Պառակտումներն ու սերմանվող ատելությունը նոր ցնցումների ու անկումների վտանգի առջև են կանգնեցրել մեր երկիրն ու ժողովրդին. Գարեգին Բ
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն Հիսուս Քրիստոսի Հարության տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Քրիստոս յարեաւ ի մեռելոց»
(Շարական Հարության)։
Սիրելի բարեպաշտ հավատացյալներ,
Այսօր Սուրբ Հարության հրաշափառ տոնն է, տոն՝ վերհառնումի, մեղքի ու մահվան հանդեպ հաղթության։ Քրիստոս հարություն է առել, բացվել է գերեզմանի դուռը, հրեշտակները կյանքի լուսեղեն ավետիսն են բերել, առաքյալները զորացել և ոգեշնչվել են հարուցյալ Փրկչի հայտնությամբ։ Սքանչելախորհուրդ Հարությամբ մեր Տերը՝ Հիսուս Քրիստոս, մարդկությանը պարգևեց գողգոթաներից հառնելու, մահին հաղթելու և հավիտենական կյանքը ժառանգելու երկնային շնորհը։ Մենք այդ վստահությամբ ենք քաջալերվում, նաև գոտեպնդվում նեղությունների ու վշտերի, մահվան ահասարսուռ իրողության հանդիման` ունենալով հաստատուն հավատը, որ Քրիստոս հարություն է առել և նորոգել է կյանքը, դուրս բերել մարդկությանը մեղքի ու չարիքի խավարից, հաշտություն հաստատել մարդու և Աստծո միջև։ «Աստված հավիտենական կյանք տվեց մեզ. և այդ` այն կյանքն է, որ Նրա Որդու մեջ է»,- ասում է առաքյալը (Ա Հովհ. 5.11): Քրիստոսի Հարությամբ բացվել է օրհնյալ կյանքի, հույսի, սիրո, խաղաղության ու համերաշխության լուսավոր ուղին։ Այս կենարար ճանապարհից շեղումը հարության փոխարեն մահ ու ավեր է սփռում, փրկության փոխարեն՝ դատապարտություն և կործանում, կյանքը դարձնում ատելության, բաժանումների հորձանուտ՝ լի չարի փորձություններով ու վտանգներով։
Սիրելիներ, անցյալ տարի մեր ժողովուրդը Փրկչի նմանությամբ վերստին կրեց խաչելության տառապանքը։ Պատերազմի դժոխային հնոցում չարչարանաց գողգոթա անցնելով զոհվեցին հազարավոր մեր սիրասուն զավակներ, կորցրեցինք Արցախի՝ հարազատ հայրենիքի զգալի մասը։ Ինչպես պատերազմից առաջ, այնպես և հետպատերազմյան շրջանում մեր կյանքում հաստատուն չեղան տերունապատվեր սիրո և համերաշխության նախանձախնդրությունը, Աստծո պատգամների համաձայն կենսակերպը։ Պառակտումներն ու սերմանվող ատելությունը, անհանդուրժողության ոգին, շարունակվող քաղաքական ալեկոծումները նոր ցնցումների ու անկումների վտանգի առջև են կանգնեցրել մեր երկիրն ու ժողովրդին՝ ստվերելով նաև հայրենանվիրումի ու ազգասիրության վեհ գաղափարները։ Իսկ հայրենիքի անվտանգության չփարատվող մտահոգությունը, հայրենական կյանքի տեսլականի բացակայությունը, հիասթափությունն ու հուսախաբությունը անորոշության խավարով են մթագնել ապագայատեսիլ մեր հույսերը։ Ոչ մի հանգամանք, ոչ մի նպատակ, ոչինչ չի կարող արդարացնել ազգի ու հայրենիքի մասնատումն ու տկարացումը, ազգային և հոգևոր մեր արժեքների, նախնյաց ավանդների ոտնահարումը, նոր սերնդի ապազգայնացումն ու բարոյազրկումը, ազգի արժանապատվության ու պատվի նսեմացումը։ Մեր առջև ծառացած քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական բարդ հիմնախնդիրների հանդիման, ճգնաժամային դժվարին հանգամանքներում թաղման անձավի մեջ մնալով, իրավիճակից դուրս ելնելու անհրաժեշտ գործողություններում հապաղելով` մեր խաչելությունը չի պսակվի հարության կենարար զորությամբ։ Հարությունը չի կայանում մերժելի ատելությամբ ու թշնամանքով, բաժանումով ու քայքայումով, այլ սիրով և հայրենյաց սիրո շուրջ համախմբումով, նեղություններն ու դժվարությունները միասնաբար հաղթահարելով։ Մեր ժողովրդի կյանքը ի հայրենիս և ի սփյուռս սպասում է վշտերի անհապաղ սփոփման, չարչարանքներից հառնումի և հաղթական հարության։ Քրիստոսի պարգևած փրկության և հարության լույսը, սիրելիներ, ճառագում է զոհողություններ ստանձնելու առաքինության միջոցով, զոհողություններ մեկս մյուսի հանդեպ, զոհողություններ ի սեր ողջ ժողովրդի։ Այս լույսի ներքո է, որ եսապաշտությունն ընկրկում է աստվածապաշտության առջև, մահաբեր ընթացքը շրջվում է դեպի կենսատու Աստված, տառապանքների մատնող գործողությունները փոխակերպվում են հարուցյալ կյանքի արարումների՝ առաջնորդելով փրկության ու հավիտենության։ Մեր երկիրն ու ժողովրդին պատուհասներից վեր հանելը, Արցախի կյանքը ավերներից բարձրացնելը և հայության ու հայրենիքի վերածնունդը հրամայական հանձնառություն են՝ իրագործելի ազգի բոլոր զավակների, քաղաքական կուսակցությունների, մասնավորապես մեծագույն պատասխանատվությունը կրող իշխանությունների կողմից։ Հայրենաշեն ջանքերը կպսակվեն հաջողությամբ օրհասական իրավիճակից պետականությունը փրկելու նախանձախնդրությամբ, անձնական հավակնություններից հրաժարվելով, պետության ու ազգի շահը գերադասելով։ Այս ոգով հաղթական հանգրվանի պիտի հասցնենք մեր ցավագին կորուստների վերականգնման, մեր ազգային իրավունքների պաշտպանության, Հայոց Ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչման մեր նվիրական ձգտումները։
Սիրելիներ, Քրիստոս հարություն է առել և մեզ պարգևել զորությունը նորոգելու մեր հոգիները, մեր կյանքը։ Չհուսալքվենք ու թևաթափ չլինենք մեզ պաշարած փորձությունների հանդիման։ Զորացյալ մնանք հարության հավատով։ Հարության հրաշքը կենսագործենք մեր երկրում ու կյանքում։ Ջերմ իղձերով փարված մնանք մեր հարազատ բնօրրանին՝ մեր հողին, ջրին, մեր օջախին, կանխելու համար արտագաղթը հայրենիքից և հզորացնելու մեր պետությունը։ Տիրոջ զորակցությամբ հաղթահարելու ենք մեր կյանքի դառնություններն ու արհավիրքները՝ հասնելով մեր հույսերի ու տեսիլքների իրագործմանը և հարուցյալ նոր կյանքի կերտմանը։
Հոգենորոգ այս օրը աղոթք բարձրացնենք, որ Փրկիչ մեր Տիրոջ օրհնությունն ու շնորհները սփռվեն մարդկանց սրտերում՝ խաղաղություն և բարօրություն բերելով աշխարհին, իմաստություն քաղաքական գործիչներին՝ պետական ու հասարակական կյանքը կարգավորելու և բարեկեցության առաջնորդելու պատասխանատվության մեջ։ Աղոթենք պատերազմում վիրավորված մեր զավակների առողջության, գերիների և անհայտ կորածների վերադարձի, մեր զոհված քաջորդիների և համավարակից մահացածների հոգիների հանգստության համար՝ մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի խոսքի մխիթարությամբ. «Ես իսկ եմ hարություն և կյանք. ով հավատում է Ինձ, թեպետ և մեռնի, կապրի» (Հովհ. 11.25)։ Թող Սուրբ Զատկի հուսառատ ավետիսը հայրենաշեն երազների իրագործման զորությունը պարգևի աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդին։ Եվ թող Հարության արշալույսով զարդարվի երկնակամարը մեր ազգային-եկեղեցական կյանքի, և խաղաղ ու ապահով մնա մեր հայրենիքը՝ Հայաստան ու Արցախ աշխարհը, հավատքով ամուր, սիրով ու միասնական՝ մեր ժողովուրդը, այսօր և միշտ և հավիտյան. ամեն։

The Divisions and the Sowing of Hatred Have Put Our Country and People in Danger: Catholicos of All Armenians
His Holiness Karekin II Catholicos of All Armenians issued a message on the occasion of the Feast of the Resurrection of Our Lord and Savior Jesus Christ:
The message mainly reads:
''Dear faithful,
Today is the glorious feast of the Holy Resurrection; a feast of elevation, of victory over sin and death. Christ is resurrected, the door to the grave is opened, the angels brought the luminous good news of life and the apostles were strengthened and inspired by the appearance of the risen Savior. The wonderous Resurrection of Our Lord Jesus Christ gave mankind the heavenly grace to rise from Golgotha, to conquer death and to inherit eternal life. We are encouraged by that confidence and strengthened in the face of tribulation and sorrow, in the horrible reality of death, having the firm belief that Christ is risen, he has restored life, brought mankind out of the darkness of sin and evil, and established reconciliation between man and God. “God gave us eternal life, and this life is in his Son”, says the Apostle (1 John 5:11). The Resurrection of Christ opened the bright path of blessed life, hope, love, peace and solidarity. Straying from this life-giving path spreads death and destruction instead of resurrection, condemnation instead of salvation, and turns life into a vortex of hatred and division, full of evil trials and dangers.
Beloved, last year our people, like the Savior, suffered a crucifixion again. Thousands of our loving sons died in the hellish furnace of war while passing through a suffering of Golgotha, and we lost a significant part of Artsakh, our native homeland. Both before the war and in the post-war period, the commitment to love and solidarity and the way of life according to God's messages, was not steadfast in our lives. The divisions and the sowing of hatred, the spirit of intolerance, and the continuing political upheavals have put our country and people in danger of new disturbances and decline, overshadowing noble ideas of devotion and patriotism. Also, the unanswered concerns for the security of the homeland, the lack of a vision for life in the homeland, and disappointment and frustration, have clouded our future hopes with the darkness of uncertainty. No circumstance, no goal, nothing can justify the division and weakening of the nation and the homeland, the scattering of our flock, the violation of our national and spiritual values and ancestral heritage, the immoralization and uprooting of the new generation from the national identity, and the degradation of the nation's dignity and honor.
Our crucifixion will not be crowned with the life-giving power of the resurrection if there is delay in taking the necessary actions to overcome the crisis of difficult political, economic, and social problems, , while we remain in the cave of death. Resurrection does not take place through reprehensible hatred and enmity, division and destruction, but through love, mutual respect, common purpose, love of homeland, and shared commitment to overcoming hardships and difficulties together. The life of our people in the homeland and in the diaspora is waiting for an immediate relief of sorrows, emergence from suffering, and victorious resurrection.
Dear ones, the light of Christ's salvation and resurrection, radiates through the virtue of making sacrifices; sacrifices for one another, and sacrifices for the love of our entire nation. It is in this light that we turn away from selfishness and turn toward godliness and that we cast off deadly conduct and turn toward the life-giving God, that actions which cause suffering are replaced by the deeds of the resurrected life, leading towards salvation and eternity. Bringing our country and people out of the plagues and raising the life of Artsakh from ruins, the revival of the Armenians and the homeland are imperative commitments that must be taken up by all the sons and daughters of the nation, political parties, and in particular the authorities,with the greatest responsibility. These patriotic efforts will be adorned, be crowned with success through the commitment to save the statehood from a fatal situation, by giving up personal ambitions, and prioritizing the interests of the state and the nation. In this spirit, we must bring to a victorious destination our cherished aspirations for the restoration of our painful losses, the protection of our national rights, and the universal recognition of the Armenian Genocide.
Beloved faithful, Christ has risen to bring us the power to renew our souls, our lives. Let us not despair or be discouraged by the trials that surround us. Let us remain strong in the faith of the resurrection. Let us live the miracle of the resurrection in our country and in life. Let us stay in our native cradle with warm aspirations to avoid emigration from the homeland and to strengthen our statehood. With the help of the Lord, we will overcome the bitterness and disasters of our lives, and achieve the realization of our hopes and visions, the creation of a resurrected new life.
On this soul-stirring day, let us pray that the blessings and grace of our Lord and Savior be spread through the hearts of the people, bringing peace and prosperity to the world, wisdom to the state officials in their responsibility to harmonize and stabilize the state and public life, leading to prosperity. Let us pray for the health of our children wounded in the war, the return of the prisoners of war, the missing, the souls of our fallen heroes, and the dead from the pandemic; with the consolation of the words of our Lord Jesus Christ. "I am the resurrection, the life. He that believes in me, though he were dead, yet shall he live” (John 11:25). May the hopeful news of Easter grant the power of realizing the shared dream of a safe, prosperous homeland to our people all over the world. Let the skies of our national-ecclesiastical life be adorned with the dawn of the Resurrection, and may our homeland, Armenia and Artsakh, remain peaceful and secure, and our people be strong in faith, with love and unity, today and forever. Amen.