Ունեմ վստահություն, որ բանակցային ճանապարհով ի վիճակի ենք հետ բերել Շուշին ու Հադրութը. Ռոբերտ Քոչարյան
Ունեմ վստահություն, որ մենք բանակցային ճանապարհով ի վիճակի ենք գոնե նախկին ԼՂԻՄ-ի ծավալով վերականգնել Ղարաբաղի տարածքը: Այս մասին իր աջակիցների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Շահումյանի շրջանը միշտ եղել է բանակցային սեղանին իմ շրջանում, բայց փաստացի մենք տնօրինում էինք նախկին ԼՂԻՄ-ի տարածքը եւ 7 ադրբեջանական շրջաններ: Խոսքը Շուշիի եւ Հադրութի մասին է առաջին հերթին: Ես այստեղ տեսնում եմ հնարավորություն, հակառակ պարագայում պտերազմի արդյունքների իրավականորեն ճանաչումը նաեւ միջազգային հանրության կողմից դիտռվում է որպես թույլ փաստարկ եւ ոչ լավ փաստարկ: Դա նույնն է, որ մենք 1992-1994 թթ պատերազմից հետո ասեինք՝ մենք հարցը լուծել ենք, չենք բանակցում: Ըստ էության, դա ասվեց եւ դրա պատճառով հրահրվեց պատերազմը: Ասացինք, որ Ղարաբաղը Հայաստան է եւ վերջ: Բացի այդ  հայտարարվեց մի շարք ծրագրեր հարավում եւ փակուղու մտցրեցինք բանակցային գործընթացը, եւ հակառակորդը այլ ճանապարհ, քան պատերազմը հարցի լուծման համար չգտավ:
Այս ամենը հակառակ պատկերով թույլ չտալու համար մենք ունենք բավարար հիմքեր փորձել իրավական, բանակցային ճանապարհով լուծել Շուշիի եւ Հադրութի հարցը: Այստեղ մենք հիմքեր ունենք այդ հարցն առաջ մղելու համար», - հայտարարեց Քոչարյանը, գրում է News.am-ը:

Шуши и Гадрут можно вернуть переговорами: Роберт Кочарян
Уверен, что путем переговоров мы сможем восстановить территорию Карабаха хотя бы в пределах бывшей НКАО. Об этом заявил на встрече со сторонниками второй президент Армении Роберт Кочарян.
"Шаумяновский  район всегда был на  столе переговоров в мой период, но фактически мы контролировали территорию бывшей НКАО и 7 азербайджанских районов. Речь, в первую очередь, о Шуши и Гадруте. Я вижу здесь возможность, иначе правовое признание результатов войны и международным сообществом рассматривается как слабый и нехороший аргумент. Это то же самое, если бы  после войны 1992-1994 годов мы заявили: нами вопрос решен, не станем вести переговоры. По сути, это было сказано, и именно по этой причине война и была спровоцирована. Мы сказали: Карабах – это Армения, и все. Кроме этого, на юге был объявлен ряд программ, и мы ввели переговорный процесс в тупик, а противник не нашел другого выхода для решения проблемы, кроме как войны.
У нас есть достаточные основания попытаться решить вопрос Шуши и Гадрута законными и переговорными путями. Тут имеются основания для продвижения данного вопроса вперед», - заверил Кочарян.