решение было опубликовано на сайте правительства, официальных комментариев относительно функций, задач и целей комиссии не прозвучало. Это важный вопрос, особенно учитывая, что в наших представлениях формирование такой комиссии связывается с проблемами демаркации и делимитации границ. А то, что это и есть делимитационная комиссия, по крайней мере, не исключено, учитывая состав комиссии.
Просто напомню, что в нормальных государствах для проведения демаркации и делимитации государственной границы, в первую очередь, формируются соответствующие межведомственные комиссии, первоочередная задача которых - представить отчет о состоянии государственной границы, о правовых, политических, экономических и технических составляющих. Кстати, формирование таких комиссий, как правило, - это параллельный процесс в двух соседних странах (сегодня, по крайней мере, у нас нет информации о формировании подобной комиссии в Азербайджане).
При необходимости в составе комиссии создаются отдельные рабочие группы с профессиональной ориентацией. Затем идет процесс переговоров с соседней страной и формирования совместной комиссии. Но перед этим попробуем разобраться, что же представляет из себя комиссия, созданная недавно по решению Пашиняна.
Если мы все таки имеем дело с комиссией по делимитации границ, непонятно включение в ее состав сотрудника погрануправления ФСБ России. Обычно, согласно международной практике, в такую ​​межведомственную комиссию входят представители заинтересованных государственных структур. Обращение за помощью в посредничестве третьей страны также является общепринятой практикой, но только с согласия обеих сторон и на следующем этапе – этапе демаркации. В чем смысл и причина участия российского чиновника - вопрос, ответ на который не приводит к какому-либо положительному выводу.
Таким образом, следует отметить, что только через более чем 4 месяцев после окончания войны в Армении сформирована межведомственная комиссия по режиму государственной границы с расплывчатыми функциями, непонятными целями и тревожным составом.