Ավստրիայի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Էրդողանի «անեծքին»
Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունը հնարավոր չէ լուծել փրփրոտ բերանով, Թուրքիան պետք է նպաստի իրավիճակի լիցքաթափմանը։ Այդ մասին երեքշաբթի հայտարարել է Ավստրիայի արտգործնախարար Ալեքսանդր Շալլենբերգը՝ մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահի «անեծքը»:
Ավստրիայի նախարարի հայտարարության տեքստը «ՌԻԱ նովոստի»-ին է տարածել:
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ անիծում է Ավստրիայի կառավարությանն այն բանի համար, որ Ավստրիայի պետական գերատեսչությունների շենքերի վրա բարձրացրել է Իսրայելի դրոշները:
«Անհնար է փրփուրը բերանին լուծել Մերձավոր Արևելքի հակամարտությունը: Համասը ահաբեկչական կազմակերպություն է: Մենք չպետք է թույլ տանք, որ նրանք գործողության օրենքը պարտադրեն մեզ»,-ասել է Շալլենբերգը:
Ըստ նրա, ահաբեկչության ժամանակ Իսրայելի կողքին գտնվող պետությունների, այդ թվում՝ Ավստրիայի դեմ ուղղված նման հարձակումներով, թուրք քաղաքական գործիչները հերթական անգամ ցույց են տալիս «իրավունքի իրենց սարսափելի ըմբռնումը»:
«Կրակին յուղ լցնելու փոխարեն, Թուրքիային շտապ կոչ ենք անում նպաստել լիցքաթափմանը»,-հավելել է արտգործնախարարը:
Ավստրիայի արտգործնախարարությունը հայտնում է, որ Էրդողանի խոսքերից հետո Թուրքիայի դեսպանը կանչվել է ԱԳՆ:
«Նախագահ Էրդողանի այս անհեթեթ հայտարարություններից հետո առավոտյան Թուրքիայի դեսպանը կանչվեց ԱԳՆ՝ նրան Ավստրիայի հստակ դիրքորոշումը փոխանցելու համար»,- «ՌԻԱ նովոստի»-ին հայտնել են նախարարությունից։

МИД Австрии ответил на "проклятие" Эрдогана
С пеной у рта не разрешить конфликт на Ближнем Востоке, Турции надо внести вклад в деэскалацию ситуации, заявил во вторник глава МИД Австрии Александер Шалленберг, комментируя "проклятие" турецкого президента.
Текст заявления австрийского министра поступил в распоряжение РИА Новости.
Турецкий лидер Тайип Эрдоган заявил, что проклинает австрийское правительство, после того, как на федеральных ведомствах Австрии были подняты флаги Израиля.
"С пеной у рта не разрешить конфликт на Ближнем Востоке. ХАМАС - это террористическая организация. Нам нельзя допустить, чтоб они нам навязывали закон действия", - заявил Шалленберг.По его словам, подобными выпадами в отношении правительств, в том числе австрийского, которые перед лицом террора стоят на стороне Израиля, турецкие политики ещё раз показывают "своё ужасающее понимание права".
"Вместо того, чтобы подливать масла в огонь, Турция срочно призывается внести вклад в деэскалацию", - добавил глава МИД.
В австрийском внешнеполитическом ведомстве сообщили, что после слов Эрдогана вызвали в МИД турецкого посла.
"После этих абсурдных высказываний президента Эрдогана турецкий посол сегодня в первой половине дня был вызван в МИД, чтобы ему совершенно ясно донесли позицию Австрии", - сообщили РИА Новости в министерстве.
Как заявил ранее австрийский канцлер Себастьян Курц, израильский флаг в минувшую пятницу подняли на крыше федерального ведомства канцлера в знак солидарности, так как "террористические атаки на Израиль заслуживают самого решительного осуждения". Вслед за ведомством канцлера израильский флаг поднял и австрийский МИД, заявив о решительной поддержке безопасности Израиля.