ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կողմերին կոչ են արել իրենց հովանու ներքո հնարավորինս շուտ վերսկսել երկխոսությունը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ Իգոր Պոպովը ՌԴ-ից, Ստեֆան Վիսկոնտին Ֆրանսիայից և Էնդրյու Շոֆերն ԱՄՆ-ից ապրիի 13-ին հանդես են եկել հետևյալ հայտարարությամբ.
Համանախագահները գոհունակությամբ են արձանագրում հրադադարի ամրապնդումը և խստորեն մշտադիտարկում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ին կողմերի միջև ձեռք բերված համաձայնության կատաումը: Համանախագահները ողջունում են շոշափելի ձեռքբերումները՝ առնչվող զոհերի դիերի վերադարձին և հակամարտության հետևանքով տեղահանվածների վերաբնակեցման առաջընթացին, որն ընթացքի մեջ է, հումանիտար աջակցության տրամադրմանն ու բնակության համար հարիր պայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաև կառուցողական երկխոսությունը՝ ուղղված տարածաշրջանում փոխադրումների և հաղորդակցությունների վերականգնմանը:
Համանախագահները հիշեցնում են կողմերին, որ անհարժեշտ են հավելյալ ջանքեր՝ ուղղված մտահոգություն ներկայացնող մյուս ոլորտների կարգավորմանն ու փոխադարձ վստահության մթնոլորտի կառուցմանը, որն անհրաժեշտ է հարատև խաղաղության համար: Դա ներառում է այդ թվում՝ հետևյալ հարցերը. ռազմագերների և պահվող այլ անձանց վերադարձ՝ համահունչ միջազգային մարդասիրական իրավունքին, հակամարտության գոտու արդյունավետ ականազերծման համար անհրաժեշտ տեղեկատվության փոխանակում, Լեռնային Ղարաբաղ մուտքի սահմանափակումների վերացում՝ ներառյալ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար, կրոնական և մշակութային ժառանգության պահպանում և պաշտպանություն, ինչպես նաև հակամարտությունից տուժած համայնքների միջև ուղիղ շփումների և համագործակցության խթանում՝ ներառող միջանձնային վստահության կառուցման միջոցառումներ:
Հաշվի առնելով իրենց ԵԱՀԿ-ից ստացած մանդատն ու կայուն, խաղաղ ու զարգացող ապագա կառուցելու տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների ձգտումը՝ համանախագահները շեշտում են, որ հատուկ ուշադրություն պետք է դարձվի վերջնական համապարփակ և կայուն կարգավորմանը հասնելուն՝ կողմերին քաջ ծանոթ տարրերի և սկզբունքների հիման վրա:
Այս համատեքստում, Համանախագահները կոչ են անում կողմերին առաջին իսկ հնարավորության դեպքում վերսկսել բարձր մակարդակի երկխոսությունը համանախագահների միջնորդությամբ: Նրանք վերահաստատում են իրենց առաջարկը՝ կազմակերպել ուղիղ երկկողմանի խորհրդակցություններ իրենց միջնորդությամբ, որպեսզի կողմերը կարողանան վերանայել և միասին համաձայնեցնել կառուցվածքային օրակարգ, որը կարտահայտի իրենց գերակայությունները՝ առանց նախապայմանների:
Համանախագահները նաև իրենց մեծ աջակցությունն են հայտնում ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի առաքելության գործունեության շարունակմանն ու հնարավոր ընդլայնմանը, և կոչ են անում կողմերին լիարժեք հասանելիություն ապահովել նրանց համար և աջակցել նրանց ջանքերին: Համանախագահներն ընդգծում են իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աշխատանքային այցերը տարածաշրջան՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ՝ իրենց գնահատականը տալու և միջնորդական դերը կատարելու համար: Այս առնչությամբ, համանախագահները հիշեցնում են կողմերին, որ անհրաժեշտ է համանախագահներին ճամփորդելու համար անխոչընդոտ մուտք և տեղաշարժի առավելագույն ճկունություն տրամադրել՝ համաձայն իրենց մանդատի և նախորդող պրակտիկայի:

Сопредседатели МГ ОБСЕ по карабахскому урегулированию призывают стороны возобновить политический диалог
Сопредседатели МГ ОБСЕ по карабахскому урегулированию призывают стороны как можно скорее возобновить политический диалог на высоком уровне. Как передает News.am, об этом говорится в заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (РФ),  Стефана Висконти (Франция) и Эндрю Шофера (США).
"Сопредседатели с удовлетворением отмечают укрепление режима прекращения огня и внимательно следят за выполнением соглашения, достигнутого сторонами 9 ноября 2020 года. Сопредседатели приветствуют значительные достижения в отношении возвращения останков погибших и продолжающийся прогресс в отношении расселения лиц, перемещенных в результате конфликта, предоставления гуманитарной помощи и надлежащих условий жизни, а также конструктивные обсуждения, направленные на разблокирование транспортных и коммуникационных линий по всему региону.
Сюда входят вопросы, связанные, в частности, с:
возвращением всех военнопленных и других задержанных в соответствии с положениями международного гуманитарного права;
обменом всеми данными, необходимыми для проведения эффективного разминирования региона конфликта;
снятием ограничений на доступ в Нагорный Карабах, в том числе для представителей международных гуманитарных организаций;
сохранением и защитой религиозного и культурного наследия;
налаживанием прямых контактов и сотрудничества между сообществами, затронутыми конфликтом, а также другими мерами по укреплению доверия между людьми.
Принимая во внимание условия своего мандата в ОБСЕ и стремление всех народов региона к стабильному, мирному и процветающему будущему, сопредседатели подчеркивают, что особое внимание следует уделять достижению окончательного всеобъемлющего и устойчивого урегулирования на основе хорошо известных сторонам элементов и принципов.
В этой связи сопредседатели призывают стороны как можно скорее возобновить политический диалог на высоком уровне под эгидой сопредседателей. Они повторяют свое предложение организовать прямые двусторонние консультации под их эгидой, чтобы стороны могли совместно рассмотреть и согласовать структурированную повестку дня, отражающую их приоритеты, без предварительных условий.
Сопредседатели также выражают свою решительную поддержку продолжающейся деятельности и возможному расширению миссии Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ (ПРСиО) и призывают стороны предоставить полный доступ и поддержку его усилиям. Сопредседатели подчеркивают свою готовность возобновить рабочие визиты в регион, включая Нагорный Карабах и прилегающие районы, для выполнения своих оценочных и посреднических функций. В этой связи сопредседатели напоминают сторонам о требовании обеспечить беспрепятственный доступ и максимальную гибкость передвижения в отношении маршрутов поездок сопредседателей в соответствии с их мандатом и предыдущей практикой».