Մայիսի 8-ին՝ ժամը 17:00-ին, հայ բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) հայաստանյան գրասենյակի դահլիճում (ք. Երևան, Մելիք Ադամյան 2/2) կտրվի «Շուշիի դեօկուպացիա» ՀԿ-ի գործունեության մեկնարկը։ Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրել են կազմակերպության պատասխանատուները։
«Շուշիի դեօկուպացիա» ՀԿ-ի գործունեությունն ուղղված է միջազգային կառույցների և իրավասու կողմերի հետ գործակցելով նպաստելու Շուշի քաղաքի և Քարին տակ գյուղի, ինչպես նաև Շուշիի շրջանի այլ տարածքների դեօկուպացիայի հիմնախնդրի լուծմանը, պատմամշակութային ժառանգության և արժեքների պահպանությանը, հանրային և մասնավոր սեփականության իրավունքի պաշտպանությանը, ինչպես նաև՝ տարաբնույթ ծրագրերի իրագործմամբ աջակցելու բնակիչներին ստեղծված իրավիճակի հաղթահարման ընթացքում:
Միջոցառմանը ելույթներով հանդես կգան կազմակերպության խորհրդի անդամները, համահիմնադիրները, գործընկերները , և կներկայացվեն ՀԿ հիմնադրման անհրաժեշտությանը, պատմամշակութային ժառանգության պահպանության առաջնահերթությանը, հայրենաճաչողության ամրապնդմանը, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ամրապնդմանն ու զարգացմանն առնչվող հարցեր:

8 мая начнет свою работу "Деоккупация Шуши"
8 мая в 17:00 в зале армянского всеобщего благотворительного союза в Армении (г. Ереван, Мелика Адамяна 2/2) начнет свою деятельность общественная организация "Деоккупация Шуши".
Деятельность общественной организации "Деоккупация Шуши" будет направлена ​​на сотрудничество с международными организациями - для содействия решению проблемы деоккупации Шуши, Каринтака, а также других населенных пунктов Шушинского района. В планах организации - сохранение ценностей историко-культурного наследия, защиты прав общественной и частной собственности, а также содействие жителям посредством реализации различных программ.
На мероприятии выступят члены правления организации, соучредители, партнеры, будут представлены вопросы, связанные с целями общественной организации, приоритетами сохранения исторического и культурного наследия, сохранения и развития триединства Армения-Арцах-Диаспора.