Հայաստանի իշխանության ներկայացուցիչերը հավաստիացնում են, որ  Կառավարությունը հակված է երկարաձգել թուրքական ապրանքների արգելքի ժամկետը: Վերջնական սպառման ապրանքների մասով փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը վստահություն հայտնեց, որ արգելքը կերկարաձգվի՝ մանրամասնելով, որ մինչ թուրքական ծագման ապրանքների արգելքի սահմանումը Հայաստանը Թուրքիայից ներմուծել է 220 մլն դոլարի պատրաստի արտադրանք:
Փոխվարչապետի պնդումը, որ դա հայրենական տնտեսվարողների համար շուկայի ազատվող ծավալ է,  ճիշտ է, բայց այդ գնահակատանն ավելի լուրջ կընկալվեր, եթե չլինեին մի քանի իրողություններ:
Այս ողջ գործընթացում բավական մեծ դերակատում կարող էր և դեռ կարող է ունենալ Կառավարությունը՝ ի դեմս այնպիսի գործողությունների կամ ծրագրերի նախաձեռնության, որոնք պետք է աշխատեին ի նպաստ հայրենական արտադրության խթանման: Ընդգծենք, որ ոչ ճգնաժամային իրավիճակում, գուցե վերջնական սպառման ապրանքների արգելքը միայն բավարար լիներ տեղական արտադրողների համար ինքնակարգավորվելու և ազատված շուկայում արագ դիրքավորվելու տեսանկյունից, սակայն երբ այդ արգելքը համընկավ կորոնավիրուսի և պատերազմի արդյունքում առաջացած ճգնաժամային իրավիճակի հետ, հատկապես Հայաստանի նման փոքր տնտեսությունների համար ինքնակարգավորման հավանականությունը փոքր է, եթե չասենք՝ զրոյական: Արդյունքում, Թուրքիայից ներմուծվող պատրաստի արտադրանքին առավելապես փոխարինում են ոչ թե տեղական արտադրանքն, այլ՝ ուրիշ երկրներում մաքսազերծում անցած թուրքական ապրանքները: Ըստ էության, ներմուծման ուղիներն են փոխվել, իրականությունը՝ գրեթե մնացել է անփոփոխ: Այդ մասին թերևս վկայում են շուկայի անգամ անզեն աչքով արված ուսումնասիրությունները, երբ չնայած Թուրքիայից Հայաստան ներմուծման ծավալները պաշտոնական վիճակագրության համաձայն միայն հունվար- փետրվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել են ավելի քան հինգ անգամ, շուկայում թուրքական ապրանքների համարժեք նվազում չկա: Ավելին, հստակ կարող ենք արձանագրել, որ թուրքական ապրանքների դուրսմղում հայկական շուկայից, ըստ էության տեղի չի ունեցել, չնայած գործող արգելքին:
Շատ հաճախ կառավարության ներկայացուցիչները պնդում են, որ այդ գործընթացի համար ժամանակ է պետք, ինչը սխալ չէ: Բայց հիշեցնենք, որ արգելքի որոշումից (2020թ. հոտկեմբեր) մինչև  դրա ուժի մեջ մտնելը (2021թ. հունվար) ժամանակ կար, որը փաստացի այս ուղղությամբ արդյունավետ չի օգտագործվել:
Այս ամենին զուգահեռ, Կառավարության և ոչ մի անդամ դեռ հստակ պատասխան չունի՝ արգելքի երկրորդ ժամկետը կերկարաձգվի՞, թե՝ այնուամենայնիվ ոչ: Ե՛վ էկոնոմիկայի նախարարը, և՛ փոխվարչապետը խոսում են Կառավարության հակվածության, բայց ոչ՝ հստակ որոշման մասին:  Սա տեղական արտադրողին կամ ներմուծող տնտեսվարող սուբյեկտին կամ ֆիզիկական անձին շարունակում է պահել անորոշության մեջ, հետևապես՝ որոշակի այլընտրանքային գործողություններից զերծ:
Մյուս իրողությունը թուրքական արտադրանքի նկատմամբ հայկական իշխանությունների չկողմնորոշված դիրքավորումն է: Մի կողմից թուրքական պատրաստի արտադրանքի արգելք է մտցվում, մյուս կողմից տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման արդյունքում թուրք-ադրբեջանական շուկաների տնտեսական հնավորությունների մասին քարոզչություն իրականացվում: Մի կողմից ԵԱՏՄ-ում թուրքական ապրանքները ներմուծման արտոնություններից զրկելու նախաձեռնությամբ է հանդես գալիս Հայաստանը, մյուս կողմից կառավարությունը թույլ է տալիս հայկական ընկերություններից որոշներին ներկրնել թուրքական գյուղմթերք և դա մաքսազերծելուց հետո արտահանել երրորդ երկրներ, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ երկրներ:
Ակնհայտ է, որ գործող իշխանության կողմից այս երկակի քաղաքականության պարագայում թուրքական ապրանքների ներմուծման նկատմամբ սահմանված արգելքը պետք է կորցներ սահմանված նպատակներին ծառայելու բոլոր հնարավորությունները, որոնց մասին բարձրաձայնվել է բազմիցս, այդ թվում՝ նաև իշխանությունների կողմից:

Made in Turkey: власти Армении проводят двойственную политику
Правительство Армении уверяет, что стремится продлить запрет на ввоз турецких товаров. По части товаров конечного потребления вице-премьер Мгер Григорян выразил уверенность в том, что эмбарго будет продлено, добавив, что до введения запрета на товары турецкого происхождения Армения импортировала из Турции готовую продукцию на сумму 220 миллионов долларов.
Утверждение вице-премьера о том, что для отечественного производителя в Армении откроется рынок на вышеуказанную сумму, верно, но к такому подходу можно было бы отнестись серьезнее, если бы не некоторые реалии.
Во всем этом процессе правительство могло и еще может сыграть значительную роль в виде автора инициатив или проектов, направленных на продвижение отечественного производства. Следует отметить, что в ситуации, когда нет кризиса, запрет на ввоз товаров конечного потребления мог быть достаточным шагом со стороны государства, чтобы местные производители при помощи механизма саморегулирования смогли бы быстро найти свое место на освободившемся рынке, но когда такой запрет совпадает с кризисом, создавшимся в результате пандемии коронавируса и после войны в Арцахе, малые рынки - такие как Армения - вряд ли могут саморегулироваться эффективно, если вообще могут.
В результате готовая продукция, импортируемая из Турции, в основном заменяется не местными продуктами, а турецкими товарами, прошедшими таможенный контроль в других странах. На самом деле изменились способы импорта, а реальность осталась практически неизменной. Об этом свидетельствует исследование армянского рынка даже невооруженным глазом, хотя по официальной статистике объем импорта из Турции в Армению в январе-феврале снизился более чем в пять раз по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, но на армянском рынке продолжают продавать большое количество турецкой продукции.
Более того, мы можем четко констатировать, что вытеснения турецких товаров с армянского рынка не произошло, несмотря на действующее эмбарго.
Чиновники часто заявляют, что этот процесс требует времени, что недостаточно справедливо. Следует напомнить, что от принятия решения об эмбарго (октябрь 2020 года) до его вступления в силу (январь 2021 года) был период, который, фактически, неэффективно использовался в данном направлении.
В то же время ни у одного члена правительства нет однозначного ответа на вопрос, будет ли продлен запрет на ввоз турецких товаров на второй срок или нет. И министр экономики, и вице-премьер говорят о склонности правительства к продлению запрета, но не говорят о четком решении, о четкой позиции. Это держит местного производителя, импортирующую организацию или физическое лицо в состоянии неопределенности и, следовательно, дает поводы избегать определенных альтернатив.
Другая реальность – неопределенность позиции властей Армении по отношению к турецкому товару. С одной стороны, вводится запрет на турецкую готовую продукцию, с другой - ведется пропаганда экономических возможностей турецко-азербайджанских рынков, которые могут появиться в результате разблокировки региональных коммуникаций. С одной стороны, Армения выступает с инициативой лишить турецкие товары импортных льгот в ЕАЭС, с другой стороны, правительство разрешает армянским компаниям импортировать турецкую сельскохозяйственную продукцию - после таможенного оформления для экспорта - в третьи страны, в основном, в ЕАЭС.
Очевидно, что в случае такой двойственной политики нынешнего правительства Армении будут потеряны все возможности для отечественного потребителя, в том числе озвученные со стороны властей РА, которые имели бы шанс появиться в связи с запретом на ввоз турецких товаров в нашу страну.