Հայաստանը կենտրոնացած է ՌԴ հետ լայն և երկարաժամկետ ռազմատեխնիկական համագործակցության վրա. Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցը «Ինտերֆաքսին»
Ապրիլի 7-ին Մոսկվա աշխատանքային այցի նախօրեին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանում «Ինտերֆաքսի» սեփական թղթակից Հովհաննես Քոսյանին տված հարցազրույցում պատմել է հայ-ռուսական հարաբերությունների, տնտեսական կապերի իր տեսլականի և ռազմատեխնիկական համագործակցության հեռանկարների մասին:
«Ինտերֆաքս» լ/գ - Պարոն վարչապետ, որքանո՞վ է Հայաստանի՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ապագան կախված սպասվող արտահերթ ընտրությունների արդյունքներից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունները բավական հարուստ են և լայնածավալ: Դրանք հիմնված են մեր բարեկամ ժողովուրդների պատմական մտերմության վրա: Այդ հարաբերությունների բնույթը կախված չէ առաջիկա արտահերթ ընտրությունների ելքից:
«Ինտերֆաքս» լ/գ - Տարածաշրջանում տնտեսական կապերի հաստատման գործընթացը ներկայում որքանո՞վ է կախված քաղաքական գործոնից, մասնավորապես, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Կցանկանայի հիշեցնել, որ հայ-թուրքական սահմանը միակողմանիորեն փակվել է Թուրքիայի կողմից՝ դեռևս 1993 թվականին: Հայաստանը մշտապես հանդես է եկել Թուրքիայի հետ հարաբերություններն առանց նախապայմանների կարգավորելու դիրքերից, սակայն դրանից հրաժարվում էր հենց Թուրքիան: Անկարայի նման թշնամական քաղաքականությունը նոր թափ ստացավ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա ագրեսիայի ընթացքում։ Մասնավորապես, Թուրքիան Ադրբեջանին տրամադրեց անմիջական ռազմաքաղաքական և ռազմատեխնիկական աջակցություն՝ հակամարտության գոտի տեղափոխելով նաև օտարերկրյա ահաբեկիչ-զինյալների։ Այս համատեքստում, տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու և տնտեսական պատկերը վերականգնելու համար Թուրքիան պետք է փոխի նման ագրեսիվ քաղաքականությունը Հայաստանի նկատմամբ:
«Ինտերֆաքս» լ/գ - Հայաստանն արդյոք նախատեսո՞ւմ է շարունակել ռուսական զենք գնել, մասնավորապես` Սու-30 ՍՄ կործանիչներ և զինամթերք այդ ինքնաթիռների համար:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Հայաստանը կենտրոնացած է Ռուսաստանի Դաշնության հետ լայն և երկարաժամկետ ռազմատեխնիկական համագործակցության վրա, ինչը բխում է երկու պետությունների երկարաժամկետ ռազմավարական շահերից:
Հաշվի առնելով, որ երկկողմ միջպետական համաձայնագրերին համապատասխան՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ստեղծվել և գործում են հայ-ռուսական երկու խմբավորումներ՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի և Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի զորքերի (ուժերի) միացյալ խմբավորումը և Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգը, և, բացի այդ, երկու երկրներն էլ հանդիսանում են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետություններ, որի ձևաչափում ստեղծվել են նաև զորքեր (հավաքական ուժեր) և միավորված խմբավորումներ, պարզ է, որ Հայաստանը չափազանց շահագրգռված է Ռուսաստանից մատակարարումներով, որպեսզի ունենա ժամանակակից և, առաջին հերթին, Ռուսաստանի Դաշնության և ՀԱՊԿ-ի մյուս դաշնակիցների հետ համատեղելի զենք և զինամթերք։
Նույն պատճառներով, մենք նաև հետաքրքրված ենք, որպեսզի Հայաստան զենքի և զինամթերքի մատակարարումն իրականացվի նույն կոմպլեկտավորմամբ, ինչպիսին Ռուսաստանի Դաշնության Զինված ուժերի համար է:
Ձեր նշած ինքնաթիռների տեսակի առնչությամբ նույնպես դրական պատասխան կտամ, քանի որ դրանք ժամանակակից բազմաֆունկցիոնալ կործանիչներ են, և դրանց գնումը նախատեսված է ինչպես մեր երկկողմ պայմանագրային փաստաթղթերով, այնպես էլ ազգային Զինված ուժերի զարգացման ծրագրով:
«Ինտերֆաքս» լ/գ - Դիտարկո՞ւմ է արդյոք Հայաստանը սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերման համար ռուսական նոր վարկի հարցը: Ի՞նչ զենքի կարիք ունի Երևանը: Եվ ո՞ր թվականին է Հայաստանը նախատեսում փակել սպառազինության ներկայիս վարկը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Նման հարցերի վերաբերյալ որոշումները կկայացվեն՝ կախված բանակի բարեփոխումների արդյունքներից, որոնք մենք ներկայում իրականացնում ենք: Այս փուլում ես իմաստ չեմ տեսնում ֆինանսավորման աղբյուրներն ու կառուցվածքը այն նպատակներից և խնդիրներից առանձին քննարկելը, որոնք կկանխորոշվեն բանակի բարեփոխումների գործընթացում: Ինչ վերաբերում է ընթացիկ վարկային պարտավորություններին, ապա, բնականաբար, դրանք կսպասարկվեն պատշաճ կերպով և սահմանված ժամկետում:

Nikol Pashinyan: Armenia Is Committed to Broad and Long-Term Military-Technical Cooperation with Russia
Ahead of his working visit to Moscow on April 7, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan gave an interview to Interfax correspondent in Armenia Oganes Kosyan, in which he speaks about the future of Armenian-Russian relations, economic ties and prospects for military-technical cooperation.
Question: To what extent does the future of Armenian-Russian relations depend on results of the upcoming early elections?
Answer: Armenian-Russian strategic allied relations are quite rich and extensive. They rely upon the historical proximity of our friendly peoples. The nature of these relations does not depend on the outcome of the early elections.
Q.: And to what extent does the process of establishing regional economic ties depend on politics, in particular on the normalization of relations with Turkey?
A.: I'd like to remind everyone that Turkey unilaterally closed the Armenian-Turkish border back in 1993. Armenia has always been in favor of normalizing relations with Turkey without any preconditions, but Turkey itself has rejected this. Such a hostile policy on Ankara's part took on a new dimension during Azerbaijan’s 44-day aggression against Artsakh [Armenian name for Nagorno-Karabakh]. In particular, Turkey extended direct military-political and military-technical support to Azerbaijan by relocating foreign armed militant terrorists to the Nagorno-Karabakh conflict zone as well. In this context, Turkey needs to change this aggressive policy toward Armenia so that lasting peace is established and a semblance of an economy is restored in the region.
Q.: Does Armenia plan to continue buying Russian arms, in particular Sukhoi Su-30SM fighter jets and armaments for these aircraft?
A.: Armenia is committed to broad and long-term military-technical cooperation with the Russian Federation, which stems from the long-term strategic interests of the two states. Two Armenian-Russian groups - the joint group of forces and the joint regional air defense system in the Caucasus collective security region - have been formed and function in Armenian territory in accordance with interstate bilateral agreements. Also, the two countries are members of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), within which collective forces and joint groups of forces have also been established. Bearing this in mind, it is clear that Armenia is immensely interested in such deliveries from Russia in order to have advanced weapons and ammunition that are compatible, above all, with those of the Russian Federation and other allies within the CSTO.
It is for the same reasons that we are also interested in the continuation of deliveries of weapons and ammunition to Armenia in the same modification as they are supplied to the Armed Forces of the Russian Federation.
As regards the type of aircraft you have mentioned, I will also reply in the affirmative, because these are advanced multirole fighter jets and their acquisition is envisaged both in our bilateral contracts and treaties and the program for the development of the national Armed Forces.
Q.: Is Armenia considering taking another loan from Russia to buy arms and military hardware? What arms does Yerevan need? When does Armenia expect to repay the current arms loan?
A.: Decisions on such issues will be adopted depending on the results of the army reform which we are currently implementing. I don't see any point at this stage in discussing the sources or structure of this funding separately from the goals and tasks that will be determined in the process of this reform. As regards our current loan commitments, they will naturally be serviced in due course and in a timely manner.