Չեխիայի խորհրդարանի հանձնաժողովն Ադրբեջանին կոչ է արել անհապաղ ազատ արձակել հայ գերիներին
Չեխիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը բանաձև է ընդունել, որով Ադրբեջանին կոչ է անում անհապաղ և անվերապահորեն ազատել հակամարտության ընթացքում և դրանից հետո գերեվարված բոլոր հայ ռազմական և քաղաքացիական գերիներին և հետագայում զերծ մնալ կամայական կալանքներից: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Չեխիայի Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ընդունած բանաձևը.
«Արտաքին գործերի փոխնախարար Մարտին Պովեյշիլի հիմնավորման, Յիրժի Կոբզայի կողմից ուղարկված զարգացումների մասին տեղեկանքի հիման վրա և բանավեճից հետո արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն, նկատի ունենալով, որ 2021թ. մարտի 19-ին «Human Rights Watch»-ը հաղորդեց, որ Ադրբեջանի անվտանգության և զինված ուժերը բռնություն են գործադրում հայ ռազմագերիների նկատմամբ և նրանց՝ գերի վերցնելու պահին, տեղափոխելիս կամ տարբեր բանտերում պահելու ընթացքում ենթարկում դաժան ու նվաստացուցիչ վերաբերմունքի և խոշտանգումների.
- կոչ է անում անհապաղ և անվերապահորեն ազատել հակամարտության ընթացքում և դրանից հետո գերեվարված բոլոր հայ ռազմական և քաղաքացիական գերիներին և կոչ է անում Ադրբեջանին հետագայում զերծ մնալ կամայական կալանքներից: Հակամարտության կողմերին հորդորում է ամբողջությամբ պահպանել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հրադադարը, որը նախատեսում է ռազմագերիների, պատանդների և այլ կալանավորվածների, ինչպես նաև՝ զինված հակամարտության ընթացքում զոհված անձանց աճյունների փոխանակում:
- Ցավում է Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցած բռնությունների համար: Իր համերաշխությունն է հայտնում զոհերին և նրանց ընտանիքներին։ Ցավում է հրադադարի ռեժիմի խախտման համար, ինչը հանգեցրել է մարդկային հետագա տառապանքների, մարդկային կորուստների և ավերածությունների: Դատապարտում է խաղաղ բնակչության դեմ ուղղված բոլոր հարձակումները և հիշեցնում, որ պետությունները միջազգային մարդասիրական իրավունքի ներքո պարտավոր են պաշտպանել խաղաղ բնակիչների կյանքը:
III. Անհրաժեշտ է համարում, որ Ադրբեջանի կառավարությունը տրամադրի զինված հակամարտության համատեքստում գերության մեջ գտնվող բոլոր անձանց սպառիչ ցուցակները և տրամադրի տեղեկություններ նրանց գտնվելու վայրի և նրանց առողջության մասին, ներառյալ՝ տեղեկություններ գերության մեջ մահացածների մասին:
- Անհրաժեշտ է համարում, որ Ադրբեջանի կառավարությունը հայ գերիների հարցում լիովին համագործակցի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հետ և կատարի դատարանի նախնական վճիռները, որոնցով Ադրբեջանին պարտավորեցրել է մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրել գերիների պահման պայմանների, նրանց առողջական վիճակի և նրանց վերադարձի համար ձեռնարկված միջոցառումների մասին.
- Մենք խնդրում ենք Չեխիայի Հանրապետության կառավարությանը Եվրամիության շրջանակներում, ՄԱԿ-ում և այլ միջազգային կազմակերպություններում գործել վերոնշյալ ոգով»:

Комиссия Парламента Чехии призвала Азербайджан немедленно освободить армянских пленных
Комиссия по иностранным делам Палаты депутатов Чешской Республики принял резолюцию, призывающую Азербайджан немедленно и безоговорочно освободить всех армянских военных и гражданских военнопленных, удерживаемых со времени конфликта, и в будущем воздерживаться от произвольных задержаний. "Арменпресс" представляет резолюцию, принятую Комиссией по иностранным делам Палаты депутатов Чехии.
"Исходя из обоснования замминистра иностранных дел Мартина Повейшила, ссылки на события, отправленной Иржи Кобза, после обсуждения в Комиссии по иностранным делам, с учетом сообщения "Human Rights Watch" от 19 марта 2021 года о том, что вооруженные силы Азербайджана применяли насилие в отношении армянских военнопленных, пытали их во время задержания, перевода и содержания в различных тюрьмах, призываем:
- К немедленному и безоговорочному освобождению всех армянских военнопленных и гражданских лиц, захваченных в ходе конфликта, призываем Азербайджан в будущем воздерживаться от произвольных задержаний. Призываем стороны в конфликте полностью соблюдать положения трехстороннего заявления о прекращение огня от 9 ноября 2020 года, предусматривающее обмен телами погибших в ходе вооруженного конфликта и военнопленными, заложниками и другими задержанными, а также телами погибших;
- Сожалеем о насилии в Нагорном Карабахе во время недавней войны между Арменией и Азербайджаном. Выражаем солидарность с жертвами и их семьями. Он сожалеет о нарушении режима прекращения огня, которое привело к дальнейшим человеческим страданиям, человеческим жертвам и разрушениям. Осуждаем все нападения на мирных жителей; напоминаем, что в соответствии с международным гуманитарным правом государства обязаны защищать жизни гражданских лиц;
- Считаем необходимым, чтобы правительство Азербайджана предоставило исчерпывающие списки всех задержанных в контексте вооруженного конфликта; предоставило информацию об их местонахождении, их здоровье, включая и информацию о погибших в плену;
- Считаем необходимым, чтобы правительство Азербайджана в полной мере сотрудничало с Европейским судом по правам человека в вопросе армянских пленных;
- Мы просим правительство Чешской Республики в рамках Европейского Союза, Организации Объединенных Наций и других международных организаций действовать в вышеуказанном духе".