Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում Արցախյան հակամարտության ուսումնասիրման հարցով աշխատանքային խումբ է ստեղծվել
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում ԼՂ հակամարտության, ինչպես նաև 20-րդ և 21-րդ դարերում Նախիջևանի հայերի նկատմամբ բռնության ուսումնասիրման հարցով աշխատանքային խումբ է ստեղծվել: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 21-ին, հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը, հայտնում է NEWS.am:
Ներկայացնելով 2020 թվականին արված աշխատանքը՝ նա նշել է, որ խմբի գործունեության արդյունքները հասանելի կլինեն օտար լեզուներով:
«44-օրա պատերազմի ժամանակ մենք հայտնաբերեցինք, որ լուրջ խնդիր ունենք օտար լեզուներով արտասահմանյան գիտական հասարակությանը մեր հարցերը ներկայացնելու մասով: Հենց այդ պատճառով մենք մեր ներքին ռեսուրսների հաշվին ձևավորեցինք Ղարաբաղի հարցի ուսումնասիրման խումբ: Աշխատանքը կլինի նաև օտար լեզուներով: Իհարկե, արդյունքները միանգամից նկատելի չեն լինի, սակայն մոտ ժամանակներս հայտնի կդառնան»,-ասել է Մարությանը:
Այժմ խմբում ներառված է 3 գիտաշխատող: Տնօրենը հույս է հայտնել, որ ապագայում տվյալ խումբը կընդլայնվի  և կվերածվի առանձին լիարժեք գիտահետազոտական բաժնի:

В Музее-институте Геноцида армян создана рабочая группа по изучению карабахского конфликта
В Музее-институте Геноцида армян создана рабочая группа по изучению карабахского конфликта, а также насилии в отношении армян Азербайджана, Нахичевана в 20 и 21 веках. Об этом на пресс-конференции 21 апреля заявил директор  Музея-института Геноцида армян Арутюн Марутян.
Представляя проделанную в 2020 году работу, он отметил, что результаты деятельности группы для научного сообщества других стран будут доступны и на иностранных языках. "Во время прошлогодней 44-дневной войны мы обнаружили, что у нас есть серьезная проблема по части представления наших вопросов зарубежной научной общественности на иностранных языках. Именно поэтому мы за счет наших внутренних ресурсов сформировали группу для изучения вопроса Карабаха, насилия, совершенного против армян Азербайджана,  Нахичевана в 20 и 21 веках. Их работы мы представим и на иностранных языках. Конечно, результаты не сразу будут заметны, но в ближайшее время они станут известны", - сказал директор музея.
В настоящее время в группу входят три научных сотрудника. Директор выразил надежду, что в будущем данная группа расширится и превратится в отдельный полноценный научно-исследовательский отдел.