Արցախ մուտքի խնդիրների մասին բարձրաձայնում են համանախագահները, լռում՝ Երևանն ու Ստեփանակերտը
Ապրիլի 19-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ, որտեղ, ի թիվս այլնի, կարևորեցին նաև Լեռնային Ղարաբաղ մուտքի սահմանափակումների վերացումը՝ որպես փոխադարձ վստահության մթնոլորտի կառուցմանն ուղղված կարևոր քայլ: Հայտարարության տեքստում անխոչընդոտ մուտքի մասին ևս մի դիտարկում կա (առանց Արցախը նշելու) առ այն, որ «անհրաժեշտ է համանախագահներին ճամփորդելու համար անխոչընդոտ մուտք և տեղաշարժի առավելագույն ճկունություն տրամադրել՝ համաձայն իրենց մանդատի և նախորդող պրակտիկայի»:
Այն, որ Արցախ մուտքի հետ կապված խնդիրները տեղ են գտել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության հայտարարության մեջ, առաջին հերթին վկայում է այս հարցի կարևորության և սրության մասին: Արցախ մուտքի հետ կապված խնդիրների մասին բարձրաձայնել ենք դեռ տարեսկզբին, երբ ԼՂՀ արտործնախարարությունը հայտարարություն տարածեց այն մասին, որ ստեղծված նոր իրավիճակով պայմանավորված՝ կիրառվելու է օտարերկրյա քաղաքացիների՝ Արցախի Հանրապետության տարածք մուտք գործելու նոր ընթացակարգ: Խնդիրն այն է, որ վերոնշյալ հայտարարությունը չէր տալիս սպառիչ պատասխան այն հարցին, թե ով է ի վերջո որոշելու Արցախ մուտքի թույլտվության հարցը: Ըստ նոր ընթացակարգի՝ դիմումները տրվելու էին Արցախի ԱԳՆ, վերջինս դրանք փոխանցելու էր ռուս խաղաղապահներին, իսկ թե ի՞նչ էին անելու դրանց հետ խաղաղապահները և ու՞մ պատասխանն էին փոխանցելու Արցախի ԱԳՆ-ին՝ ոչինչ չկար: Եվ չնայած պաշտոնական Ստեփանակերտից եկող հավաստիացնումներին, որ որևէ խնդիր այստեղ չկա, ստացվող տեղեկությունները նոր մտահոգությունների տեղիք էին տալիս:
Այսօր արդեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության մեջ այս հարցի բարձրաձայնումը, ավելին՝ ընդգծումը, որ անխոչընդոտ մուտքի և տեղաշարժի ճկունության կարիք ունեն հենց իրենք՝ միջնորդները, հերթական ապացույցն են, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունն այս մասով էլ է խախտվում Ադրբեջանի կողմից, և այստեղ լուրջ խնդիրներ ունենք: Հիշեցնենք հայտարարության 6-րդ կետը՝ «…Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային և բեռնատար միջոցների երթևեկության անվտանգությունը երկու ուղղություններով»:
Բաքուն որևէ փաստաթղթով որևէ իրավական հիմք չունի՝ որոշելու, թե ով կարող է մուտք գործել Արցախ, ով՝ ոչ: Սա ստանձնած պարտավորությունների ուղղակի խախտում է, որի մասին պիտի բարձրաձայնի հայկական կողմը, ընդ որում՝ մինչև հայտարարության մյուս կետերի` օրինակ՝ կոմունիկացիաների բացման, ապահովումը:
Այս հարցը, որն այսօր արդեն տեղ է գտել ԵԱՀԿ ՄԽ հայտարարության մեջ, ի թիվս այլնի, համանախագահության և առանձին՝ ՌԴ-ի հետ աշխատանքի նոր օրակարգի կարևոր կետերից մեկը պետք է դառնա:

Въезд в Арцах: сопредседатели поднимают проблему, Ереван и Степанакерт молчат
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили 13 апреля с совместным заявлением, в котором призвали, в частности, снять ограничения на въезд в Нагорный Карабах - как важный шаг на пути к созданию атмосферы взаимного доверия. В тексте заявления есть еще одно замечание о беспрепятственном доступе (без упоминания Арцаха) – "сопредседатели напоминают сторонам о требовании обеспечить беспрепятственный доступ и максимальную гибкость передвижения в отношении маршрутов поездок сопредседателей в соответствии с их мандатом и предыдущей практикой".
То, что вопросы, связанные с въездом в Арцах, нашли место в заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ, еще раз свидетельствуют о важности этой темы. Еще в начале года мы озвучили эту проблему, когда МИД НКР выступил с заявлением о том, что в связи с новой ситуацией будет применяться новый порядок въезда иностранных граждан на территорию Республики Арцах. Проблема в том, что это заявление не давало исчерпывающего ответа на вопрос, кто именно в конечном итоге решит вопрос о въезде в Арцах. По новому порядку заявки должны были подаваться в МИД Арцаха, последний передавал их российским миротворцам, и не было никакой информации о том, что с этими заявками делают миротворцы. И, несмотря на заверения официального Степанакерта о том, что никаких проблем тут нет, полученная информация вызвала новые опасения.
Озвучивание этого вопроса в заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ, более того, подчеркивание того, что сами посредники нуждаются в беспрепятственном въезде и в гибкости передвижения, является еще одним доказательством того, что Заявление от 9 ноября нарушается Азербайджаном и в этом направлении, что создает серьезные проблемы для нас. Напомним 6-ой пункт вышеуказанного заявления: "…Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях". У Баку нет никаких правовых оснований для принятия решения о том, кто может въезжать в Арцах, а кто нет. Это - прямое нарушение взятых на себя обязательств, и вопрос этот должен быть поднят армянской стороной до начала реализации других пунктов того же заявления (например - "Разблокировки экономических и транспортных связей в регионе").
Этот вопрос, который уже сегодня включен в текст заявления Минской группы ОБСЕ, должен, среди прочего, стать одним из важных пунктов новой повестки работы Армении - и с сопредседателями, и с Россией.