Լրագրողների մուտքը Սարդարապատի հուշահամալիր արգելված է
Լրագրողներին թույլ չեն տալիս մոտենալ Սարդարապատի հուշահամալիրին, որտեղ Առաջին հանրապետության օրվա առթիվ միջոցառում է նախատեսված: Ոստիկանության աշխատակիցները փակել են դեպի հուշահամալիր տանող գլխավոր մայրուղին, գրում է News.am-ը:
Հայտնի դարձավ, որ լրագրողների մուտքն արգելվելու է այնքան ժամանակ, քանի դեռ Սարդարապատում է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը: Իսկ միջոցառումը լուսաբանելու իրավունք է ստացել միայն Հանրային հեռուստաընկերությունը:
Հիշեցնենք, որ նախապես Ոստիկանությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որ Առաջին Հանրապետության կազմավորմանը  նվիրված արարողակարգային միջոցառումներով պայմանավորված՝ մայիսի 28-ին, ժամը 8.00-ից 11.00-ն ընկած ժամանակահատվածում, տրանսպորտային միջոցների և քաղաքացիների համար մուտքը փակ կլինի Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիր:
Այս հաղորդագրության մեջ որեւէ խոսք չկար լրագրողների մուտքն արգելելու մասին: Նկատենք, որ սա աննախադեպ է, երբեք նախկինում նման արգելքներ չեն եղել:

Власти Армении запретили журналистам въезд на территорию Сардарапатского мемориала, где проходят мероприятия ко Дню Первой Республики.
Полицейские перерыли дорогу и не позволяют проехать. По имеющейся информации, журналисты не смогут попасть на территорию мемориала, пока там находится и.о. премьер-министра Никол Пашинян, пишет News.am.
Право освещать мероприятие получило лишь общественное телевидение.
Между тем, полиция накануне анонсировала мероприятие с 8 до 11 часов, сообщив, что для граждан и транспортных средств въезд будет закрыт. О запрете на съемки для журналистов в сообщении не было ни слова.
Подобное поведение властей беспрецедентно. Ни разу в истории современной Армении ни одна власть не пыталась помешать прессе освещать мероприятия в День Первой Республики.