Դատախազությունը ստացել է Օնիկ Գասպարյանի հաղորդումը
Գլխավոր դատախազությունը ստացել է Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանի դիմումը: Panorama.am-ի հետ զրույցում այդ մասին հայտնեց գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը։
Ավելի վաղ դատախազություն հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացնելու մտադրության մասին հայտարարել էր Օնիկ Գասպարյանի փաստաբան Արթուր Հովհաննիսյանը։
«Զուգահեռ կճանաչենք Արտակ Դավթյանի` ԳՇ պետ լինելու իրավահարաբերության բացակայությունը ու կմիջնորդենք հայցի ապահովման 2-րդ միջոցը կիրառել հենց այդ մասով»,- ասել էր Արթուր Հովհաննիսյանը։
Հիշեցնենք, որ ԶՈՒ ԳՇ պետի պաշտոնից իրեն ազատելու վերաբերյալ իրավական ակտն Օնիկ Գասպարյանը բողոքարկում է վարչական դատարանում։
Վարչական դատարանը բավարարել էր պաշտպանական կողմի միջնորդությունը հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին, և, ըստ փաստաբանի,  հետայսու Օնիկ Գասպարյանը շարունակելու է պաշտոնավարել որպես Գլխավոր շտաբի պետ:
Չնայած դրան երկու օր առաջ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Արտակ Դավթյանն իրավունքի ուժով համարվում է նշանակված ԶՈւ ԳՇ պետի պաշտոնին։

Генпрокуратура Армении получила заявление Оника Гаспаряна
Генеральная прокуратура Армении получила заявление бывшего начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна, сообщила Panorama.am начальник отдела по связям с общественностью Генпрокуратуры Аревик Хачатрян.
Ранее адвокат Оника Гаспаряна – Артур Ованнисян – заявил, что последствия заявления правительства являются и уголовно-правовыми, и уголовно-административными. Соответствующие сообщения о преступлении будут направлены в правомочные органы.
"Параллельно признаем отсутствие правоотношения пребывания Артака Давтяна в должности начальника ГШ ВС и представим ходатайство о применении 2-й меры по обеспечению иска именно по этой части", – сказал Ованнисян.
Напомним, что правовой акт о своем освобождении от должности начальника ГШ ВС Оник Гаспарян обжаловал в Административном суде.
17 марта 2021 года административный суд удовлетворил ходатайство начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна об обеспечении иска.
Несмотря на это 2 дня назад Никол Пашинян заявил, что Артак Давтян силой права считается назначенным на пост начальника ГШ ВС РА.