Իշխանությունն ընդունո՞ւմ է գազի սակագնի շուրջ հայ-ռուսական գործընթացի ձախողումը
Սույն թվականի մայիսի 19-ին կայացավ ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստ, որին իր ելույթի ընթացքում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ գազի միասնական շուկայի ստեղծման թեմային։ Մեջբերենք Փաշինյանի խոսքից մի հատված․ «Մենք մեծապես կարևորում ենք Միության համար գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորումը: Անհրաժեշտ ենք համարում, որպեսզի միջազգային պայմանագրի շրջանակում համաձայնեցվեն ոչ միայն Միության ընդհանուր գազի շուկայում գնագոյացման և սակագների ձևավորման մոտեցումները, այլև սահմանվեն երրորդ երկրներից, ներքին սպառման համար, գազի փոխադրման սակագները՝ թափանցիկության և ոչ խտրական մոտեցման հիման վրա»։
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանի կողմից գազի սակագների վերաբերյալ հարցի բարձրաձայնումը մեծ զգայունություն ձեռք բերեց 2020թ․ -ին՝  Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ ունեցած հեռախոսազրույցից հետո։ Խոսքը հեռախոսազրույցի ընթացքում երկու երկրների ղեկավարների կողմից  ՌԴ-ից ներկրվող գազի սակագների հարցի բարձրաձայնմանն ու արձանագրմանն է վերաբերում, որ բնական գազի գինը բարձր է և որ այն չի համապատասխանում համաշխարհային մակարդակին և այդ պահին ստեղծված իրավիճակին։
Հիշեցնենք նաև, որ այդ հեռախոսազրույցին ռուսական կողմի պատասխանը շատ չուշացավ։ ՌԴ նախագահ Վլադիմի Պուտինը 2020թ․ մայիսի 19-ին տեղի ունեցած ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստին անդրադարձավ այդ հեռախոսազրույցի բովանդակությանը։ Մեջբերենք Պուտինի խոսքերը․ «Ինչ վերաբերում է մեր հայ և բելառուս ընկերների` գազի փոխադրման և տարանցման ծառայությունների վերաբերյալ առաջարկած ընդհանուր սակագնին, մենք կարծում ենք, որ միասնական սակագին կարող է լինել միայն միասնական շուկայում, միասնական բյուջեով և միասնական հարկային համակարգով: ԵԱՏՄ-ում ինտեգրման այդպիսի խորը մակարդակի դեռ չենք հասել: Մենք բոլորս դա լավ գիտենք: Իսկ մինչ այդ գազի գները պետք է ձևավորվեն շուկայական պայմանների հիման վրա, հաշվի առնվեն մատակարարների ծախսերն ու ներդրումները, ինչպես նաև ապահովեն արդյունահանման մեջ ներդրված կապիտալի վերադարձի ողջամիտ փոխարժեքը: Սա աշխարհում ընդունված պրակտիկա է»։
Փաստացի, Պուտինը Փաշինյանի և Լուկաշենկոյի կողմից գազի միասնական գինը հնարավոր համարեց ավելի խորը ինտեգրացիայի, այդ թվում՝ միասնական հարկային համակարգի և բյուջե ունենալու պարագայում։
Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ-ում գազի միասնական շուկայի ձևավորմանն, ապա այդ հարցը ԵԱՏՄ օրակարգում առկա է, բայց դա այնքան էլ միտված չէ երկրներում գազի միասնական գների ձևավորմանը։ Խոսքը ԵԱՏՄ-ում միասնական էներգետիկ համակարգի ստեղծմանն է վերաբերում, որի վերջանանպատակը միասնական շուկայի ձևավորումն է։ Դրա իրավական հիմքը էներգետիկ շուկայի ձևավորման հայեցակարգն է, որը ենթադրում է գազի տարանցման միասկանական սակագին։ Բայց մինչ միասնական սակագնի ձևավորումը հարկ է լինելու գնալ ավելի խորը ինտեգրացման, ինչի մասին էլ նշել էր Պուտինը նախորդ տարի։
Պետք է նշել, որ  ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի վերջին  նիստից հետո Բելառուսի փոխվարչապետ Իգոր Պոտրիշենկոն լրագրողներին հայտնել է, որ այս տարվա երկրորդ կիսամյակում գազի միասնական շուկայի ստեղծման շուրջ կողմերը կներկայացնեն առաջարկություններ։  Այսինքն հարցը շարունակում է լինել ԵԱՏՄ առաջնային օրակարգում։  Իսկ մինչ այդ, գազի սակագինը կորոշվի շուկայական պայմանների հիման վրա։
Ինչ վերաբերում է Փաշինյանի կողմից միասնական շուկայի  մասին այս նիստին բարձրաձայնմանը, ապա կարծում ենք, արժե հիշել գազի սակագնի շուրջ հայ-ռուսական ըստ էության ձախողված բանակցությունները։ Դրա մասին է վկայում շուրջ երկու տարի գոնե հայտարարված բանակցություններն ու դրա ընթացքում ոչ միայն մեզ համար նպաստավոր արդյունքի չհասնելը, այլև հակառակը՝ նախորդ տարի սահմանին սակագնի թանկանալը, այս ընթացքում հայկական կողմի հակասական գործողությունները (հայտարարված բանակցություններին զուգահեռ Միլլերին հրապարակային նամակը, դրա խնդրահարույց բովանդակությունը)։
Հիշեցնենք նաև, որ Հայաստան մատակարարվող գազի պայմանագրի ժամկետը լրացել է, սակայն նոր սակագնի հետ կապված որոշակիություն դեռ չունենք։ Այս ամենը թույլ է տալիս ենթադրելու, որ Հայաստանի այսօրվա իշխանությունն ինքն է ընդունել, որ ձախողել է գազի սակագնի շուրջ հայ-ռուսական գործընթացը և գոնե այս պահին կամ գոնե հրապարակայնորեն Հայաստանի համար գազի նպաստավոր սակագնի հարցը դիտարկում է բացառապես ԵԱՏՄ միասնական շուկայի տիրույթում։

Признают ли власти Армении, что провалили армяно-российский процесс по тарифам на газ?
На заседании Высшего совета ЕАЭС, состоявшемся 19 мая этого года, исполняющий обязанности премьер-министра РА Никол Пашинян затронул тему создания общего газового рынка. Приведем отрывок из выступления Пашиняна: "Мы придаем большое значение созданию общего газового рынка для Союза. Считаем необходимым, чтобы в рамках международного соглашения согласовывались не только подходы к ценообразованию и тарифам на общем газовом рынке, но и устанавливались тарифы на транспортировку газа из третьих стран для внутреннего потребления на основе прозрачности и недискриминационного подхода".
Напомним, что тема тарифов на газ приобрела определенную чувствительность в 2020 году - после телефонного разговора Никола Пашиняна с президентом Беларуси Александром Лукашенко. В ходе этого разговора лидеры двух стран затронули вопрос тарифов на газ, который импортируется из России, и констатировали, что цена на природный газ высока, что она не соответствует ни мировому уровню, ни текущей ситуации.
Ответ российской стороны на этот телефонный разговор не заставил себя ждать. 19 мая 2020 года  на заседании Высшего совета ЕАЭС президент России Владимир Путин отреагировал на содержание вышеуказанного телефонного разговора. Процитируем слова Путина: "Что касается предлагаемого нашими армянскими и белорусскими друзьями единого тарифа на услуги по транспортировке и транзиту газа, то мы считаем, что единый тариф может быть реализован лишь на едином рынке с единым бюджетом и единой системой налогообложения. Столь глубокий уровень интеграции в ЕАЭС пока еще не достигнут. Мы с вами хорошо это знаем. А пока цены на газ должны формироваться на основе рыночной конъюнктуры, учитывать затраты и инвестиции поставщиков, а также обеспечивать обоснованную норму прибыли на вложенный в добычу капитал. Это обычная мировая практика".
Фактически, Путин дал понять, что единый тариф на газ, о котором говорили Пашинян и Лукашенко, возможен только в случае более глубокой интеграции, включающей общую налоговую систему и общий бюджет.
Что касается формирования единого газового рынка в ЕАЭС, констатируем, что этот вопрос и сегодня стоит в повестке структуры. Одновременно нужно отметить, что единый рынок не направлен на установление единых цен на газ в странах ЕАЭС, а касается оформления единых тарифов на транзит газа.  Если более подробно, то речь идет о создании единой энергосистемы в ЕАЭС, конечной целью которой является создание общего рынка. Его правовая основа - концепция формирования энергетического рынка, предполагающая единый тариф на транзит газа. Но до формирования единого рынка необходимо будет пойти на более глубокую интеграцию, о чем Путин заявил в прошлом году.
Отметим, что после последнего заседания Высшего совета ЕАЭС вице-премьер Беларуси Игорь Потрищенко сообщил журналистам, что во второй половине этого года стороны представят предложения по созданию единого газового рынка. То есть вопрос продолжает оставаться в приоритетной повестке ЕАЭС. А до этого, получается, что тариф на газ будет определяться - исходя из рыночных условий.
Что касается поднятия темы по единому рынку со стороны Пашиняна на недавнем заседании, здесь следует напомнить о провальных армяно-российских переговорах по тарифам на газ. Об этом свидетельствуют затянувшиеся как минимум на два года переговоры, и не только отсутствие прогресса для нас за этот период, но, напротив, повышение тарифов в прошлом году, противоречивые действия армянской стороны, включающие, например, письмо армянской стороны Миллеру и его проблемное содержание. И еще один не менее важный факт: контракт на поставку газа в Армению истек, но у нас пока нет определенного решения по новым тарифам на газ.
Все это наводит на мысли, что нынешние власти Армении признают, что они провалили армяно-российский процесс по тарифам на газ, и, по крайней мере, на данный момент или хотя бы публично вопрос льготных тарифов на газ для Армении рассматривается исключительно в рамках возможного общего рынка в ЕАЭС.