Արցախի ԱԳ նախարարը նամակներ է հղել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին և մասնագիտացված մարմիններին
Մայիսի 5-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը նամակներ է հղել  Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին և ՄԱԿ-ի մասնագիտացված մարմիններին՝ Շուշի քաղաքի հայ բնակչության բռնի վտարմանն ուղղված Ադրբեջանի քաղաքականության կապակցությամբ:
Նամակներում, մասնավորապես, նշվում է, որ Ադրբեջանի կողմից Շուշիում իրականացված բռնի վտարումներն ուղղակի և անուղղակի կերպով խախտում են միջազգային բազմաթիվ փաստաթղթերում ամրագրված հայ բնակչության քաղաքացիական, մշակութային, տնտեսական, քաղաքական և սոցիալական իրավունքների ողջ սպեկտորը:
Ընդգծվում է, որ Արցախի օկուպացված տարածքներում պատմական, մշակութային և ճարտարապետական լանդշաֆտի բռնի վերափոխման քաղաքականությունը խտրականության և այլատյացության բացահայտ դրսևուրում է:
Նամակներում շեշտվում է, որ միջազգային հանրությունը պետք է հակազդի  Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար իրականացվող մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններին, որոնց թիրախն Արցախի ժողովուրդն է: Արցախի Հանրապետության օկուպացված տարածքներում Ադրբեջանի ցանկացած գործունեություն, որը հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին և նպատակ ունի ամրագրել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի դեմ ուժի ապօրինի կիրառման հետևանքները, չպետք է հանդուրժվի և պետք է ուղղակիորեն դատապարտվի միջազգային հանրության կողմից:
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը կոչ է անում համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել ՄԱԿ-ի միջազգային-իրավական գործիքակազմն ակտիվացնելու ուղղությամբ՝ ապահովելու միջազգային մասնագիտացված կազմակերպությունների անարգել մուտքն Արցախ` այդ կործանարար և շարունակական խախտումները վերացնելու համար:

Minister of Foreign Affairs of Artsakh Sent Letters to the UN SG and Specialized Bodies
On May 5, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh David Babayan sent letters to the UN Secretary-General Antonio Guterres and specialized bodies within United Nations regarding Azerbaijan’s policy of forced evictions in relation to the Armenian population of the town of Shoushi.
The letters in particular state, that the forced evictions carried out by Azerbaijan in Shoushi violate, directly and indirectly, the full spectrum of civil, cultural, economic, political and social rights of the Armenian population enshrined in numerous international instruments.
It is stressed that the policy of forceful reshaping of historical, cultural and architectural landscape in the occupied territories of Artsakh is blatant form of discrimination and xenophobia.
The letters underscore that the international community should stand against Azerbaijan’s unabated crimes against humanity committed against the people of Artsakh. Any activity by Azerbaijan in the occupied territories of the Republic of Artsakh, undertaken against the norms and principles of international law and in order to consolidate consequences of unlawful use of force against the self-determination of the people of Artsakh, should not be tolerated and should be condemned outright by the international community of states.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh invites to undertake appropriate measures to activate the United Nation’s international legal toolkit in a directed effort to gain unimpeded access of international specialized agencies to Artsakh to address these devastating and ongoing violations.