Թուրքիան պետք է փոխի Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականությունը. Փաշինյան
Հայ-թուրքական սահմանը միակողմանի փակվել է Թուրքիայի կողմից դեռ 1993 թվականին: Հայաստանը միշտ հանդես է եկել Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման օգտին, բայց դա մերժվել է հենց Թուրքիայի կողմից, այս մասին «Интерфакс»-ին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Անկարայի թշնամական քաղաքականությունը նոր թափ է ստացել Արցախի դեմ Ադրբեջանի 44-օրյա ագրեսիայի ընթացքում:
«Մասնավորապես, Թուրքիան Ադրբեջանին տրամադրել է ռազմաքաղաքական և ռազմատեխնիկական անմիջական աջակցություն՝ օտարերկրյա զինված ահաբեկիչ մարտիկներին տեղափոխելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի: Այս համատեքստում տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու և տնտեսական պատկերը վերականգնելու համար Թուրքիային անհրաժեշտ է փոխել տվյալ ագրեսիվ քաղաքականությունը Հայաստանի նկատմամբ», - նշել է Փաշինյանը:

Turkey Needs to Change Aggressive Policy toward Armenia for Establishing Lasting Peace in the Region: Pashinyan
Armenian-Turkish border has been closed one-sidedly by Turkey back in 1993. Armenia has always spoken for the normalization of relations with Turkey without pre-conditions but Turkey rejected it, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said in an interview to Interfax.
He stressed that Ankara’s hostile policy received new scope during the 44-day “aggression of Azerbaijan against Artsakh,” aysor.am reports.
“In particular, Turkey provided direct military-political and military-technical support to Azerbaijan, deploying also foreign armed militia-terrorists in the Nagorno-Karabakh conflict zone. In this context Turkey needs to change the aggressive policy toward Armenia for the establishment of firm peace and restoration of economic image in the region,” Pashinyan said.