Արցախի փոխարտգործնախարարը կոչ է անում աշխարհին անտարբեր չմնալ Ադրբեջանի գործողությունների հանդեպ
Միջազգային հանրությունը պետք է հասկանա, թե որքան լուրջ է իրավիճակն Արցախում և ինչպիսի ողբերգական հետևանքներ է թողել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին իտալական ASRIE Analytica-ին տված հարցազրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը:
«Այս պահին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն միակ միջազգային կազմակերպությունն է, որը գործում է մեր տարածաշրջանում՝ առաջին օգնություն և աջակցություն ցուցաբերելով քաղաքացիներին: Հանուն Արցախի և ողջ մարդկության ապագայի՝ ավելի մեծ թվով միջազգային կազմակերպություններ պետք է ներգրավվեն՝ ոչ միայն օգնություն և աջակցություն տրամադրելու համար, այլև ականատեսը լինելու ու արձանագրելու պատերազմական հանցագործություններն ու մարդու իրավունքների խախտումները»,- ասել է Ալեքսանյանը:
Նա հայտնել է, որ Ադրբեջանն այժմ քայլեր է ձեռնարկում՝ վերացնելու հայկական պատմական ու մշակութային անցյալը՝ ոչնչացնելով եկեղեցիներն ու հուշարձանները, իսկ ողջ աշխարհն անտարբերություն է դրսևորում: «Բոլորը պետք է տեղյակ լինեն այս ամենից, քանի որ այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում մեր ժողովրդի ու երկրի հետ, ապագայում կարող է կրկնվել աշխարհի մեկ այլ հատվածում՝ հաշվի առնելով, որ միջազգային հանրությունը փակել է աչքերը և Բաքվի ղեկավարությունը պատասխան չի տվել իրականացրած կոտորածների ու մարդու իրավունքների ոտնահարումների համար»,- նշել է Արցախի փոխարտգործնախարարը:
Նա 2020 թվականի պատերազմում հատկապես ընդգծել է Թուրքիայի ունեցած դերակատարությունը, որը հնարավոր ամեն աջակցություն ցուցաբերեց Ադրբեջանին՝ պատճառ դառնալով հազարավոր մարդկանց մահվան ու տասնյակ հազարավորների տեղահանման համար:
Արմինե Ալեքսանյանն ընդգծել է, որ պատերազմից հետո էլ Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի դադարեցրել ռազմական հռետորաբանությունը, իսկ նախագահ Իլհամ Ալիևը պարբերաբար հանդես է գալիս ազգայնական ելույթներով՝ հիմնված հայատյացության վրա ու առաջ մղելով պանթյուրքիստական ու պանիսլամիստական գաղափարախոսությունները:

Карабахский дипломат призывает мир не оставаться равнодушным к действиям Азербайджана
Международное сообщество должно понять, насколько серьезна ситуация в Арцахе и к каким трагическим последствиям привела агрессия, развязанная Азербайджаном. Об этом заявила заместитель министра иностранных дел Республики Арцах Арминэ Алексанян в интервью итальянской ASRIE Analytica.
"В настоящее время Международный комитет Красного Креста - единственная международная организация, действующая в нашем регионе, оказывающая помощь и содействие нашим гражданам. Ради будущего Арцаха, будущего всего человечества, необходимо задействовать больше международных организаций - не только для оказания помощи, но и для того, чтобы засвидетельствовать и зафиксировать военные преступления и нарушения прав человека, которые имели место в Карабахе", - сказала Алексанян.
По ее словам, в настоящее время Азербайджан предпринимает шаги по искоренению армянского исторического и культурного прошлого - путем уничтожения церквей и памятников, но всему миру это безразлично. "Все должны знать обо всем этом, потому что то, что происходит сейчас с нашим народом и страной, может повториться в будущем в другой части мира, учитывая, что международное сообщество закрывает на происходящее глаза и что власти Баку не понесли ответственности за массовые убийства и нарушения прав человека", - подчеркнула заместитель министра иностранных дел Арцаха.
Она особо подчеркнула роль Турции в войне 2020 года, которая оказала всевозможную помощь Азербайджану, что привело к гибели тысяч людей и перемещению десятков тысяч. Арминэ Алексанян подчеркнула, что даже после войны руководство Азербайджана не прекращает военную риторику, а президент Ильхам Алиев регулярно выступает с националистическими выступлениями, основанными на антиармянской идеологии, которая продвигающих пантюркские и панисламистские идеи.