Արցախի ԱԳ նախարարը նամակներ է հղել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին և մասնագիտացված մարմիններին
Մայիսի 5-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը նամակներ է հղել  Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին և ՄԱԿ-ի մասնագիտացված մարմիններին՝ Շուշի քաղաքի հայ բնակչության բռնի վտարմանն ուղղված Ադրբեջանի քաղաքականության կապակցությամբ:
Նամակներում, մասնավորապես, նշվում է, որ Ադրբեջանի կողմից Շուշիում իրականացված բռնի վտարումներն ուղղակի և անուղղակի կերպով խախտում են միջազգային բազմաթիվ փաստաթղթերում ամրագրված հայ բնակչության քաղաքացիական, մշակութային, տնտեսական, քաղաքական և սոցիալական իրավունքների ողջ սպեկտորը:
Ընդգծվում է, որ Արցախի օկուպացված տարածքներում պատմական, մշակութային և ճարտարապետական լանդշաֆտի բռնի վերափոխման քաղաքականությունը խտրականության և այլատյացության բացահայտ դրսևուրում է:
Նամակներում շեշտվում է, որ միջազգային հանրությունը պետք է հակազդի  Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար իրականացվող մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններին, որոնց թիրախն Արցախի ժողովուրդն է: Արցախի Հանրապետության օկուպացված տարածքներում Ադրբեջանի ցանկացած գործունեություն, որը հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին և նպատակ ունի ամրագրել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի դեմ ուժի ապօրինի կիրառման հետևանքները, չպետք է հանդուրժվի և պետք է ուղղակիորեն դատապարտվի միջազգային հանրության կողմից:
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը կոչ է անում համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել ՄԱԿ-ի միջազգային-իրավական գործիքակազմն ակտիվացնելու ուղղությամբ՝ ապահովելու միջազգային մասնագիտացված կազմակերպությունների անարգել մուտքն Արցախ` այդ կործանարար և շարունակական խախտումները վերացնելու համար:

Глава МИД Карабаха направил письмо Генсеку ООН в связи с изгнанием армянского населения Шуши
5 мая министр иностранных дел Республики Арцах (НКР) Давид Бабаян направил письма Генеральному секретарю ООН Антонио Гуттеррешу и специализированным органам организации относительно проводимой Азербайджаном политики насильственного изгнания армянского населения города Шуши. Об этом сообщает пресс-служба МИД Арцаха.
В письмах, в частности, говорится, что насильственное изгнание, осуществленное Азербайджаном в Шуши, прямо или косвенно нарушает весь спектр гражданских, культурных, экономических, политических и социальных прав армянского населения, закрепленных в многочисленных международных документах.
Подчеркивается, что политика насильственного изменения исторического, культурного и архитектурного ландшафта на оккупированных территориях Арцаха является вопиющим фактом дискриминации и ксенофобии.
В письмах также отмечается, что международное сообщество должно строго осудить непрекращающиеся преступления Азербайджана против человечности, совершаемых в отношении народа Арцаха. Любая деятельность, осуществляемая Азербайджаном на оккупированных территориях Республики Арцах вопреки нормам и принципам международного права и с целью закрепления последствий незаконного применения силы против самоопределившегося народа Арцаха, недопустима и должна быть решительно осуждена международным сообществом государств.
Министр иностранных дел Республики Арцах призывает принять соответствующие меры для активизации международно-правового инструментария Организации Объединенных Наций в целях достижения беспрепятственного доступа международных специализированных структур в Арцах для пресечения продолжающихся грубейших нарушений.