Լավրովը Բայրամովի հետ քննարկել է Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին տիրող իրավիճակի սրումը
Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովը և Ջեյհուն Բայրամովը հեռախոսով քննարկել են ադրբեջանահայկական սահմանին տիրող իրավիճակի սրումը, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
«Ռուսական կողմից ադրբեջանա-հայկական սահմանին իրավիճակի սրման հետ կապված, ինչպես  ավելի վաղ Սերգեյ Լավրովի և Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հեռախոսազրույցի ընթացքում, հաստատվել է հրադադարի ռեժիմը խստորեն պահպանելու, նաև 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021 թ. հունվարի 11-ի Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների հայտարարությունների խստիվ կատարման անհրաժեշտությունը:
Նշվել է բոլոր նմանատիպ միջադեպերը բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական ​​մեթոդներով լուծելու կարևորությունը: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել հնարավոր աջակցություն ցուցաբերել Հարավային Կովկասում իրավիճակի կայուն կարգավորմանը»,- ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ:

Лавров обсудил с Байрамовым обострение ситуации на границе Азербайджана и Армении
13 мая состоялся телефонный разговор Министра иностранных дел России С.В.Лаврова и Министра иностранных дел Азербайджана Д.А.Байрамова, сообщает МИД РФ.
''В связи с обострением ситуации на азербайджано-армянской границе с российской стороны, как и ранее в ходе телефонного разговора С.В.Лаврова с Министром иностранных дел Армении А.Г.Айвазяном, была подтверждена необходимость строгого соблюдения режима прекращения огня, а также неукоснительного выполнения других положений заявлений лидеров Азербайджана, Армении и России от 9 ноября 2020 г. и 11 января 2021 г.
Отмечена важность решения всех подобных инцидентов исключительно политико-дипломатическими методами. Выражена готовность оказать всемерное содействие последовательной нормализации обстановки на Южном Кавказе'',- говорится в сообщении ведомства.