ՆԱՏՕ-ն հայտարարել է Բալթիկ ծովում ռուսական ինքնաթիռներ «որսալու» մասին
Էստոնիայում, Լիտվայում և Լեհաստանում ՆԱՏՕ-ի երկրների կործանիչները երեքշաբթի օրը մի քանի անգամ թռիչքներ են կատարել ՝ Բալթիկ ծովի վրայով ռուսական կործանիչներին, ռմբակոծիչներին և հետախուզական ինքնաթիռներին «որսալու» և ուղեկցելու համար: Այս մասին ասված է Գերմանիայում դաշինքի օդային հրամանատարության հաղորդագրության մեջ, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
«Մեր ռադարները երեքշաբթի առավոտյան Բալթիկ ծովի վրայով գրանցել են անհայտ թռչող սարքեր», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ի պատասխան ՝ Գերմանիայում Միասնական օդային հրամանատարության կենտրոնը դաշինքի կործանիչներն է ուղարկել տարածաշրջան՝ «որսալու և նույնականացնելու» մոտեցող ինքնաթիռները, ասված է հաղորդագրության մեջ:
ՆԱՏՕ-ից նշել են, որ որոշ ինքնաթիռներ հնարավոր չէ նույնականացնել հաղորդիչ ազդանշանի միջոցով, ինչպես նաև չի տրամադրվել թռիչքի պլանը, որը «կարող է վտանգ ներկայացնել թռիչքի անվտանգության համար», այդ թվում `քաղաքացիական ավիացիայի համար:

В НАТО заявили о перехватах российских самолетов над Балтикой
Истребители стран НАТО в Эстонии, Литве и Польше несколько раз поднимались в воздух во вторник для перехвата и сопровождения российских истребителей, бомбардировщиков и самолетов-разведчиков над Балтийским морем, говорится в сообщении военно-воздушного командования альянса в Германии (база Рамштайн), передает РИА Новости
"Наши радары зафиксировали неустановленные летательные аппараты над Балтийским морем во вторник утром", - говорится в сообщении. В ответ на это Объединенный центр командования военно-воздушными операциями в Германии направил истребители альянса в регион, "чтобы перехватить и идентифицировать" приближающиеся самолеты, говорится в сообщении.
"НАТО подняла в воздух истребители с баз в Эстонии, Литве и Польше для отслеживания и перехвата российских истребителей, бомбардировщиков и самолетов-разведчиков над Балтийским морем 20 апреля", - сообщает командование.
В НАТО отметили, что некоторые самолеты было невозможно идентифицировать по сигналу транспондера, при этом план полета также не был предоставлен, что "могло создать угрозу для безопасности полетов", в том числе для гражданской авиации.