Բայդենը Մերկելի հետ կհանդիպի Վաշինգտոնում հուլիսի 15-ին
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հուլիսի 15-ին Վաշինգտոնում կընդունի Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին: Այս մասին ասված է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջեն Փսակիի կողմից ուրբաթ հրապարակած հայտարարության մեջ, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Նախագահ Բայդենն անհամբեր սպասում է 2021 թվականի հուլիսի 15-ին Սպիտակ տանը Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ հանդիպմանը», - ասված է հայտարարության մեջ: Բայդենը և Մերկելը կքննարկեն համագործակցությունը մի շարք հարցերի շուրջ, այդ թվում`«COVID-19 համավարակի դեմ պայքարին, կլիմայի փոփոխության սպառնալիքին և միջազգային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր»:
Գերմանիայի կառավարությունը հաստատել է, որ Մերկելը Բայդենի հրավերով հուլիսի 15-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Վաշինգտոն:
«Ես կարող եմ հաստատել, որ կանցլերը նախագահ Բայդենի հրավերով աշխատանքային այցով կմեկնի Վաշինգտոն: Օրակարգի մանրամասները կհայտարարվեն ավելի ուշ», - լրագրողներին ասել են Գերմանիայի կառավարությունից:

Байден встретится с Меркель в Вашингтоне 15 июля
Президент США Джо Байден 15 июля примет в Вашингтоне канцлера ФРГ Ангелу Меркель. Об этом говорится в опубликованном в пятницу заявлении пресс-секретаря Белого дома Джен Псаки, передает ТАСС
"Президент Байден с нетерпением ждет встречи с канцлером Германии Ангелой Меркель в Белом доме 15 июля 2021 года", - отмечается в сообщении. Байден и Меркель обсудят сотрудничество по ряду вопросов, "в том числе касающихся борьбы с пандемией COVID-19, угрозы изменения климата, а также международной безопасности".
Правительство Германии подтвердило, что Меркель по приглашению Байдена посетит 15 июля Вашингтон с рабочим визитом.
"Я могу подтвердить, что канцлер по приглашению президента Байдена посетит 15 июля Вашингтон с рабочим визитом. Детали программы будут обнародованы позже", - сообщили журналистам в правительстве ФРГ.