Պատերազմն ապացուցեց, որ Մինսկի խմբի համանախագահները ձախողել են. Արա Այվազյան
Պատերազմը նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեության ձախողումն էր, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը, փոխանցում է Aysor.am-ը։
«Պատերազմն ի ցույց դրեց, որ դա նաև Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեության ձախողումն էր։ Իրենք ոչ միայն կոչված էին և կոչված են ստեղծել բարենպաստ մթնոլորտ բանակցությունների միջոցով հարցի կարգավորման ուղղությամբ, նրանք նաև կոչված էին և են բացառելու ռազմական լուծումը։ Սեպտեմբերի 27-ը ապացուցեց, որ իրենք ձախողվել են իրենց այդ մանդատի ուղղությամբ: Համաձայն չեմ, որ պատերազմը մեր արտաքին դիվանագիտության ձախողումն էր», - ասաց ԱԳ նախարարը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը, բնականաբար, շահագրգռված է վերսկսել բանակցությունները Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:
«Բայց մեզ պետք է ուժեղ համանախագահություն, որը ոչ թե կարձանագրի ներկայիս իրավիճակը, այլ կղեկավարի գործընթացը», - նշեց նախարարը։

The Karabakh war was the result of failure of the activity of OSCE Minsk Group as well, Armenia’s foreign minister Ara Aivazian stated at the session of parliament’s Foreign Affairs Standing Committee, Aysor reports.
"The war showed that it was also the failure of the activity of the Minsk Group co-chairs. They were and are called not only to create favorable atmosphere for the settlement of the issue through negotiations but also to exclude the military resolution. September 27 proved that they have failed this very mandate," the minister said.
He stressed that Armenia is interested in resuming the negotiations under the auspices of the Minsk group co-chairs.
"But we need strong co-chairmanship which not only will record the current situation, but lead the process," the minister said.