Միջազգային հանրությունը պետք է վճռական գնահատական տա Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությանը. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի տարելիցի կապակցությամբ: Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«2016 թ. ապրիլին, խախտելով 1994 թ. Կրակի և ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին համաձայնագիրը, Ադրբեջանը, կիրառելով իր հարձակողական ողջ զինանոցը, լայնածավալ հարձակում ձեռնարկեց Արցախի Հանրապետության դեմ` թիրախավորելով ինչպես Պաշտպանության բանակի դիրքերը, այնպես էլ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներն ու սահմանամերձ բնակավայրերը:
Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից իրականացվեցին բազմաթիվ պատերազմական և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ, մասնավորապես՝ արձանագրվեցին հայ ռազմագերիների և խաղաղ բնակչության դաժան սպանությունների, խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի բազում դեպքեր:
Միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների չդատապարտված լինելու հանգամանքը հաջորդ տարիների ընթացքում էլ ավելի սաստկացրեց այդ երկրի ռազմատենչ նկրտումները, ինչի կիզակետը դարձավ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ նոր լայնածավալ պատերազմի սանձազերծումը՝ Թուրքիայի աջակցությամբ և միջազգային ահաբեկիչների ներգրավմամբ:
Միջազգային հանրությունը պետք է վճռական գնահատական տա ցայսօր շարունակվող Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությանը, միջազգային իրավունքի հանդեպ ծայրահեղ անարգանքին և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցություններից հրաժարվելու փորձերին:
Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հայ ժողովրդի ցուցաբերած միասնականությունն ու մեր հերոսների սխրանքները հավերժ կմնան մեր պատմության և սերունդների հիշողության մեջ»:

The International Community should Give a Strong Assessment to the Ongoing Aggressive Policy of Azerbaijan: Artsakh Foreign Ministry
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh has issued a statement on the anniversary of the 2016 April War. The statement reads:
“In April 2016, in violation of the 1994 Agreement on the complete cessation of fire and hostilities, Azerbaijan, employing its entire offensive military arsenal, launched a large-scale aggression against the Republic of Artsakh, targeting the positions of the Defense Army, the civilian infrastructures and border settlements.
During the April War, Azerbaijan committed numerous war crimes and crimes against humanity, in particular, brutal killings, tortures and inhuman treatment of Armenian prisoners of war and civilians, which were recorded and documented.
The fact that the international community did not condemn Azerbaijan for its war crimes even more intensified the militant aspirations of that country in the consequent years, the peak of which became the large-scale war unleashed by Azerbaijan against Artsakh on September 27, 2020, with the support of Turkey and the participation of international terrorists.
The international community should give a strong assessment to the ongoing aggressive policy of Azerbaijan, its extreme disregard for international law, and its attempts to reject the negotiations on the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict.
The unity of the Armenian people and the feats of our heroes during the April War will remain forever in our history and in the memory of generations”.