Արցախի նախագահը պետական բարձր պարգևներ է հանձնել ՀՀ ոստիկանության զոհված ծառայողների հարազատներին
րցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 8-ին ՀՀ ոստիկանության պետ Վահե Ղազարյանի հետ միասին այցելել է ՀՀ ոստիկանության N զորամաս և հանդիպել Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված և հետմահու պետական բարձր պարգևների արժանացած ոստիկանության 43 ծառայողների ընտանիքների անդամների հետ։
Արայիկ Հարությունյանը զոհված ոստիկանների հարազատներին է հանձնել պետական պարգևները և հայտնել նրանց իր խորին ցավակցությունն ու զորակցությունը։ «Շնորհիվ մեր հերոս տղաների՝ Հայրենիքի փրկված հատվածում մենք այսօր կարող ենք արժանապատիվ ապագա կառուցել գալիք սերունդների համար և մեր երեխաներին դաստիարակել նրանց մարտական ու հայրենասիրական ոգով», - իր խոսքում նշել է ԱՀ նախագահը։
Այնուհետև Արայիկ Հարությունյանը զորամասում մասնակցել է զոհված ոստիկաններին նվիրված փառքի սրահի բացման արարողությանը և հարգանքի տուրք մատուցել նրանց հիշատակին։

President of Artsakh Presents High State Awards to the Relatives of 43 Police Officers of the Republic of Armenia Perished in the Third Artsakh War
On June 8 President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan visited the N military unit of the RA Police to meet with the families of 43 police officers perished in the third Artsakh war and posthumously presented high state awards.
Arayik Harutyunyan handed the state awards to the relatives of the perished policemen and expressed his deep condolences and support to them. "Thanks to our heroic sons, in the saved part of the Homeland, today we can build a dignified future for generations, raise our children in a fighting and patriotic spirit", in his speech the President of the Artsakh Republic noted.
Afterwards, Arayik Harutyunyan took part in the opening ceremony of the hall of glory dedicated to the perished policemen in the military unit and paid tribute to their memory.
The President was accompanied by Karen Sargsyan, minister of internal affairs of the Republic of Artsakh and Vahe Ghazaryan, chief of the Police of the Republic of Armenia.