Գործող իշխանությունը չկարողացավ դիվանագիտական ճանապարհով պահել Արցախի տարածքները, ուր մնաց դրանք ազատագրի օկուպացիայից
Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Մոսկվա այցի նախաշեմին հարցազրույց է տվել «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը, որում արտահայտած մի շարք մտքեր ուղղակի հակասում են այս իշխանության կողմից երեք տարի վարած քաղաքականությանը:
Այսպես, Արմեն Գրիգորյանն Արցախյան հակամարտության հետագա կարգավորման համատեքստում հղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից սահմանված հիմնարար սկզբունքների և տարրեի վրա, որոնք կողմերին առաջարկվել են 2007 թվականին: Իշխանության գալուց հետո Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է բանակցությունները իր կետից սկսելու, Մադրիդյան սկզբունքների պարզաբանման անհրաժեշտության, ինչպես նաև չբանակցելու մասին: Հիմա այդ սկզբունքների մասին հիշելը, բանակցային տրամաբանությունը վերականգնելու մասին խոսելը վերջինիս թիմի կողմից, իհարկե, դժվար թե, լուրջ ընկալվի Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների և, ընդհանրապես, որևէ մեկի կողմից:
Չի կարող լուրջ ընկալվել նաև այս իշխանության կողմից նախկին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի՝ միջազգային հանրության կողմից ճանաչված սահմանների վերականգնամ մասին հայտարարությունները: Վերջին երեք տարիների ընթացքում հնարավոր և անհնար բոլոր առիթներով Հայաստանի գործող իշխանությունը հարվածի տակ է դրել Արցախի սուբյեկտայնությունը, ավելին՝ Փաշինյանը ստորագրել է հայտարարություն, որով հանձնել է իր իրավասության տակ որևէ կերպ չգտնվող Արցախի տարածքները:
Միևնույն ժամանակ չպետք է մոռանալ, որ խոսը մի թիմի մասին է, որ չկարողացավ դիվանագիտական ճանապարհով պահել այդ տարածքները, հիմա, իհարկե, իրատեսական չէ ակնկալել, որ դիվանագիտական ճանապարհով այն կարող է ունենալ ինչ-որ հաջողություն դրանց ազատագրման հարցում:
Այս հարցում գործող  իշխանությունը հաջողություն չի կարող ունենալ ևս մեկ պատճառով. այն իրենց համար այսօր էլ օրակարգային չէ: Արմեն Գրիգորյանի կարծիքով՝ վերջին երեք տարում Հայաստանում տեղի ունեցած կարևորագույն իրադարձությունները 2018 թվականի իշխանափոխություն է և հետպատերազմյան ներքաղաքական զարգացումները: Ստացվում է, որ տեղի ունեցած պատերազմը, որի արդյունքում ունեցել ենք հազարավոր զոհեր, վիրավորներ, անհետ կորածներ, տարածքային հսկայական կորուստներ, Covid-ի դեմ տապալված պայքարը Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի համար առանձնապես կարևորություն չունեն, ինչպես որ կարևորություն չունի Հայաստանի և Արցախի անվտանգության ապահովման խնդիրը:
Վերջինիս համաձայն՝ ինքնիշխանության ցուցիչ է իր կողմից հիշատակված գործընթացներին արտաքին միջամտության բացառումը՝ ոչ թե երկրի անվտանգության ապահովումը: Իսկ ինչպես գիտենք,  այս իշխանության քաղաքականության արդյունքում, այսօր Հայաստանը ոչ միայն չի կարողանում կատարել Արցախի անվտանգության երաշխավորի իր պարտավորությունները, այլև չի կարողանում ինքնուրույն ապահովել Հայաստանի սահմանների անվտանգությունը:

Действующие власти не смогли дипломатическим путем удержать территории Арцаха, что тут говорить о деоккупации?
Накануне визита в Москву секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян дал интервью РИА Новости. Ряд его высказываний противоречит политике, проводимой властями Армении в течение последних трех лет.
Так, в контексте дальнейшего урегулирования карабахского конфликта Армен Григорян ссылается на элементы и базовые принципы, принятые Минской группой ОБСЕ, которые были предложены сторонам в 2007 году. После прихода к власти Никол Пашинян заявил о начале переговоров с его собственной точки, о необходимости уточнения Мадридских принципов, а также об отсутствии переговоров.
Теперь, когда Григорян вспоминает эти принципы и говорит о восстановлении переговорной логики со стороны его команды, конечно, страны-сопредседатели Минской группы или кто-то другой вряд ли всерьез воспринимают слова секретаря Совбеза, одного из ярых представителей пашиняновской власти.
Заявления Армена Григоряна о восстановлении признанных международным сообществом границ бывшей Нагорно-Карабахской автономной области также не могут восприниматься всерьез. В течение последних трех лет нынешнее правительство Армении всячески ставило под удар субъектность Арцаха. Более того, Пашинян подписал Заявление, в котором значатся пункты о сдаче территорий Арцаха – территорий, которые никоим образом не находятся под юрисдикцией Армении или ее лидера.
В то же время Армен Григорян является частью правительства, которое не смогло удержать эти территории дипломатическим путем, и сейчас, конечно, нереально ожидать, что эти власти могут добиться определенных успехов в вопросе деоккупации арцахских территорий дипломатическим путем.
Это правительство не может добиться успеха в этом вопросе еще по одной причине: эта тема у них сегодня просто-напросто не стоит в повестке. По словам Армена Григоряна, наиболее важными событиями, произошедшими в Армении за последние три года, являются смена правительства в 2018 году и послевоенные внутриполитические события. Получается, что война, в результате которой у нас появились тысячи жертв, раненых, пропавших без вести, огромные территориальные потери, а также провальная борьба против COVID – все это не так важно для секретаря Совбеза, как, впрочем, и насущный вопрос обеспечения безопасности Армении и Арцаха. По его словам, показателем суверенитета является исключение внешнего вмешательства в упомянутых им процессах, а не обеспечение безопасности страны. Но мы сегодня прекрасно знаем, что в результате политики нынешних властей Армения сегодня не только не может выполнять свои обязанности гаранта безопасности Арцаха, но и не может самостоятельно обеспечивать даже безопасность границ Армении.